Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или не?

Модератор: nkolev66

tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от tolio_pm »

,че може да обезриби водоемите ни се лъже-това го може само бехаберието на държавата ни .ОТ нас -малко МОРАЛ .

За безхаберието-виждам го от 21 години(особено в последните десетина),а жалкото е че не е само в една сфера-така е с всичко за което"има думата държавата" и ""законотворците"'За съжаление нямам набюдение как се е процедирало през"онези години" по простата причина че с риболов се занимавам от десетина години.Така че според мен не трябва да имаме кой,знае какви"изисквания" спрямо горе посочената "държава"(май,май малко не успях да го формулирам как трябваше,ама се разберем).И точно тук идва ПАРАДОКСА-точно "тоя" дето му е през к>>а трябва да определя "регламентите и правила" по законов път-ми няма как да стане.Остава всеки сам за себе си, да си направи сметката от коя страна на барикадата иска да бъде.Аз своя избор съм си го направил,и след моята "дълга кариера"като подводен риболовец(има, няма месец през който успях да са "окъпя" не повече от десетина пъти) знам едно-Харпунджия е мислене,начин на живот,път към самоусъвършенстване ако щете.Така че според мен,всеки който се е хванал на хорото трябва да направи своя избор,а дали той ще е добър или ще бъде наречен престъпник,бракониер и тн.(ще чакаме да определи точно ония дет му е през к>>а че отатък) ама нема да стане скоро сигурно :wink:
Пп1:Ко стана с Митака(Булти)????
Пп2:Честитс нова година всички,и нека да бъде по-добра от старата и много здраве-това е най-важното
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от gunman »

Най-напред да честитим Новата година на всички! Както на тези които чакат михаля на брега, така и на тези дето го търсят вътре и най-вече на Весковците, Васильовците, Василките и всички които се чувстват веселяци, дето днес празнуват двоен празник!
Хубава тема се заформи!
И така... Значи ако трябва да синтезираме нещата до тук, и стадото на въдичарите, и стадото на харпунджиите си върви със своята мърша. Дали да споменем крилатата фраза, че настоящето е онова, което са ни завещали родителите ни, а бъдещето - онова което ние ще оставим на децата си :idea: Няма смисъл.
Говорим за ред и дисциплина, и че ние сме еди-каква си нация и хора въобще. Да, но ей сега ще дойде лятото и ще видим по алеите на Слънчев бряг, що за говна са децата на най-дисциплинираните нации в света (и дето се опитват да ни дават акъл напивайки се с бира, мешана с мастика).
Аз бях там ( в смисъл, в техните държави) и поработих малко с тях, изпонапивал съм някои техни представители и винаги в разговорите с тях съм опитвал да вникна в народопсихологията им. И ще ви кажа едно: Няма германци, няма англичани, няма швейцарци. По-големи боклуци са от нас, ами икономическата хватка, която им е приложена просто не им дава да дишат. Скъпи жилища, строги закони по отношение на състоянието на автомобилния парк, безработица, скъпи наеми за квартири, големи глоби за всичко и все неща, които те принуждават да вървиш в правия път, щото другия (дето ние му казваме "през просото") хич не е добре....
Ама това се прави основно от държавата, с контролни органи и работеща ситема. Всичко друго е ала-бала :butthead:
Къде са те сега - в този разговор?
Защото аз си мисля, че като цяло обезрибяването на вътрешните водоеми стана основни с тяхно знание и съучастие във веригата. Както едно време кражба на автомобил срещу откуп беше невъзможна без полицай по веригата, тука е същото....
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от tolio_pm »

Ама това се прави основно от държавата, с контролни органи и работеща ситема. Всичко друго е ала-бала :butthead:
Къде са те сега - в този разговор?
Защото аз си мисля, че като цяло обезрибяването на вътрешните водоеми стана основни с тяхно знание и съучастие във веригата. Както едно време кражба на автомобил срещу откуп беше невъзможна без полицай по веригата, тука е същото....

Е да де,нали точно за това иде реч,от тук нататък-личен избор(ма не може да няма "сърдити" и от двата лагера) :wink:
Лично мнение:намеси ли се "държавата" някъде,такова мазало настава-бедна ние фантазията :wink:,ма от друга страна-без нея не може(батака е пълен)
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
Аватар
Pretor
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 680
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 12:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от Pretor »

tolio_pm написа:Пп1:Ко стана с Митака(Булти)????
Те това: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... 40#p664640
gunman написа: ..........................
Абсолютно си прав. И за сопата и за юлара. Съзнанието се възпитава. Трудно и за съжаление по-лесно с "груби" методи, отколкото с убеждение. При нас обаче тази възпитателна роля на държавата липсва. И затова много от нас в една или повече сфери все още я карат през просото.
А иначе, колкото и укорително да гледаме тапирягите, които замърсяват, бракониерстват и рушат, едва ли ще хване дикиш. Народа го е казал: "На зла круша (куче) - зъл прът".
Изображение
valter1953
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Май 13, 2010 7:24 am

