Метален повод или флуорокарбон !?

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от sapuna »

кевлар
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от bobo_33333 »

Д.Граховски написа:Абе слагайте си повод като сте за щука. И на мен не ми е много за примамките,ама иначе борба няма. В момента в който се докосне до зъбите и е в опънато състояние, край.Нанофила се разнищтва много и лесно се къса на възел, а за абразивоустойчивостта съм на мнение че е зле.
:shock: Какви възли правите ,че ви се къса.
Аз 0,17мм или 8 лб не мога да го скъсам,дърпам ,влача лодката с двама 100+кг и багаж ,на закач ,навивам на ръкава и бая зор се къса.
Аз там съм пораснал...
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от Д.Граховски »

Лично при мен не се е случвало, поради простата причина, че не съм го ползвал, но един приятел има нанофил и на няколко пъти му се случва да се къса на възела и малко преди него.Става въпрос за Струма, та може да е и от претриване по камъните. Не го гледам в ръцете какъв възел използва. Аз лично съм с паломар.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
bobs81
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 5:37 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от bobs81 »

oie_23172124bCkVGdbR.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от Vid »

Колеги, стига толкоз... Нанофила е много добро влакно, вСе зависи кой за за какво го ползва. Предимствата му са, че е много тънко, много здраво, много мазно и прави много добър кастинг, недостатъците му са- лесно се протрива, лесно се къса на възела, неподходящо за риболов на джигови примамки, защото е леко и плува по повърхността на водата, оттам мислЪ, че прави голям "корем" при джиговите примамки...
Отделен въпрос е че "пие" много по малко вода от все плетеняци кои съм ползвал и по та причина, мислЪ, че е много добро при зимен вид риболов.....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
traper11
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Авг 23, 2013 5:56 pm
Местоположение: Бургас

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от traper11 »

Благодаря на всички за мненията!Мисля да продължа с метален повод само дето трябва да му сменя дебелината и да потърся от по-меките.Веднъж бях попаднал на едни кафеви и меки (мисля че,бяха до 9кг.),ако намеря пак от тях ще си взема и тези зелените дървета ще ги махна.Флуорокарбона ще оставя за чепаретата за чернокоп и паламуд :)
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14922
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от Павел Иванов »

:lol: :lol: :lol: Много весела тема . :lol: :lol: :lol:
Прочетох няколко мнения които ме развеселиха доста :
Петър Недев написа:Не си наясно какво е флуорокарбон. Това е влакно,не по здраво от монофилното...
Ами то предимството на флуорото не е в носимостта на мъртва тежест а това че е по-невидимо в някои ситуации и дръжи доста повече на протриване и от монофил , и от брейд . Респективно флуоро с дебелина 0.50мм е по-невидимо от кевлар с дебелина 0.18мм и би се справило относително по-добре от него при среща с щучи зъби .
radi_milushev написа:Вземи си флуорокарбонов лидер- а не флуорокарбоново влакно...
Ами че то флуорокарбоновият лидер е просто флуорокарбоново влакно навито на шпули с по-малък метраж :lol:


А е това вече е за медал :

Атанас_Д написа:...NanoFil -0.17 -0.18324мм -9.723 кг -125 м...
Сега ако беше наясно и с това което спомена по-горе .........
Идея си нямам как вярваш на тия показатели ама .......
Това ще рече само и единствено че в живота си никога не си ловил с друга линия за да вярваш на тези показатели . Нанофила при обявен размер 0.17мм , отговаря на около 0.22мм и наистина държи обявените коректно 8 либри , или 3.628 кг. :idea:
Иначе е хубаво когато човек защитава мнението си :
Атанас_Д написа:...Не Колега...Не можеш да ме убедиш,че се протрива по лесно и че плетеняка е по здрав..Това е глупост.Това не е вярно..Явно не си запознат много с Нанофила...
без да му дреме колко смях и сълзи предизвиква :lol: :lol: :lol:



пп - Видьо , не се занасяй по брейдовете с метална нишка в тях . Това е една огромна проздотия съчетана с по-слаба , но за сметка на това доста по-груба линия , която пък за компенсация има голяма памет :wink:

пп2 - аз лично не ползвам никакви поводи , дори при целенасочен щучи риболов , по простата причина че ме интересува повече самият риболов и тръпката от него пред това всяка риба в кошчето :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Атанас_Д
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 301
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:02 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от Атанас_Д »

Браво на Павел...
Много неща не знаем ние. :roll: .. :drinkers:
Гледам ,че ме е цитирал,но няма да продължавам с темата ...
Браво Българино ...Браво...
toribo
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 7:26 pm
Местоположение: сливен

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от toribo »

Със флуорото е по кеф.Удря по често и има повече емоции,пък и да поизравним шансовете.Но ползвам и метал 7 по 7.
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от С.Върбанов »

Директно на плетеняка без никакви други боклуци :wink:
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
FlyFishing
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 253
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 12:20 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от FlyFishing »

Колеги аз използвам метални поводи от най-обикновенните от 50 ст, 35 сантиметра.Самоче им махам и карабинката и вирбела отгоре и слагам само нова карабинка (оунър) и лидера при мухарката или плетеняка на спининга си го завързвам за ухото на повода без вирбел без нищо и си ловя щука без проблем.Ама забележих, че на мухарката (8/9 клас за щука) слагам какви ли не поводи ама държат 2 риболова най много и стават на прожинка или се накъдрят и сега се чуда дали да не си купа Климакс Хард Моно или пък по дълъг повод ще оправи проблема?
Аватар
webfusion
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 10:59 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Метален повод или флуорокарбон !?

Мнение от webfusion »

Атанас_Д написа:Имам трофеини щуки на нанофила.
Досега не ми се е случвало да ми скъса щука когато съм с нанофил.Протрива се до някъде,но не може да го скъса.
На плетеняк имам късания..Щуката доста трудно взе да се лъже с тези метални поводи..
Та всеки сам си преценя.. :drinkers:
Колега интересно ми е коя марка нанофил ползваш, аз ползвам на berkley. Значи къса го без проблем щуката, малко заигравка и край. Ако ползваш друг кажи кои е да го купя да пробвам. По едрите много често късат и металният повод. Струната от китара няма празно на нея
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”