Риболов с хранилки " Метод"

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Pavkata 1977

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Pavkata 1977 »

Аз съм се изразил неправилно(вместо"фидер" съм писал "метод") :oops: -мислех си,че яката тояга я ползваш само като спод.Да ти кажа честно мен ме е страх да ползвам клипса,не са ми някакви скъпи макарите и се опасявам от фалове:изтъняване на кордата или прерязване на клипса от кордата.Клипса го ползвам да си закачам влакното при транспортиране. :D :D :D
Като гледам твоят начин,другото,което ми идва в главата е,че захранката трябва да е много премерена-хем да не се разхвърчи по време на полета,хем да падне бързо и на едно място от "фидер" хранилката,за да може бързичко пак да презаметнем и да имаме концентрирано петно.С ракетата този проблем го няма,всичко се изсипва на едно място,може да се сложат и различни видове гранули,царевица,пелети...Просто разсъждавам на глас.
Доста се отклоних от темата,сори за спама!
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Fat »

Добре си расъждаваш бе човек, то и аз така си пробвам - може пък да има успех.
Между другото, основното, което ползвам от хранилката-метод е,
че само с едно хвърляне получавам малко захранка и стръв на едно място.
Не пречи да се хвърля няколко пъти, но за целта трябва храната от метода да пада бързо, което е в противоречие с идеята за риболов с този такъм.
Затова за дистанция от 40-50 метра е най-добрия заместител на "пружината".
Харесва ми, че хем носи доста храна, хем използвам повод с "косъм" и една кука,
хем дребосъка не може да "опоска" веднага захранката /щото в нея има и зърна,
които са доста големи/, хем го има елемента самозасичане.
Бачо е направил комбинация от три такъма май ... :lol:

П.П.
А сопите 100-300 са много арни, особенно ако целиш и толстолоб, освен за шаран.
PVA e по-добре, но малко скъпо излиза а и е предмет на друга тема.
"Щастие за всички, щастие даром!"
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Fat написа:....................
Не пречи да се хвърля няколко пъти, но за целта трябва храната от метода да пада бързо, което е в противоречие с идеята за риболов с този такъм.Затова за дистанция от 40-50 метра е най-добрия заместител на "пружината".
Харесва ми, че хем носи доста храна, хем използвам повод с "косъм" и една кука,
хем дребосъка не може да "опоска" веднага захранката /щото в нея има и зърна,
които са доста големи/, хем го има елемента самозасичане.
Бачо е направил комбинация от три такъма май ... :lol:

Аз правя захранката на хранилката двукомпонентна!!!
Ползвам хранилки "метод", класически с тегло 40 гр и утежнение разположено в предния край, върху едната от трите плоскости или инлайн пружини 20/40гр, с радиално разположено утежнение.
Използвам двупластова захранка- в основата на хранилката и върху отверстията на трите плоскости първоначално набивам паста от пелети на Сензас( или подобни); добър вариант е и паста от смес за протеинови топчета, подсилена със прахообразно лепило на основата на яйчен белтък:

Изображение

Втората, по-бързо разпадаща се захранка е "Мундиал-Шаран Скопекс"(в случая) с добавка от суров млян коноп на МВДЕ и "изпънати" шарени /бели червеи . Хранилката е за голяма дистанция и в тази връзка, захранката като цяло е точно по външния диаметър на хранилката - на снимката се виждат външните ръбове на плоскостите, а захранката и пастата са концентрирани приоритетно в предния край на хранилката. Повода е 12см, стръв- две царевици и четери бели червея( в случая):

Изображение

Основата на втората хранилка е налепена по същия начин и от същия материал:

Изображение

Втория пласт е от същата захранка, но в по-голямо количество- това е за по-малка дистанция ( до около 50 метра):

Изображение

Стръвта( в случая) е осем шарени/бели червея, като повода е лепнат с паста между двете плоскости над тази с утежнението( винаги остава отгоре)- не съм вкарал куката в хранилката, да не развалям външния вид и добрите обноски на стръвта:

Изображение

Хранилките + противоуплитащия шлаух са с обща дължина 15см. Поводите са с дължина 12см. При ползване на инлайн пружини, поводите ми са с дължина 8 см. и са свободни а не набити заедно с куката в топката захранка! При "спесимен метод", ползвам с методите сигнализатори и обтегачи; основно- 0.25(0.225), поводи 0.18/0.20, номера куки 12 и 9(в случая). Това са "работите" в завършен вид и на изчакване за шаро. В случая поради движението на много боклуци покрай брега, върховете на прътите са повтигнати леко нагоре за да влиза влакното във водата на 7-8 метра от брега:

Изображение

Същото разположение ма такъмите, само че по-горе са два фидера, а тези са шаранджийски телескопи- яз. Копринка; там последните риболови с инлайн пружини, поради липсата на шарани, се ловяха бабушки по половинка и каракуди до кило. Основно влакно 0.25, пружини 40гр, повод 8см(флуорокарбон), кука номер 8 с пет шарени/ бели червея; повода с куката и стръвта е свободен.

