миризми за шаран

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: миризми за шаран

Мнение от Diman »

sapuna написа:Генерале Изображение
Единомислието ни обаче беше до тук!Визирам старостта и твърдостта!Студът е концепционен фактор,който се мъча да заобиколя ... и все пак ... пелетка някаква си,мазна,твърда,стояща вода ...
Нищо де, лошо няма. Аз изказах само моето мнение, не го налагам. Сега мога и да допълня: Сухата царевица е трудно смилаема храна. Нещо, което шараните биха поели с голяма доза неохота. Затова се въртят 2-3 дни около петното със сухоежбина, докато преминат към активно хранене.
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: миризми за шаран

Мнение от cucko »

Diman написа:... Сухата царевица е трудно смилаема храна. Нещо, което шараните биха поели с голяма доза неохота. Затова се въртят 2-3 дни около петното със сухоежбина, докато преминат към активно хранене.
Как и кога можем да ги разберем?
А можем ли да ги принудим?
:)
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: миризми за шаран

Мнение от Diman »

cucko, oтиваме с теб на РЛ. Ти ще храниш и ловиш със суха царевица, а аз само с топчета. На шестия час от риболова ще отчетем резултатите. Ако ти омръзне да "помпиш", ще ти разреша да храниш с кисната(варена) царевица :D Не че резултатите ще са впечатляващи, но поне ще имаш някоя друга рибка.
На Топлото сухата царевица може и да върви. Но на другите язовири това се случва след 2-3 дневно помпене. Според теб защо?
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: миризми за шаран

Мнение от cucko »

Това е то и според мен!
Дължи се на накисването на царевицата затова стоим и чакаме 2-3 дни тя да се накисне!Затова с предимство е да бъде предварително накисната или най-добре сварена!
Но въпроса ми беше малко по-друг,ако на 3-тия дори на 10-тия ден не пипне то рибите според теб неактивни ли са или просто се хранят с друго?
Колко време стои шарана без да хапва....и това ми е мисълта как той може да стане активен!Има ли неща зависещи от нашата захранка и стръв за да го предизвикаме да бъде активен, дори и да се нахрани пак да почувства глад! 8)
Diman написа: докато преминат към активно хранене.

Човек например се храни по 3 пъти на ден с нормална храна, но ако в менюто присъства усвоими неща то той ще се храни през 2 часа със същото количество, дори би увеличил!
Жените масово говорят за диети а в същото време обичат да похапват....пасти.... :lol: Но ако им се мярка кифла биха я отбягвали за да си спази диетата и ще я похапват само когато почувстват глад, докато при пастите само да им видят очите...... :smt007 :lol:
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: миризми за шаран

Мнение от sapuna »

Сисьо пак много писа и нищо не написа! :lol:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: миризми за шаран

Мнение от cucko »

Ако говорим конкретно само за царцата която обикновенно си е кифла, то същата можем ли да я направим в паста, за да може шарана когато изяде кифла то той не чувства повече глад, затова му трябва време докато храната му се обработи за да си похапне следваща кифла. Докато хапне паста той след малко продължава да похапва една след друга!Например за 24 часа той ще е изял 2 кифли,една сутрин и една вечер, а ако му се предложи пасти то той би изял 10 пасти през 1 час и пак продължава....
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: миризми за шаран

Мнение от С.Върбанов »

......но , ако сложиш някои неща в кифлата ще му се иска кифла пак и пак и пак ......
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: миризми за шаран

Мнение от cucko »

Точно така!
Поддържаме организма на шарана да е активен по време на риболов!Без тях шарана сам си поддържа активността! :)

sapuna написа:Сисьо пак много писа и нищо не написа! :lol:
Как мислиш да уловиш трофей?
Ето как :arrow: http://spodelide.com/images/127970013284493.jpg :lol: :lol: :lol:
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: миризми за шаран

Мнение от Diman »

cucko написа:...Как мислиш да уловиш трофей?..
Трофей е риба 30+. Стара, изхабена откъм зъби и чревен тракт. Теглото на такива риби варира +- 2-3кг годишно. И само при изобилие от лесна храна, наддават на тегло.
Рибите, които се срещат масово 10-20кг са в разцвета на силите си. За шаран 20кг не е проблем да мели суха царевица. За амур пък да не говорим. Сухата царевица се преработва от рибите продължително време- няма нищо общо с лесноусвоимите(в голяма част водоразтворими) съставки на протеиновото топче. Като атракция- нулева, затова и се чака дълго
Та, Сапунджиев гони големите на суха царевица, защото ония с млечните зъбки и кекав дъвкателен апарат не я папкат. Така големите успяват да се вредят. Архаично. Но логично.
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: миризми за шаран

