Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Модератор: sapuna

Skubane
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Фев 23, 2024 12:55 pm

Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от Skubane »

SHIMANO AERO X5 Match Float 14ft до 20гр. Акция
DAIWA CONNOISSEUR PRO 14 WAGGLER 4.27м/3-15гр
Колебая се между тези два мача. Искам да си взема въдица в този ценови диапазон, за предимно дребна риба, но все пак да може да извади някой бонус. Всмисъъл.. да може да скъса 0.16 повод, без да се счупи. Та, някой ако може да даде някаква информация, ще съм благодарен
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от dantho.mihov »

И двата са добри и са подходящи за вадене на бонуси.
Шимано е по-лек и се борави по-лесно, но пък на Дайва можеш да поставиш по-леки ваглери, което си е плюс на къси разстояния.
Поради дължината си и двата не са подходящи за терени с дървета на мястото за риболов.
Skubane
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Фев 23, 2024 12:55 pm

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от Skubane »

Благодаря за отговора! Аз от години съм с мач 250гр и никога не съм го чувствал като тежък, така че теглото на тези две въдици не ми е фактор. Дори се притеснявам, да не би шиманото да не е по чуплива, заради по ниското тегло. Не мога никъде да намеря адекватна информация с каква акция са. Иска ми се мека, параболичана въдица, която все пак да има някаква бързина
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от dantho.mihov »

Skubane написа: Съб Фев 24, 2024 9:34 am .... Дори се притеснявам, да не би шиманото да не е по чуплива......... Иска ми се мека, параболичана въдица, която все пак да има някаква бързина
Няма опасност от счупване. Серията аеро е по-висок клас, респективно материалите са по-качествени и позволяват постигане на ниско тегло. Въдиците от тази серия са по-меки, но не са параболични. Точно, по причина да се запази бързината.
Действително строя на двата мача е различен, като Шимано аеро е една идея по-мек от Дайва. А Дайва е с по-прогресивен строй. Чувството при боравене с тях е различно и отиваме до това, какви са предпочитанията на отделния риболовец. :wink:
Skubane
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Фев 23, 2024 12:55 pm

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от Skubane »

А какво ще означава този прогресивен строй? Така и не намерих информация.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от dantho.mihov »

Skubane написа: Сря Фев 28, 2024 9:48 am А какво ще означава този прогресивен строй?
Понятие за степен на огъване на пръчката въведено при спининга и с течение на времето пренесено и при другите въдици - бавен, умерен и бърз строй.
При спининга има и още един - екстра бърз. При Мачовете обаче има и категория прогресивен строй - колкото е по-голямо теглото на вадената от водата риба, толкова по-голямо е огъването на върха на пръчката.
При бавния строй огъването е до бланката и имаме по-далечен кастинг, по-бързо уморяване на рибата и по-ефективен риболов с брейд. В тази категория е параболика.
Недостатъците са по-неточен кастинг, по-слаба чувствителност, по-трудно засичане на рибата.
Ето един ориентировъчен стандарт : https://ribari.eu/%D1%81%D1%82%D1%80%D0 ... %82%D0%B0/
stoik
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 5:43 pm

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от stoik »

Новобранско мнение- кълве върхар/гъне се връхчето; кълве червеноперка мерна/тръгва и коляното; кълве шаран/тръгва да се гъне прогресивно цялата пръчка в зависимост от напъна. Това е кратката ми версия за прогресивен строй, може и да е грешно..
Поздрав !
Skubane
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Фев 23, 2024 12:55 pm

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от Skubane »

Разгледах доста въдици в този ценови диапазон, та и малко по скъпи и в крайна сметка се спрях на дайвата. Струва ми се че прогресивната акция най ми се вписва. Като я тествам, ще напиша някакво мнение, току виж е полезно за някой🫡
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Мнения за две въдици shimano vs daiwa

Мнение от dantho.mihov »

Добър избор. Желая ти много приятни емоции с него !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”