Как се лови илария

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

dirado
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 8:10 pm

Как се лови илария

Мнение от dirado »

От два дни практикувам морски риболов и научих малко за него,но судоволствие ще приема съвети от майстори.
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Аз не съм професионалист нямам много опит но считам че имам какво ново да ти кажа и така...

Иларията се лови на ЛЕКО (плувка) и ТЕЖКО (дъно) .

Сега ще ти обясня на леко как се лови. Ся напърво време ти трябва телескоп 5-6-7 метра може и със спининг но ще ти е по трудно особено като си начинаещ.Тъй като дистанцията която може да достигнеш със телескоп (пък било то и спининг) местата от които се лови на плувка са предимно мостчета морски гари баластиери буни.Използва се неподвижна плувка (пердполагам незнаеш какво е но като отидеш в някой магазин ще ти обяснят :wink: ). Използват се кукички по мое мнение между номер 8 и номер 5 но ако идват големи платерини на плувката може и номер 2 да се сложи :wink: . Използват се тънки месини аз ползвам около 0.20 но някой колеги и 0.10 слагат но аз съм хващал и на 0.40 (между попчетата) . Стръвта е на който кълве най много е морския червей (незнайно защо на морския червей в бургас се казва блатен ама какво да се прави необразовани са хората :lol: ) след това на скаридата и накрая кълве на Торен червей.Голям плоблем е да се оцели разстоянието между плувката и кукичката което същност е дълбочината на която ловиш някога кълве на 50см друг път на 3 метра :roll: трябва да се опитва но аз най-често съм имал успех на 50см до метър от дъното :wink: .

Ако те интересува нещо другото за риболова на леко защото предполагам много работи са ти неясни питай !

А за тежко тука работите са по прости.Просто такъм със улово 3 куки с тапички (да повдигат стръвта) нещо сложно :wink: . С дънния такъм се хвърля от всякаде от плажа от буни от баластиери от пристанища от мостове абе от където си решиш стръвта е същата неможа да се сетя какво друго да ти кажа...

Иларията е пасажна риба така че не се надявай на незабавен успех тоест като отидеш и да я ловищ като попчетата обаче като се завърти ардауш я правиш :wink:
За бракониерите само слънчаци :lol: !
dirado
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 8:10 pm

Знам какво е ПЛУВКА

Мнение от dirado »

Първия ми излет беше на 1-ва буна във Варна

ЛОВИХ С 7М. ТЕЛЕСКОП "ГАРБОЛИНО" - ОСНОВНО 0.18 ММ. НЕПОДВИЖНА ПЛУВКА 2.5ГР. ПОВОД0.12ММ. МОРСКА КУКА № 8.


РЕЗУЛТАТЪТ БЕШЕ 12 ИЛАРИЙКИ + 1 ПО -ГОЛЯМЯ НЕ И ЗНАМ ИМЕТО .

ВСЪШНОСТСЕ ИНТЕРЕСУВАМ ОТ МЕТОДА С БОМБОРДА??
Аватар
justinian
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 572
Регистриран на: Пон Юли 25, 2005 7:19 pm
Местоположение: In Female Dreams
Обратна връзка:

Мнение от justinian »

dirado, ето нещо интересно за теб. Цъкни тук
Успех!
Сърцето на глупавите е в техните уста, а устата на мъдрите са в тяхното сърце.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Ами бомбардата е нещото с което можеш да отвееш шалчето на рибите.Представлява един вид тежест кото ти изхвърля примамката на максимано разтояние като съотвтно не потъва бързо а някой си стоят на повърхноста.Аз ловя с въдица 4м и акция 5-50 гр. и основно влакно 0.18 мм. Нанизвам бомбардата на основното и голям силиконов стопер след това троен вирбел повод 1-1.5м. съответно от 0.12 до 0.16 мм.и кука номер 8,9 или 10 .Бомбардите са плуващи и потъващи използваш такава в зависимост дали рибите са горе или долу.За стръв блатен червей сигурно става и с нещо друго но аз не съм пробвал.Меташ на вътре и навиваш бавно докато ти удари рибата.Това е на кратко :wink: :lol:
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Стръвта е морки червей (или както казват в бургас блатен :roll: ) или торен на който шанса да фанеш дори да има е минимален...друга стръв е прясно накълцана рибка (цаца хамсия гюмюш сафрид).