Изображение

8)
Последно промяна от Бачо Илия на Пон Юни 28, 2010 12:45 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Pavkata 1977

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Pavkata 1977 »

Евала Бачо Илия!Само да те питам,повода май е монофилен?
Аватар
Fat
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 1:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Fat »

Не мога да не благодаря за подробното обяснение! :D
"Щастие за всички, щастие даром!"
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Pavkata 1977 написа:Само да те питам,повода май е монофилен?
Специално в случая, повода е монофилен и стръвта е монтирана директно на куките. Трябва да се има в предвид обаче, че риболова с хранилки "метод фидер" е предимно приоритет на модерния шаранджийски риболов със целия му инструментариум и монтажи "на косъм"- лежащи, критични, с повдигачи, снежни човеци и т.н. Този показания конкретно, е по-скоро изключение; в случая показването е относно подготовката на хранилката . Монтажа може да е самозасичащ( обикновенно е такъв), като се ползват стопери монтирани на основното влакно. Аз ползвам гумени маниста с калибровани по-широки отверстия и конусовидни пластмасови клинчета за фиксиране на стопера на основното влакно. Абсолютно ефикасен е за самозасичане, като от друга страна при късане на основното влакно и закачане на хранилката в някакво препятствие, влакното много лесно се изнизва от стопера и шарана се оттървава от хранилката:

Изображение

8) 8) 8)
Изображение
Ludia
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:51 pm

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Ludia »

не разбрах какво точно е предимството на тия големи фидер кошници пред класическата ракета + пва чорапче закачено на куката :roll:
аз си мисля, че са прекалено омешани фидер риболова със шаранджийския, което не ме кефи, ама това си е мой проблем де :wink:
и ако може разяснение, за това изречение : "...върховете на фидерите са повтигнати леко нагоре за да влиза влкното във водата на 7-8 метра от брега..." Кое е фидер - тунингования връх, който мята 100гр топка, сложен върху сигнализатора ли ?
Аватар
ivelin_1976
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 838
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 9:00 am
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от ivelin_1976 »

Ludia написа: Кое е фидер - тунингования връх, който мята 100гр топка, сложен върху сигнализатора ли ?
Цитат: "Трудно е да се открие кой пръв е изобретил хранилката и в коя страна, но специализираните пръчки за хранилки, и то в техния съвременен вид водят началото си от Англия. Названието фидер е резултат от степенчатото съкращаване и опростяване в резултат на практичността на настоящите години. Днес с тази дума се означава както хранилката, така и вида пръчка, подходящ за този вид риболов."
Колегата hristotihov си е направил руда за тези страхотни материали :wink: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=24&t=19842
Фидер въдицата е доста функционален такъм, като с нея може да се ловят както дребни перки така и прилични амури и шарани. Така, че е нормално да се "омешват" с шаранския риболов, риболов на хищници и др.видове риби, като предимствата на тази въдица не еднократно са разисквани в подфорум "Риболов с фидър"
shimano ANTARES BX FEEDER HEAVY Изображение
Аватар
CERRUTI
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1646
Регистриран на: Съб Юни 09, 2007 9:15 pm
Местоположение: СОФИЯ-Кристиян Атанасов

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от CERRUTI »

Незнам кой колега се беше изказал че Метод Фидера нямал нищо общо с Фидер риболова.....и затова темата била за Риболов на тежко!!!Айде сега знаещите колеги да прегледат това филмче на Мат Хейс : http://bgzona.info/details.php?id=900 и пак да изкажат "компетентно" мнение....Даже човека със този прът с който лови на метод фидер после лови с класически фидер монтаж на река!!!! Айде със здраве!
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

