Внос на лодка втора употреба от Гърция

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Аватар
julia_sb
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Ное 08, 2009 12:27 am

Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от julia_sb »

Здравейте колеги!
Имам въпрос и моля по-запознатите да ми помогнат.
Попаднах на няколко сайта за лодки в Гърция, като някой от обявите за лодки втора употреба са доста атрактивни и с изгодни цени. Част от обявите са от физически лица (частни обяви), някой са от фирми.
Въпроса ми е, как се уреждат нещата документално ако се купува от физическо лице. Предполагам че от фирма само фактура е необходима. Какви документи са необходими лодката и колесаря да преминат границата (митнически, талони, договори за покупки и т.н.).
Предварително благодаря!
Успех и наслука на всички!
bulgarian
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:02 pm

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от bulgarian »

Здрасти колега, 100 % ще трябва да си напише поне един договор, евентуално може и при нотариус да се завери ама това ще са още такси, да кажат колегите които живеят или работят в гърция, как става там алъш-вериша , кво се пише при кого се ходи ако решиш да си купиш било лодка или мотоциклет и как се минава през границата.
Атанас_Д
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 301
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от Атанас_Д »

Даи някои саит да погледнем за тези лодки колега..
Аватар
julia_sb
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Ное 08, 2009 12:27 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от julia_sb »

Здравейте колеги,
Аз съм гледал лодки в по-долните сайтове:
xe.gr
eskafos.gr
car.gr

Успех! И ако разберете нещо пишете.
Атанас_Д
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 301
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от Атанас_Д »

Мерси колега..
stepoff
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 5:37 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от stepoff »

Мисля че наистина ще е полезно ако някой сподели опит при покупка на лодка с колесар от Гърция.
Каква е цялата процедура какви документи трябва да искаме от собственика(продавача).
Харесал съм 3-4 лодки до 4,5м и ще се разходя до Гръцко,но каква е процедурата по прехвърлянето и какви документи са необходими-незнам.
Ще е от полза на всички тази информация.
Поздрави!
stepoff
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 5:37 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от stepoff »

stepoff написа:Мисля че наистина ще е полезно ако някой сподели опит при покупка на лодка с колесар от Гърция.
Каква е цялата процедура какви документи трябва да искаме от собственика(продавача).
Харесал съм 3-4 лодки до 4,5м и ще се разходя до Гръцко,но каква е процедурата по прехвърлянето и какви документи са необходими-незнам.
Ще е от полза на всички тази информация.
Поздрави!
Е никой ли няма да сподели каква е процедурата?
Нека бъдем полезни!
Аватар
achocarp
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 362
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 6:26 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от achocarp »

Едно знам със сигурност, туристическите им ремаркета, каравани и колесари са без регистрационни табели (отзад им поставят регистрационния номер на теглещото ги МПС), не знам дали закупен колесар от там, ще може да се регистрира тук без да е минал техно-тест. 3 години живях в Гърция, питах кой ли не в тамошните управнически институции и никой не ми даде смислен отговор. А за нашите канцеларски мишки не ми се говори колко са " компетентни" ;)
stepoff
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 5:37 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от stepoff »

achocarp написа:Едно знам със сигурност, туристическите им ремаркета, каравани и колесари са без регистрационни табели (отзад им поставят регистрационния номер на теглещото ги МПС), не знам дали закупен колесар от там, ще може да се регистрира тук без да е минал техно-тест. 3 години живях в Гърция, питах кой ли не в тамошните управнически институции и никой не ми даде смислен отговор. А за нашите канцеларски мишки не ми се говори колко са " компетентни" ;)
А как става предвижването от Гърция до Бг? С какви документи след като нямат регистрационен талон и номера?
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от Тедо »

Задължително трябва да се направи договор за покупко-продажба, желателно с нотариална заверка. В Гърция ремаркетата до 750кг не подлежат на регистрация - такова ремарке не може да се регистрира в БГ без документация от производител (а собственикът едва ли ще има такава).

За самото придвижване из Гърция и излизането към БГ няма проблем - вече митническа граница няма, само паспортна проверка. В БГ може да се придвижвате на собствен риск.

Когато правите алъш-вериш с гърци, имайте не "едно на ум", а "много на ум" - да не се окаже, че сте били 700-800км залудо...

И не забравяйте, че трябва да имате не "едно на ум", а "три на ум" когато се пазарите с грък... Особено когато става дума за "изгодна обява" - като изминете 600-800км да отидете на живо да видите "лодката"
stepoff
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 5:37 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от stepoff »

Тедо написа:Задължително трябва да се направи договор за покупко-продажба, желателно с нотариална заверка. В Гърция ремаркетата до 750кг не подлежат на регистрация - такова ремарке не може да се регистрира в БГ без документация от производител (а собственикът едва ли ще има такава).

За самото придвижване из Гърция и излизането към БГ няма проблем - вече митническа граница няма, само паспортна проверка. В БГ може да се придвижвате на собствен риск.

Когато правите алъш-вериш с гърци, имайте не "едно на ум", а "много на ум" - да не се окаже, че сте били 700-800км залудо...

И не забравяйте, че трябва да имате не "едно на ум", а "три на ум" когато се пазарите с грък... Особено когато става дума за "изгодна обява" - като изминете 600-800км да отидете на живо да видите "лодката"
Благодаря за информацията! А няма ли опция с накакви времнни номера, само акта за без гражданска е 400-600лв. Да не говорим че може и да конфискуват колесар.
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от promarine »

Основния проблем е, че няма да можеш да си регистрираш колесара в България. Не става вече и с техно-тест.
За лодката, ако е до 4,47 м няма рлоблем. Ако е по-голяма или ако двегателя е над 20 кс, сащо се изисква регистрация и ти трябва договор за покупко-продажба и фактура. Ако аз имам обаче лодка с гръцка регистрация бих си я карал с нея в България а не бих я пререгистрирал. :wink:
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
stepoff
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 5:37 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от stepoff »

promarine написа:Основния проблем е, че няма да можеш да си регистрираш колесара в България. Не става вече и с техно-тест.
За лодката, ако е до 4,47 м няма рлоблем. Ако е по-голяма или ако двегателя е над 20 кс, сащо се изисква регистрация и ти трябва договор за покупко-продажба и фактура. Ако аз имам обаче лодка с гръцка регистрация бих си я карал с нея в България а не бих я пререгистрирал. :wink:
За да си я ползваш при излети в Гръцко,нали така?
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от promarine »

stepoff написа:
promarine написа:Основния проблем е, .... Ако аз имам обаче лодка с гръцка регистрация бих си я карал с нея в България а не бих я пререгистрирал. :wink:
За да си я ползваш при излети в Гръцко,нали така?
Естествено, и за да си извадя необходимите разрешителни за риболов.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
stepoff
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 5:37 am

Re: Внос на лодка втора употреба от Гърция

Мнение от stepoff »

Това че няма да мога да го регистрирам в Бг не ме притеснява (ще се ползва регистрацията на друго ремарке). Но как да придвижа колесара с лодката от ГКПП до местото където живея (350 км)? Без регистрация без гражданска и без преглед.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”