А барутчията обясни доста добре какво представлява риболова на бомбарда само не съм съгласен за повода 0,12-0,16 понеже съм виждал как се хваща кефал на бомбарда и как къса след като идва много тежък за мисината а никой от морските риболовци не е чувал за аванс :shock: :wink: !

Аз съм на мнение че 0,20 за повод е идеално за всякакви морси риби дори може и 0,18 но по малко не. На 0,20 съм хващал заргана и тя ми е единствената но когато я хванах бях единствения хванал на мястото което ловях и сички от дъно мигновено минаха на бомбарди :lol: .
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
Kitenec
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Май 06, 2006 8:19 am
Местоположение: Китен
Обратна връзка:

Мнение от Kitenec »

kalkan4o написа:Стръвта е морки червей (или както казват в бургас блатен :roll: )
Калканчо имам един въпрос към теб .... защо на 2 пъти така подигравателно спомена как са викали Бургазлии на този вид червей?
Аз съм от Китен и също му викам "блатен" и ще се обоснова! :
Доколкото знам въпросния червей се хваща по блатата и устията на реките ,като се копае в тинята или в пясъка (зависи вече от дъното). Вижадал съм такъв червей наистина в морето ,но все е бил не по - голям от 2-3 см и в супер ограничени количества 1-2 бройки .
А за морския червей - тук в Китен викаме морски червей на друг вид червей ,който няма крака ,седи един така лъскав ,не по голям от 3 см. и го копаем по плажа. тъй че навсякуде различно :wink:
Цаца ама риба .... :)
Аватар
HEMINGUEI
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 306
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 1:57 pm
Местоположение: Варна

Мнение от HEMINGUEI »

Китенец да те питам нещо - на тия лъскавите червеи дето се намират в прибоя хващал ли си кефалови риби? Питам защото има места край Варна където ги има много , но няколко пъти съм опитвал без никакъв успех :cry: И се питам дали проблема е в единия или другия край на въдицата :lol:
Който може хваща!
dirado
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 8:10 pm

Мнение от dirado »

Много благодаря за изчерпателната информация! :D
durumov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2346
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
Местоположение: Варна,морето, сините вълни
Обратна връзка:

Мнение от durumov »

HEMINGUEI написа:Китенец да те питам нещо - на тия лъскавите червеи дето се намират в прибоя хващал ли си кефалови риби? Питам защото има места край Варна където ги има много , но няколко пъти съм опитвал без никакъв успех :cry: И се питам дали проблема е в единия или другия край на въдицата :lol:
Ако се обадиш...ша та светна де проблема :wink: ...никакви ви няма с Митака - изтървахте джурумите - 3 дена направо ги побърквах ... къде се губите бе... залива ври под носа ви ...те философстват за методите.

Ей...Барут...знаеш ли какво е да ти треперят ръцете от АДРЕНАЛИНА така че да не можеш да си сложиш червея чак ... и да стоиш наведен да не те отнесе по главата някое 30 гр. сбиро на МАВЕР :lol: :lol: :lol:

Специалисти такива - този уикенд още повече риба ще се вдигне горе
...а да ви видя ...
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Аватар
Kitenec
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Май 06, 2006 8:19 am
Местоположение: Китен
Обратна връзка:

Мнение от Kitenec »

HEMINGUEI написа:Китенец да те питам нещо - на тия лъскавите червеи дето се намират в прибоя хващал ли си кефалови риби? Питам защото има места край Варна където ги има много , но няколко пъти съм опитвал без никакъв успех :cry: И се питам дали проблема е в единия или другия край на въдицата :lol:
Ами аз ако не съм хващал нямаше да засягам темата нали? Кефала който хващам в Китенската река "Караагач" ,включително и кефала в река "Дяволска" - гр. Приморско бие само на "лъскавия черъв" а не на "многокракия" там както и да им е наименованието и на двата. Няколко думи за кефала който хващам:
Това пак е кефал подобен на платерината ,само дето няма жълтото петно по капаците на хрилете ,също така излизат и трофейни риби от дунавските пеленгаси (2-4кг)
Цаца ама риба .... :)
kuku
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 10:39 pm
Местоположение: varna

Мнение от kuku »

[ ...никакви ви няма с Митака - изтървахте джурумите - 3 дена направо ги побърквах ... къде се губите бе... залива ври под носа ви ...те философстват за методите.