Мнение от Diman »

cucko написа:..ако на 3-тия дори на 10-тия ден не пипне то рибите според теб неактивни ли са или просто се хранят с друго?
Има ли неща зависещи от нашата захранка и стръв за да го предизвикаме да бъде активен, дори и да се нахрани пак да почувства глад! 8)..
Естествено, че се хранят с всичко друго не и с твоята захранка. Тя е само допълнение към менюто.
Апетита на шарана е непреломен, но има редица фактори, които могат да го откажат от храната за дълъг период от време. И все пак, ако всичко е наред, но до 4 дена нямаш удари, смени местото- заел си грешна позиция. Рибите са далеч от теб. Шарана не извършава големи миграции за да се храни.
Понеже знам, че обичаш дивите водоеми(ще си говорим за тях когато трябва) за теб основния фактор трябва да бъде риболовния пресинг. Трябва да застанеш на правилното място- шарана не обича чалга и футбол(обувки с твърди подметки). Ударите са още на следващата сутрин. И така всеки ден, защото те са си там и патрулират. С една дума, на диви водоеми шараните се намират на най-невероятните за теб места и често се ловят тупалки рано сутрин на 3 метра от брега. Най- успешната стръв е млечна царевица. А тя каква миризма има, даже не зная.
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: миризми за шаран

Мнение от cucko »

Миризмите едва ли оказват някакво влияние за чревния тракт, миризмата играе съвсем друга роля-паметта му и още други фактори оказващи разпространението във водна среда!
Малко по-нагоре ти го каза въртят се 2-3 дни....със сухата царевица се получава следното с накисването си тя започва да произвежда и излъчва миризма.....а ние няма нужда да я чакаме затова я приготвяме предварително!Шарана не я яде чисто суха!
Но да ти кажа аз един друг пример:
Млечната царевица си има своя миризма и вкус, така и характерни свойства за чревния тракт
От сухата царевица може да я разделим на различни миризми и вкусове, характерно за апетита на шарана!
Например накисната царевица от 1-2 месеца тя е побеляла,раздула се, излъчва аромат на прокиш който е много гаден,а вкуса му-не съм го опитвал....
Същата царевица ако продължим да я киснем до 3-4 години тя започва да потъмнява, миризмата става по-приятна,свойствата му се променят с по-високо съдържание на алкохол, но пак не съм го опитвал и съм сигурен,че на вкус също се различават!
Сухата царевица ако я сварим, то след варенето тя излъчва миризма на прясно,вкуса също е различен от по-горе....т.н.
Но ако същата варена я оставим да се кисне,процесите също са други...
И в края на краищата най-важното е да знаем не миризмата му а самия вкус!След като шарана опита една от горепосочените храни то той започва да ги преследва по миризмата им!Обаче за да подпомогнем за по-продължително хранене трябва да прибавим такива неща които да подпомогнат кръвообръщението му,разтворимостта на храната в чревния тракт и т.н.....като цяло за здравето и развитието им!

Нашата храна си я приготвяме нали!Това беше всичко!
Сапуна да ми сипе печен свински рибник, на това съм неустоим......с дип... :wink:
Това е разликата между неговия рибник и хляба! 8)
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Аватар
achocarp
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 362
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 6:26 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: миризми за шаран

Мнение от achocarp »

..........ако може и аз нещо да добавя :roll: ............
както казва един Г-н..........понякога, царевицата е за ловене пък топчетата са за продаване :idea:
Според мен, трябва да се върти сръвта постоянно, не се знае в кой момент, кво ша му се кльопа на шарко, не съм съгласен с Димо в по-горния му пост, че за 6 часа ша хвани повиче риба ако играе само с аромат и топчета :wink:
Diman
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1135
Регистриран на: Съб Май 31, 2008 3:12 pm

Re: миризми за шаран

Мнение от Diman »

Не бих казал нещо, което не съм изпитал на гърба си. В един момент ми стана чак неудобно. Момчетата от съседния сектор ловяха само на кукуруз. Корабчета, сонарчета, нам к'во..... шамарчета. Хранех с прашката 30мм брикети-спейшъл и топчета с кобрата. Стръв само топчета- 2х18мм, 2х14мм, 3х14мм. Дистанция между двата сектора- около 30-40м(от двете страни на вадата). За мен на РЛ кукуруза е бля бля.
Последно промяна от Diman на Пон Дек 17, 2012 7:29 pm, променено общо 1 път.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: миризми за шаран

Мнение от sapuna »

И все пак темата е за миризмите!Нека не я превръщаме в една от десетките подобни общо-дискусионни!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: миризми за шаран

Мнение от cucko »

Във водата шарана едва ли я усеща тази миризма както ние я усещаме във въздуха!
Миризмите се дължат на промяна на Ph във водата!
Ето и примерна извадка вие си избирайте миризма!Но ако някой направи същия аромат с друго Ph то знаете, че не се дължи на миризмата му! ;)
Изображение

:wink:

Преди време Сапуна спомена, че таблетки от мултивитамини смъквали амура към дъното,това е така защото изпъква кислород, а амура има нужда от него и не случайно се навира из тревите! 8)
т.е. неживото същество като суха царца я превръща в живо!
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мирни риби”