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от valter1953 »

много се радвам,че провокирах тази дискусия.Питам-кои реши ,че водоемите на България са разрешени само за въдичари и как те не вредят на рибните популации.До колкото разбирам се очаква промяна в ръководството на федерацията по подводен риболов,може би то ще бъде по-деино-ДА СЕ ОПИТАМЕ ДА ГО СТИМУЛИРАМЕ някак!
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от tolio_pm »

До колкото разбирам се очаква промяна в ръководството на федерацията по подводен риболов,може би то ще бъде по-деино-ДА СЕ ОПИТАМЕ ДА ГО СТИМУЛИРАМЕ

При всичкото уважение,което испитвам към по-"старите кадри"в подводния риболов и по принцип във всяка сфера искам да кажа следното:ИМА ЛИ НАМЕСЕНА"ФЕДЕРАЦИЯ"( повтарям-независимо в коя сфера)МАЗАЛОТО Е ПЪЛНО!!!!!!!!
Какво ме кара да го казвам това:по-малкия ми брат се казва Красимир Карталов(Хайко)от поне 17 години се занимава с водни спортове(уиндсърф,сега кара кайтсърф) и в момента е на 32години,несемеен и тн.тн.,7(седем) последователни пъти е Републикански Шампион на България по уиндсърф,в момента мога да кажа че е номер 1 и в кайтсърфа,та това са негови думи:Има ли "федерация"намесена-далеч!!!!
Мога да раскажа един интересен случай за "федералните"представители:В Италия на европейско заминаха:2(двама)състезатели,и цялото "Федерално"войнство,барабар с съпругите,децата,снахите,балдъзите и тн,тн. рода.Спонсори бяха"БББ"(соковете),та една седмица децата мааха филйки с пастет и русенско варено,и го караха на чушмяна вода,за да могат тия същите миндили при пристигането в Бургас всеки да нарами по два,три стека сок и да си го тури в багажника на личния автомобил.(Видях го с очите си,като отидох да прибера багажа на брат ми)Само за сведение-бяха отпуснати два микробуса!!!!!
Та така:Пак парадокс-с "федерацийте" лошо-без тях пък не може :wink:
Дано смяната да е за хубаво(малко ме съмнява де) :wink:

Сори за офтопика,ама не се здържах
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
valter1953
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Май 13, 2010 7:24 am

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от valter1953 »

това за федерациите е много вярно,но все пак от някъде трябва се пробва.На времето много си говорих Валентин Василев,но..... По вероятно е морските да не си мръднат пръста,а такова се очаква да е новото ръководство.Участвам само на турнири в памет на Димитър Минев,точно заради федерацията,а Мито направи много за подводния риболов,въпреки някой наши различия за много неща той заслужава уважение.За съжаление турнира "Генчо Павлов" точно Бургазлии го съсипаха.
Аватар
Jack Daniels
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 813
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 4:05 pm
Местоположение: Бургас,морето, красивите жени :)

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от Jack Daniels »

ЧНГ, с пожелание за здраве и късмет, че то останалото от нас си зависи :D . Та да се понамеся пак в темата с едно фундаментално въпросче - За чий ви е сладководен подводен риболов в България?
Както и да се въртиш, гъза ти винаги ще е отзад
Аватар
niki_fire1977
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 4:19 pm
Местоположение: Бургас

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от niki_fire1977 »

Твърдо не на подводния риболов в сладководни водоеми. Гмуркал съм във Велека. Подводна красота. Бистро, всичко се вижда. Дойде един горски с джип, извика ме да изляза. Казва , ти правиш подводен риболов. Иди му разправяй, че само си гледам там долу. Вярно , фърпуня беше с мен, само че в колата на моста в с.Кости. И беше с мен защото на отиване и на връщане ходих да гмуркам в морето на Аркутино. По пътя ми е. Та, горския вика, сега ще ти конфискувам неопрена, плавниците и всичко де е по тебе. Отиде до колата и гледа отвън през прозореца, че имам харпун. Как да му обясниш на един горски, че не съм го ползвал за риболов в реката. Та както е да е. Изтрепаха рибата бракониерите :axe: . С кестермета, със серкмета, винтери , кошове и др. И тук там някой изтърве някоя отрова и всичката риба с корема нагоре. Крехка екосистема е един затворен водоем, пък било то и река. Като гледам в Русия какво правят и ме стяга нещо в гърлото. Ако това се случи тук в България не ми се мисли какво би станало, ако всеки реши да трепе рибата поголовно. Не е като в морето. Не може да се сравняват двата вида подводен риболов. По-добре в реката с камера или фотоапарат. Или само да се наслаждаваш на подводната гледка. Трябва да остане абсолютната забрана за харпун в сладководни водоеми.
valter1953
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Май 13, 2010 7:24 am

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от valter1953 »

