Натурализиране на риби в България

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Натурализиране на риби в България

Мнение от Момчил Димитров »

От много време ми се върти нещо в главата и искам да го споделя с вас колеги.Дали е възможно натурализирането на някой от най-големите и най-качествени риби по света?Ще ги изброя,Арапайма,Пираиба,Червеноопашат сом,Сом Гунч,Меконгски сом и много други.Искам да направя това което са направили двамата братя англичани в Тайланд,а то е да съберат всички тези чудовища на едно място и както виждам там се развиват много добре,макар да са далеч от своята родина и среда!Ще се радвам всеки да даде идей и да ми помогне в моето начинание.Предварително благодаря на всички отзовали се!!!
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Regar
фен клуб-скобар
Мнения: 254
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Regar »

Изброените видове обитават зони с тропически климат и са събрани в държава с такъв климат. Не се ли чудиш защо въпросните братя не са си ги донесли в Аглия, а са избрали Тайланд..надали е от любов към травеститите в нощните барове :wink:
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Момчил Димитров »

Regar написа:Изброените видове обитават зони с тропически климат и са събрани в държава с такъв климат. Не се ли чудиш защо въпросните братя не са си ги донесли в Аглия, а са избрали Тайланд..надали е от любов към травеститите в нощните барове :wink:
Да,всичко това го знам,идеята ми е за мащабен проект който да се финансира с европейски пари по програма за развитие на рибарство и аква култури.Та да кажа какво съм намислил.Да се изгради отоплителна система на дъното на водоема който да държи водата топла целогодишно,като за целта да си произвеждам тока самичак(чрез вятъра и слънцето).Но нещо не ми е ясно точно как трябва да стане всичко това.И дали въпреки че водата ще бъде топла,ще оселеят тези видове риба и не само те.Писал съм и много други.Знам че Веслоноса успешно търпи развитие в някои язовири,дори знам за хвърлен хайвер от тази риба,от човек който има тези риби във язовира си.Банцирната щука примерно не би трябвало да има проблем да живее у нас,още повече ако се направят условия за това.Други мнения по темата ако има и да разсъждаваме върху това което съм написал.
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Момчил Димитров »

Още повече язовир Овчарица е пример за това със своите топли целогодишно води.Там се въдят успешно есетри,змиорка и други.Тия дни чух и за хванат рекорден 60 килограмов черен амур.
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
Efimov
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Авг 16, 2011 8:16 pm
Местоположение: България,Златоград

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Efimov »

Рибките, които отглеждам в аквариумите също са от тропически райони и си ги въдя успешно. Стига да създадеш подходящи условия и в язовира мисля че ще виреят-но едно е аквариум от 100,200, 1000 литра и друго е цял язовир. Освен това не е само да затоплиш водата. Химичния състав като твърдост и киселинност и други там неща също са важни и трябва да се помисли и за тях. Помислил ли си и за набавянето на самите риби- от къде и как ще се транспортират.
Regar
фен клуб-скобар
Мнения: 254
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 4:17 pm
Местоположение: София

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Regar »

Хубаво е човек да има идеи и мечти, но понякога са трудно осъществими. Не ми стана ясно дали идеята ти е да ги развъждаш и да продаваш месото или искаш да развиваш спортен риболов. Независомо какво си решил първо трябва да:
1. да се запознаеш с отворените в момента мерки по Оперативна програма “Рибарство и аквакултури” и да прецениш в коя мярка попада твоя проект.
2. да прецениш дали си подходящ бенефициент
3. да напишеш проект съгласно изискавнията на програмата или да наемеш консултантска фирма, която да ти го изготви
4. да си приготвиш около 40% от стойността на проекта
5. ако ти го одобрят и финансират да провериш дали не попадаш в Приложение 2 на Закона за опазване на околната среда. Ако попадаш там ще се прави преценка за необходимост от ОВОС, а после може да се наложи и ОВОС - това е от твоя джоб
6. изграждането на ВЕИ също подлежи на ОВОС

Това са нещата за които сесещам на първо време

Разходите по доставяне, разселване и грижи за средата на рибите не ги коментираме
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Момчил Димитров »