Ей...Барут...знаеш ли какво е да ти треперят ръцете от АДРЕНАЛИНА така че да не можеш да си сложиш червея чак ... и да стоиш наведен да не те отнесе по главата някое 30 гр. сбиро на МАВЕР :lol: :lol: :lol:

Специалисти такива - този уикенд още повече риба ще се вдигне горе
...а да ви видя ...[/quote] Верно много се сбираше със сбиро тия дни!Че и доста едри излизаха!Та да си дойда на думата - не ви съветвам да ползвате повод 0.12 щото станах специалист по изтърване на готова извадена риба.В случая аванс не помага - къса когато е във въздуха и .... чао - обратно там от където е дошла.Така че по дебеличко влакънце!
kalkan4o
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1519
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 11:43 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от kalkan4o »

Kitenec написа:
kalkan4o написа:Стръвта е морки червей (или както казват в бургас блатен :roll: )
Калканчо имам един въпрос към теб .... защо на 2 пъти така подигравателно спомена как са викали Бургазлии на този вид червей?
Аз съм от Китен и също му викам "блатен" и ще се обоснова! :
Доколкото знам въпросния червей се хваща по блатата и устията на реките ,като се копае в тинята или в пясъка (зависи вече от дъното). Вижадал съм такъв червей наистина в морето ,но все е бил не по - голям от 2-3 см и в супер ограничени количества 1-2 бройки .
А за морския червей - тук в Китен викаме морски червей на друг вид червей ,който няма крака ,седи един така лъскав ,не по голям от 3 см. и го копаем по плажа. тъй че навсякуде различно :wink:
Няма да те убеждавам че не си прав...явно ние тук у село варна си знаеме едно а вие в бургас друго то се е видяло.

В дебелите книги блатния червей не е това с което се лови платерина или морски риби изобщо това е червей с който се хваща сом...той е като торния само че по дебел и по дълаг с без ивици.

А морския червей е това на което вие викате блатен.Ако не вярваш потърси в google няма да сгрешиш :wink:

А това че съм го казал подигравателно...не съм имал такова намерение :wink:
За бракониерите само слънчаци :lol: !
Аватар
SeaHunter
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 2:03 pm
Местоположение: Варна

Мнение от SeaHunter »

kalkan4o виждам че си от Варна та ще те помоля да споделиш опита си с млад неопитен рибар като мен в моята тема "Кога и къде за илария" тъй като имам нужда от малко компетентни напътствия къде и по кое време да ходя да я търся тая пуста илария :roll: :roll: :roll:
Наслука приятели
flycho
новобранец
новобранец
Мнения: 79
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 1:47 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от flycho »

благодарение на темата и на http://ribar.hit.bg/tehniki/sbiro.html най-накрая разбрах каква била системата на иларията. нямам търпение да си купя сбиролино и да се пробвам и аз да мятам колкото мога навътре и да дърпам рибета.
имам обаче още 2 въпросчета, за да ми се изясни напълно всичко - това сбиролино мести ли се по основното влакно, тука в обясненията четох, че се слагал стопер, ама и от обяснението на барутчията и от обяснението в сайта на рибар.хит.бг пише, че стопера се слага между сбирото и вирбела, което ми се струва доста нелогично, аз си мисля, че трябва да е от другата страна за да спира сбирото да се мести по основната линия, прав ли съм?
и другия ми въпрос е какви сбирота да си взема за иларийка, плуващи или потъващи? в сайта пишеше дори, че можело тежкото сбиро да се комбинира със кукичка с плаваща тапа на нея, нещо като движещо се дъно? звучи яко, ама къде се намира обикновено иларията, горе или долу, сигурно през деня се мести, ама все ще има няква зависимост.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси свързани с морския риболов.”