Ludia написа:не разбрах какво точно е предимството на тия големи фидер кошници пред класическата ракета + пва чорапче закачено на куката :roll:
аз си мисля, че са прекалено омешани фидер риболова със шаранджийския, което не ме кефи, ама това си е мой проблем де :wink:
и ако може разяснение, за това изречение : "...върховете на фидерите са повтигнати леко нагоре за да влиза влкното във водата на 7-8 метра от брега..." Кое е фидер - тунингования връх, който мята 100гр топка, сложен върху сигнализатора ли ?
Колега, мен пък повече ме кефи риболова с фидер, във всичките му аспекти, съпоставено с модерния шаранджийски риболов, в класическия му съвременен вариант. Факт е ( и то безспорен) че в съвремениия любителски риболов "на дъно" все повече има преливане и взаимстване между "английския дънен риболов- фидер" и " модерния шаранджийски риболов"- например: ползването на хранилките "метод" в шаранджийския риболов, ползването на самозасичащите монтажи "на косъм" и захранването с ракети и катапулти, ползването на ПВА чорапченценца при риболова с фидер и т.н...дълъг списък от взаимствани и преплитащи се неща. :idea:
"фИДЕР" е комплексно понятие, което не се ограничава само с куивър-функциите на върха за индикацията на кълването- то включва оборудване, линии, монтажи, аксцесоари, методика на захранване, дохранване и риболов и т.н.
Ако непременно, ама непременно трябва да има индикация с трептене на "нещо си", то това не е задължително обезателно да бъде връхчето на пръта- то ноже да бъде и сигнализатор от типа на кивоците монтиран след върха на пръта ( това всъщност е и първообраза на английския дънен риболов с въдици "куивър-тип"). Може да бъде и пак сигнализатор от типа на кивоците при подледния риболов, само че разположен перпендикулярно на пръта върху специален пръстен между най-долния и следващия нагоре, водачи. Тази разработка е патентована още преди десетина години ( Михаил Шльогел) и решава куивър въпросите 100% , без значение колко е твърд върха и как е разположен - "над" или "под" вода; също така и без значение как и под какъв ъгъл е разположена основната линия спрямо петното за риболов- кивока винаги е перпендикулярен на основната линия и перфектно отчита и най-плахите попипвания на стръвта. :idea: Та, това го пиша, ако все пак възниква въпроса: " ама как така, ще ловим с фидер, пък ще ползваме електронен сигнализатор..."; ами има "как" и да не ползваме... ама защо- само заради "куивър-принципите" ли??? Ами то е пак същото, само че поосъвременено :D :D 8)

п.п. колкото до "повдигнатите" върхове, специално при този риболов беше заради влаченето на множество боклуци в 5-метрова ивица от брега

8) 8) 8)
Изображение
milo69
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 546
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 4:49 pm
Местоположение: plovdiv

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от milo69 »

IDA това с патента на господина е интересно...нямаш ли някаква снимчица да го видим туй чудо...
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

milo69 написа:IDA това с патента на господина е интересно...нямаш ли някаква снимчица да го видим туй чудо...
Имам някъде и снимчици, ама не ми се преравят пак 350 списания; виж разрови в сайта "На плувка и дъно", май съм го мяркал преди време и там; правил съм си преди време и няколко прототипа набързо- работят безотказно, важното е да може да се прибира към пръта при замятане, а после да се разгъва и да се фиксира перпендикулярно на пръта; влакното се поставя в малка глава в отдалечения на пръта, край на сигнализатора; то всъщност идеята на този вариант на кивок е да се илиминира влиянието на много силен вятър върху връхчето също и взаимосвързаноста между фон, осветеност и цвят на съответното връхче, като същевременно се запазят перфектните и добре видими индикации при много финно кълване :idea: В случая обаче става дума за ползване на разни варианти на хранилки "метод" пък това обикновенно не се практикува за риболов на ситни риби и едва доловими кълванета; аз ползвам фидери, твърди върхове и електронни сигнализатори ( освен обичайните за целта специализирани шаранджийски пръти, дето не ми се влачат въобще по разни еднодневни излети) :idea: 8)
Изображение
Ludia
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:51 pm

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Ludia »

IDA написа:....
благодаря за лекцията ;)
имах предвид, че същата постановка имаш и с класическа шаранджийска сопа + пва чорап или торба. и разликата е само в това, че няма да му викаш "фидер" :lol: :wink:
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от Бачо Илия »

milo69 написа:IDA това с патента на господина е интересно...нямаш ли някаква снимчица да го видим туй чудо...
Изображение

Изображение

Изображение

8) 8) :idea:
Изображение
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Риболов с хранилки " Метод"

Мнение от hristotihov »

Това е разновидност на swing tip.
нямам живарник
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”