Efimov написа:Рибките, които отглеждам в аквариумите също са от тропически райони и си ги въдя успешно. Стига да създадеш подходящи условия и в язовира мисля че ще виреят-но едно е аквариум от 100,200, 1000 литра и друго е цял язовир. Освен това не е само да затоплиш водата. Химичния състав като твърдост и киселинност и други там неща също са важни и трябва да се помисли и за тях. Помислил ли си и за набавянето на самите риби- от къде и как ще се транспортират.
Благодаря,не наистина не съм помислил и затова искам вашето мнение и идеи.Не разбирам много от това,но пък много ми се иска да осъществя тази моя мечта.Затова ще разчитам на хора като теб и всички други приятели,познати,хора от форума за помощ и идеи.Мисля,че набавянето на рибите няма да е проблем,незнам още как и по какъв начин,но се надявам,че ще намеря хора които ще ме снабдят поне с някой видове,ако не всички желани
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Момчил Димитров »

Regar написа:Хубаво е човек да има идеи и мечти, но понякога са трудно осъществими. Не ми стана ясно дали идеята ти е да ги развъждаш и да продаваш месото или искаш да развиваш спортен риболов. Независомо какво си решил първо трябва да:
1. да се запознаеш с отворените в момента мерки по Оперативна програма “Рибарство и аквакултури” и да прецениш в коя мярка попада твоя проект.
2. да прецениш дали си подходящ бенефициент
3. да напишеш проект съгласно изискавнията на програмата или да наемеш консултантска фирма, която да ти го изготви
4. да си приготвиш около 40% от стойността на проекта
5. ако ти го одобрят и финансират да провериш дали не попадаш в Приложение 2 на Закона за опазване на околната среда. Ако попадаш там ще се прави преценка за необходимост от ОВОС, а после може да се наложи и ОВОС - това е от твоя джоб
6. изграждането на ВЕИ също подлежи на ОВОС

Това са нещата за които сесещам на първо време

Разходите по доставяне, разселване и грижи за средата на рибите не ги коментираме
Искам да развивам спортен риболов,като идеята е да се привлекат рибари от цяла европа,които искат да риболуват редки гиганти.Да това е мечта и идея,която обаче все повече заема част от съзнанието ми.Питах за програма,ако се напише подходящият проект от консултанска фирма,като такава съм намерил вече,може и да ме одобрят.Единственият проблем е да не ми направят проблем по закона за биоразнообразието и околната среда.Незнам дали е позволено това,да се внасят такива риби на територията на страната и отглеждат.Но аз нямам намерение да ги развъждам в природата,а в затворен водоем.Незнам,ама това което ми каза наистина е много полезно,явно за много неща не съм помислил.Ама човек е жив докато има мечти!!
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Аватар
bboy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 7:51 pm

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от bboy »

По всяка вероятност ще имаш проблеми с внасянето на нови видове риба. Мисля, че някъде из форума съм чел нещо по темата. А това, че е затворен водоем не е от значение, тъй като хайвера на някои видове риби се пренася в други водоеми чрез водоплаващите птици.
Аватар
Redimido
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1139
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 4:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Redimido »

Има подобно езеро за гиганти - "Монстър лейк" до Кърджали. Твоите видове риба ги няма - но има различни видове есетри - до 80-100 кг. Мястото е страхотно и цялата инфраструктура е създадена - хотелска част и всичко останало. Сега италианецът, който го създаде го продава. Не знам дали е случайно?! :)
Аватар
Redimido
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1139
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 4:29 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Redimido »

Принципно хората, които могат да си позволят този вид риболовен туризъм отиват директно на местата, където виреят съответните екземпляри в естествената им среда...
Момчил Димитров
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Дек 05, 2012 6:06 pm
Местоположение: Ахтопол

Re: Натурализиране на риби в България

Мнение от Момчил Димитров »

bboy написа:По всяка вероятност ще имаш проблеми с внасянето на нови видове риба. Мисля, че някъде из форума съм чел нещо по темата. А това, че е затворен водоем не е от значение, тъй като хайвера на някои видове риби се пренася в други водоеми чрез водоплаващите птици.
Ами дано да няма проблем с внасянето на нови видове риби,не съм чул аз дали е забранено,ако някой знае със сигурност да пише в темата
Някой ден рибата в черно море ще я гледаме само на снимка и то от миналото :(
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”