за живеещи на 400 километра от море и 20-30 дни отпуск може би и язовирите са нещо.Далеч съм от мисълта да карам някого да прави и харесва това което ми харесва на мен,но хора без опит в сладки води може би е добре първо да понатрупат и тогава ще говорим на тази тема.Филмите който снимат руснаците може да помагат ,но личния опит е нещо по-друго. Ако се върнете по на горе ще видите ,че става дума за ЕТИКА,САМОКОНТРОЛ, а не за МЕСАРСТВО. А ...ЗАБРАВИХ ставаше дума и за С Ъ В Е С Т !!!
gogo26
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 9:06 am

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от gogo26 »

Валтер, всички тия думички липсват в 98% от българите :?
Даже и да се промени закона(не вярвам),ще започне война между харпунджии и рибари.А познай какъв ще е изхода :wink:
Прекалено са ни претоварени вътрешните водоеми от рибари, лодки,бракониери(със съответните мрежи ,парагади и др.),че и ние да се наместим легално :P
tolio_pm
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 826
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 8:48 pm
Местоположение: Поморие

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от tolio_pm »

Даже и да се промени закона(не вярвам),ще започне война между харпунджии и рибари.

То за резултата няма какво да обсъждаме:дървената метровка в дясната ръка,на буя поне още един брой "леко стрелково" 8) :twisted: (шегувам се)
Няма какво да умуваме и дискутираме,бъдете реалисти,при условие че 20 години никой,нищо не е променил реално,едва ли ще го направят по настоящем.Просто немат "фаидица"господата(ееееее,ако Вропейския съюз отпусне некви кинти,по некви програми-тогава,тогава:Септември ще бъде Маи),ма пък да не са луди вропеците-видяха и патиха с нас :shock: :shock:
Spear го каза в един друг форум:От вас зависи кога ще спрете и ще се задоволите с постигнатото, но едно е сигурно -
пътят е безкраен а бариерите си ги слагаме сами вървейки по него.
Аватар
jorro11
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Пет Яну 15, 2010 9:42 pm
Местоположение: Samokov/Sofia

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от jorro11 »

При цялото ми уважение към Вас(харпунджиите),на които се възхищавам, разрешаването на подводния риболов с харпун с България мисля ,че няма как да бъде разрешен повсеместно.В най-добрия случай само в определени малобройни водоеми,но и това не ми се вярва.Навсякъде из Европа е забранен(освен Русия ама там историята е друга и неможе да се мерим с потенциала й изобщо-само Байкал е 1/3 от страната ни)
Та у нас много от реките се забраняват заради лятно маловодие,а язовирите са претъпкани,а и хич не ми се вярва някой арендатор да разреши такъв риболов във водоема му....
gunman
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:52 pm

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от gunman »

Колеги, надявам се да не възразите, ако се опитам да успокоя дискусията и да изкажа мнение по поставените въпроси :oops:
Ся....
Първо:На ръководството на Федерацията по ПР им е все тая какво пишем тука.И пръста си няма да мръднат да променят съществуващото статукво.И така си им е добре.
Второ: Джаки, знаеш ли колко хора не могат да разберат, кому е необходима една кола като VW GOLF GTI 2.0 16V (например), ама ...
Трето:Неграмотността у "компетентните органи" сега е на такова ниво, че видят ли те с топлозащитен костюм (неопрен) в сладководен водоем, вече си готов едва ли не за затвора,независимо от това какво правиш там. Да ти вземат костюма заради това че са те видели да плуваш с него, е все едно, да те видят да се разхождаш из гората (респ. градския парк) с камуфлажни гащи, да ти ги събуят от задника и да ти тръснат глоба за това.
Четвърто:Пълна заблуда е, че в Русия се отстрелват с харпуни масово и безразборно неимоверни количества риби. Там, дори по долното течение на р. Волга, където количеството риба е огромно, има строго ограничение на СовРибНадзор (тамошната ИАРА) за улов от 5кг. или един трофеен екземпляр, превишаващ това тегло. Е...недобросъвестни "магарета" и там, както навсякъде си има.
Пето:Който смята, че улова с харпун е по-продуктивен от този със съвремените въдичарски такъми (и ще натовари допълнително екосистемата), съм готов да го водя цял сезон с мен, като условието е той да плаща горивото и разходите по колата, екипировката и т.н. пък аз ще му предоставям всичката отстреляна от мене риба.До грам.Пък може и да се пробва да поплува само с комплект №1 между огромните шарани и сомове, дето са през две крачки налягали по дъното... :wink:

Надявам се да ме разберете правилно.
Обожавам мъже с прякори, означаващи женски полови органи.
valter1953
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Май 13, 2010 7:24 am

Re: Подводен риболов в сладководни водоеми в България да или

Мнение от valter1953 »

Gogo,gunmen,за съжаление не знам дали се познаваме лично ,но явно ние тримата говорим на различен неразбираем език за много от участващите в темата.Ж А Л К О !
Публикувай отговор

Обратно към “Подводен риболов”