След 30 години отново на риба - моля за съвет

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
papaza
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:53 am

След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от papaza »

Здравейте ! В сайта съм от скоро и повода е доста куриозен. Близо 30 години не бях ходил на риба. По една или друга причина се бях откъснал от това хоби от пионерските ми години. Навярно много от вас смътно си спомнят какво е това "пионерче". По онова време чичо ми ме беше запалил с речен риболов. По ирония на съдбата, преди близо месец приятели ме "замъкнаха" на пикник на язовир "Лобош" и там пак "хванах тоягата". Като че ли нещо отдавна заспало в мен се събуди с 30 години по-късно. Оказа се че основата за това хоби се е запазила - връзването на кукички, построяването на линия на плувка.В последния месец имам вече над 10 риболовни излета и люспата в главата се е забила яко. Купих си вече и две пръчки. То втората си е направо тояга, китайско произведение от битака, но на първата държа и точно за нея ми е питането.
Пръчката е SPEED CAST - TELESPIN 40 на D.A.M., дължина 3.60, акция 20-40 гр. До колко според по-опитните е подходяща за лов на плувка и съответно за какви рибоци ? До сега с нея ходя само на Каракуди, но те са с не особено впечатляващ размер /200-400 гр./ Дали пръта би издържал по-сериозни рибоци и до колко сериозни?
С пръчката взех и една макара BOXXER BX 120 RD, която определено не възприемам като нещо достатъчно сериозно, но свърши до момента добра работа. Та това е и втората част от питането ми: Каква макара от ценови клас 50-70 лв. бихте ми препоръчали ?
Предварително БЛАГОДАРЯ на добронамерено отзовалите се със съвети и естествено НА СЛУКА на всички !

п.с. И да не пропусна да се похваля с последното си "постижение" от гьола преди "Факултета" :D
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от naskobo »

Батка,
съдбата ти е сходна с моята-луд рибар до казармата, после щастливо неженен още 20 год. през които не остана време за риболов. Преди 5-6 год. всичко започна отначало..
Относно въдицата- това е компромис над компромисите, въдица по всичкология. Ще издържи, разбира се, голяма риба, която едва ли ще хванеш. От онези години много вода е изтекла, рибите са малко и хитри като лисици.Съвета ми е, ако си решил да ходиш сериозно на риба да определиш каква най-често риба ще ловиш, къде и как. Заделяш бюджет и тук ще ти спретнем съвети за едно свястно оборудване.Съвета ми е да се ориентираш към средния клас въдици, а не да купуваш боклуци, които непрекъснато да подменяш( ако тръгнеш редовно за риба това ще се случи, гаранция) . Да не те плаша, но за 3-4 год съм хързулнал над 3-4 хил. лв и то само в сравнително евтините направления- мач, директни, фидер, болонеза + стол, чадър, кепове, дрехи, палатка, такъми...( Някой да не го препрати на жена ми :axe: ) Всичко , което съм купил компромисно в началото вече е брак, който не става и за препродажба.
Кеф цена няма!
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
papaza
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:53 am

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от papaza »

Наско, абсолютно си прав. Но нали от някъде трябва да се започне. Аз затова и не се хвърлям да търся "чудовища". Започвам от каракуди, костур, бабушка, черваноперка... Е, ако се излъже и някое шаранче 2-3 килца няма да му откажа удоволствието :) Та за това ми е питането. Вярно, изчетах всичките 13 страници на този раздел, мнение по мнение, но бих се радвал и естествено на конкретика в мойта ситуация. Иначе съм далеч от мисълта, че с нищо нещо ще направя.
Аватар
lfcpordim
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Пон Авг 16, 2010 1:52 pm
Местоположение: Плевен

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от lfcpordim »

Като знам в момента колко съм крастав първо не знам как ще се откажа , а пък какво остава 30 години без риболов :rolleyes:
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от naskobo »

papaza написа:...Започвам от каракуди, костур, бабушка, черваноперка... Е, ако се излъже и някое шаранче 2-3 килца ....
Вероятно става дума за затворени водоеми, но все - таки наоколо трябва да има и река.Съвета ми е, като за начало болонеза 5 м. - мултифункционална въдица за риболов на леко в затворени водоеми и в реки, и медиум фидер- за дъно.
В ценовия си клас моделите са със сходни качества, но като решиш питай- ще получиш много взаимоизключващи се мнения, които ще те объркат допълнително :lol:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от antivik »

И аз така си поднових хобито след прекъсване и хич не се усетих кога се насъбраха 10-15 сопи и не знам колко си макари :lol: . Другото оборудване не го броя :wink: . Най-лесно ще ти бъде с мангизите и право у магазина, а там каквото ти легне на ръката па и магазинера ако е свестен може да даде акъл, а и винаги ще се намерят вътре хора де да са по запознати с новостите.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Аватар
bgstan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 375
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 3:52 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от bgstan »

За мен най-използваната въдица е гол телескоп 7м. Имам евтин за 50лв от колега от форума и съм доволен. Имам и Wip 8m и него използвам много (90%) от времето само с тези 2те. Шаранските ги ползвам 2-4 пъти годишно и само седят. Ако е само да си къцаш рибка телескопа е най хубавото нещо.
Изображение
Хващам риба ,ама понякога.

Изображение
Аватар
indalo
фен клуб-скобар
Мнения: 2197
Регистриран на: Пет Сеп 08, 2006 10:11 pm
Местоположение: pernik

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от indalo »

И според мен един директен 7, 8 метра е перфектен за начало и покрива доста ситуации. Следващото нещо е както Наско каза едно боло 5 или 6 метра. Иначе следват мачове, фидери и т. н. За себе си мога да кажа, че след като хванах щека, излетите ми с други въдици се броят на пръсти. Единствено на реката с болото, за скоби. Та така. :D
Чудя се луд ли съм или не съм.
Не мога да спя преди риболов и това си е........
http://www.krakra-fishing.com/wp-conten ... /03/kf.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kodek
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 7:42 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: След 30 години отново на риба - моля за съвет

Мнение от kodek »

Здравей колега, според мен започваш с каквото имаш.Постепенно сам усещаш какво ти трябва.Доста години подсмърчах по местните водоеми, докато разбера от личен опит и споделен опит с колеги за коя риба-какъв такъм.Сега вече по-младите се допитват до мен, за мен е удоволствие когато мога да дам съвет.За всеки вид риболов има определен такъм. Няма универсален! За каракуда,червеноперка,костур,за щука, за сом, за шаран.за всеки вид риболов и съответен такъм.различни монтажи, на леко ,тежко и т.н. Има много писано във форума по въпроса, просто намери време и търси.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”