Относно вкисната царевица?

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от genov_eng »

Лично аз задължително варя старата царевица 15 - 20 мин. преди да я оставя за "ферментация". После я поставям в ПВЦ туби и наливам част от водата - топлата. Ако не ти се занимава с мая - бира. След 5-6 дени, при топло време, е готова. Рядко ползвам вкисната. Много от колегите, включително и аз, са на мнение, че по-добрия вариант е варене и "овкусяване". Така може да се поставят и атрактори за апетит и др. При тоя вариан може да се добавят и други семена, без да се притеснявате, че ще се изгуби аромата им. При ползване на вкисната са необходими промисшлени количества на голям, див язовир.
Правя го с варене, защото една част я оставям да се довари и си я ароматизирам и стабилизирам за друга захранка и стръв.
Няма нищо чудно, че царевицата в буркани за стръв не се разваля. Имам буркани на 2 години, не само купешки, а и мои, и не е мръднала.
Гено Генов
Изображение
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от pampasa »

msotiroff написа: А има ли й нещо на царевицата, ако стои по - дълго време? Примерно 2-3 месеца?!
Може да стои с години -след като вкисне напълно (единственото неудобство е ,че не става за стръв ,защото започва да се разпада) :roll:
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
msotiroff
фен клуб-скобар
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Мар 18, 2007 2:43 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от msotiroff »

genov_eng написа:...
Колега, а как стабилизираш(консервираш) готовата, варена царевица?!
Питам, защото лека-полека се запасявам с царевичка за лятото...
Благодаря в аванс!
Изображение
Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от genov_eng »

Аз лично сум я стабилизирал със спирт, водка (алкохол). Ароматите - отделно. Мастика слагам за анасоновият аромат. Алкохола не разлага ПВА. Няма грешка. Другото, което съм направил е в буркани с аромати и в хладилника. Също няма грешка. На студено не се разваля.
Слагал съм и във фризера, ароматизирана без нищо. Пак става.
Сега сум предприел тактика - със спирт (алкохол), а после ще си я "овкусявам".
Води се от максимата, че в буркана какво може да й стане, освен да се вкисне малко. Проблем ли е? :)
Успех!
п.п. След няколко дена ще стабилизирам с някаква "химия" от един колега - сладкар. Ще напиша.
Гено Генов
Изображение
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от dantho.mihov »

С лимонена киселина /лимонтозу/ и витамин С. Това са основните консерватори в хранителната промишленост на продуктите, които се консумират от нас.И тъй като за нас е проблем да си набавим течен витамин С, заместител е Аспирина - по 1-2 таблетки в буркаче.
Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от genov_eng »

Проблема както на лимонената киселина, така и на алкохола е, че променят аромата и вкуса на царевицата (мое мнение). Затова е хубаво да ги консервираш през зимата, а преди риболова да ги ароматизираш (колко време преди това зависи от ароматизатора). Когато се ползва АСПИРИН, трябва да е покрита с течност. Ползвайте само обикновен АЦЕТИЗАЛ :) .
Аз ползвам чист алкохол в бурканите и след 24 часа го изсипвам, може да се ползва отново. Иначе царевицата става с аромат и вкус на спирт, който доминира. Тя е попила достатъчно количество и няма проблем. Пролет си овкусявам няколко бурканчета и си ловя.
Някои мои познати я консервират с мастика или спирт и анасоново масло (много силен аромат има), но това е само за определения аромат. (аз нямам никакъв резултат на него, освен ако не взема на всичко)
А сладката царевица от консерва я ароматизирам преди риболов или я дипвам на место, тя поема много бързо.
Имам и джаджа за вакумиране, ама още не мога да я уцеля как работи :), тогава мисля, че всичко друго ще е безсмислено.
Ако ползвате ПВА - подсушавайте, освен ако съставките не го разлагат! :)
п.п. В магазините за сладкарски консумативи има готови материали за консервация с неутрален вкус - такъв ще пробвам сега.
Гено Генов
Изображение
Аватар
SBANKOV
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 386
Регистриран на: Сря Апр 10, 2013 12:03 pm
Местоположение: София - Разград

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от SBANKOV »

Ето как си я правя аз царевицата за стръв и пак е вкиснала.
В едно бурканче от пюре слагам две-трети суха стара царевица, от типа конски зъб/набавя се от село/като подбирам само средните големи зърна (задължително я продухвам от боклука) и я заливам с равни части олио( ако е от нещо пържено още по добре) и винен оцет. Затварям и забравям в хладилника, но не в камерата а някъде долу. След 10-на дни царевицата поема сместа и напълва буркана но не ферментира, има вкуса на вкиснатата царевица но е твърда и несе разпада при закачане на косъм и директно на куката.

Иначе винаги като варя царевицата за захранка, слагам някаква мазнина при варенето, обикновенно слънчогледово олио, ако не е рафинирано още по добре. Така самата царевица се сварява много по добре и не се разпада при закачване на куката.
Детето в мен продълажва да си играе с кибрит, но – странно – вече иска и пура, и Chivas...
Аватар
vali - carp
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 269
Регистриран на: Чет Авг 18, 2011 10:49 pm
Местоположение: Видин

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от vali - carp »

Здравейте да питам и аз за царевицата,как е по добре по ваши наблюдения и опити,първо да се свари царевицата и да се остави да вкисне или да се заляе направо с вода и да се остави да вкисне.Ще се ползва на див водоем.
Аватар
Redimido
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1139
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 4:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от Redimido »

vali - carp написа:Здравейте да питам и аз за царевицата,как е по добре по ваши наблюдения и опити,първо да се свари царевицата и да се остави да вкисне или да се заляе направо с вода и да се остави да вкисне.Ще се ползва на див водоем.
Аз си купувам стара ронена царевица от някой склад за фураж, пълня десетлитрова туба от мин. вода на 2/3 с царевица, слагам и от онези атрактори/ ароматизатори на "Мадикс" - я скопекс, я карамел и заливам с вода. колкото да я покрие 2 пръста. Затварям я, разклащам добре да се омеша добре с водата и ароматизаторите и я оставям на терасата на слънце.

ВНИМАНИЕ:

Добре е да се развърти капачката на тубата, че да няма БУМ!! Ферментацията за 1-2 дена е в пълната си сила и отделя газове, способни да пръснат въпросния съд. В първите дни не мирише толкова, миризмата идва с времето :) Когато вече вкисната може да се държи и със затворена капачка. :mrgreen:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от dantho.mihov »

vali - carp написа:Здравейте да питам и аз за царевицата,как е по добре по ваши наблюдения и опити,първо да се свари царевицата и да се остави да вкисне или да се заляе направо с вода и да се остави да вкисне.Ще се ползва на див водоем.
Ако искаш вкисната царевица, заливаш я с вода без да се вари. Така както го е описал по-горе колегата Redimido. Все пак ще ти трябва повечко като количество.
Аватар
vali - carp
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 269
Регистриран на: Чет Авг 18, 2011 10:49 pm
Местоположение: Видин

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от vali - carp »

Значи ли че е по добре да не се вари предварително,интересува ме коя от двата вида има по добър ефект.Така направо накисната за колко дена горе долу е готова ?
Аватар
Redimido
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1139
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 4:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от Redimido »

vali - carp написа:Значи ли че е по добре да не се вари предварително,интересува ме коя от двата вида има по добър ефект.Така направо накисната за колко дена горе долу е готова ?
В тая жега за 2-3 дни ферментацията ще е в разгара си...и ще можеш да я ползваш, така или иначе ще продължава да се вкисва и да се осмърдява с времето все повече и повече :) Сварена и вкисната царевицата става много по-мека, и се разкашква с времето, докато ако не я вариш макар и вкиснати зърната до голяма степен запазват целостта си и евентуално могат да се ползват и за стръв на косъм. Ти си прецени как те устройва повече.
Teodor123
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Апр 01, 2023 4:34 pm

Re: Относно вкисната царевица?

Мнение от Teodor123 »

Здравейте някой знае ли от къде мога да си закупя вкисната царевица в София. Багодаря
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”