Въпроси за риболов на дъно.

Подфорум за начинаещите риболовци, които тепърва навлизат в необятните пространства на риболова.

Модератор: sapuna

elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от elanmorin »

Никога не съм ловил на дъно, ама сега съм се навил, и това изобщо ми е тъмна Индия.
Някой съвет за шаранчета и костур на дъно?
Засега съм замислил да не се спускам на някакви сложни техники и джажи.
По принцип съм решил да взема един до 4 метра телескоп.
Макарата няма как да е смяна сега, с една бюджетна Шимано съм от най-евтините. С доста малко лагери, и не знам дали няма да е проблем...
За корда смятам 0.20 и кука 10-ка. Ще има ли значение куката, примерно орлов нокът дали, ще е по добре?
За олово 20 грама тип капка.
И смятам да процедирам по класическият начин, за който само съм чувал или прочел - със звънче, ама не мие ясно колко корда да оставя да виси.
За стръв гледам, че хвалят тия твърдите шайби за костур.
Та, общо взето това е засега. Ако има някой съвет?
hristo94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 1:01 pm
Местоположение: България

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от hristo94 »

Като за начало колега е добре оборудването ти. Най-прости монтажи за дъно са два едното е с подвижно олово на основното влакно нанизваж тежестта после следва вирбел и към него връзваш повода с куката. Другия монтаж е с долно олово на основното влакно връзваш троен вирбел на долния му край връзваш влакно към което слагаш оловото а на страничната част на вирбела повода с куката. Звънчето го слагаш между водачите или го закачаш на върха на въдицата ако е с по-малка акция. Това е най просто за риболов на дъно и другото е да имаш търпение и късмет. Успех и наслука.
сирака
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 8:59 pm
Местоположение: гр.Ямбол

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от сирака »

http://www.nariba.com/forum/viewforum.php?f=114" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
В тоз гьол,риба няма!
BEAR12
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Юли 17, 2013 8:00 pm
Местоположение: Хасково

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от BEAR12 »

Най-хубавия риболов,макар че съм се насочил вече към друг вид риболов.Да си седнеш на масата със сливовата ракийка с доматките и да чакаш да клъвне.Това е кеф! :D Относно риболова зависи от водоема дали е с наклон дъното,полегато или е тинесто.Колегата по горе ти е дал двата варианта където са най актуални за дъно.Естествено че има и още много начини,но аз също използвам тези два метода.Макарите са ми бавно оборотни 4.5/1,а прътовете ми са по 1.8м.и съм си доволен.Няма да е проблем и ако е с 1лагер макарата.Моите са на 20г.с един лагер.Въпроса е да се смазват винаги.За наще празни водоеми откъм риба не ти трябват други методи за връзване.Също ловя и на пружинка(тука вече някой може и да ми се исмее)ама тоя метод си е доста читав.Профи рибарите ще ме оспорят.За костура колега монтажите са същите та дори и стръвта.Вадил съм ги и на царевица.Има едни малки книжки по риболовните магазини за видовете начини на връзване около 3лв.купи си пробвай.Наслука и успехи с риболова на дъно.
Аватар
hkoko
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 140
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:30 am

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от hkoko »

Това 0.20 и кука 10 е по-скоро за плувка.Поне 0.30 и кука номер 6.
направи каквото трябва пък да става каквото ще
Аватар
StaAnt
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 351
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 12:33 pm
Местоположение: костинброд

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от StaAnt »

Колегaтa те е упътил нaй-точно.Цъквaш и зaпочвaш дa четеш. :drinkers:
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от elanmorin »

staant написа:
Колегaтa те е упътил нaй-точно.Цъквaш и зaпочвaш дa четеш. :drinkers:
Започнах да го чета раздела, обаче сега по-специално ме интересува за стръв за Костур, и ще питам първо тук, да не пускам нова тема. Освен естествената храна -рибката, бях чел някъде че много се настървявали на някакви купешки топчета, обаче не мога да намеря за какво става въпрос. Специално за Костур, мисля че не става въпрос за протеиновите топчета, това за което говоря били някакви купешки блокчета, твърди като камък с дупка за куката.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от hshopov »

Защо като имаш питомно,тръгваш да гониш дивото??? костура удря на рибка,бял,торен,земен, око от рибка,колкото и да ти е чудно нерядко взима и царевица(ха сега де)! не си усложнявай живота с МОДЕРНА стръв при положение,че имаш много алтернативи! Това е мое мнение и съвет! Наслука!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
hristo94
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 132
Регистриран на: Нед Фев 13, 2011 1:01 pm
Местоположение: България

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от hristo94 »

Колега аз съм имал успех най вече с грозд от торен червей. Можеш да пробваш и на единичен едър земен червей. Колегата по горе ти е дал доста видове стръв. Също така по- рядко, но понякога взима и на пиявица.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от sapuna »

И от къде пък измисли целенасочено костур на дъно?!?!?
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от elanmorin »

sapuna написа:И от къде пък измисли целенасочено костур на дъно?!?!?
Понеже там където смятам да ходя, ми казаха, че костура дърпа на дънна, а на плувка не се интересува.
Благодаря на колегите, по горе, така е, костура си хапва месце, обаче аз питам дали някой има инфо за тия костурови топчета купешки. Понеже един път четох за тях, но не мога да намеря точно за какво става въпрос.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от hshopov »

Според мен ,радикално си в грешка! На плувка,също можеш да си свалиш монтажа на дъното,но както и да е! За тези топчета не съм чувал,а едва ли и друг е чувал,но не изключвам да има какво ли не на пазара! Идеш ли обаче с такива(ако изобщо намериш) ме съмнява да хванеш каквото и да е! Няма да се обоснова защо(помисли и се сети сам)! Трябва ти доста четене и ходене за риба(ходенето учи най много)! Нямаш никакво понятие от риболов, което не е срамно ,разбира се,никой не се е научил за един ден(освен ако не си някой, който се гъбарка с колегите) така,че ползвай търсачката,чети научи основата пък ако не ти е ясно питай смело,НО....ПЪРВО,ЧЕТИ...! успех п.п. На колко години си? :)
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от elanmorin »

hshopov написа:Според мен ,радикално си в грешка! На плувка,също можеш да си свалиш монтажа на дъното,но както и да е! За тези топчета не съм чувал,а едва ли и друг е чувал,но не изключвам да има какво ли не на пазара! Идеш ли обаче с такива(ако изобщо намериш) ме съмнява да хванеш каквото и да е! Няма да се обоснова защо(помисли и се сети сам)! Трябва ти доста четене и ходене за риба(ходенето учи най много)! Нямаш никакво понятие от риболов, което не е срамно ,разбира се,никой не се е научил за един ден(освен ако не си някой, който се гъбарка с колегите) така,че ползвай търсачката,чети научи основата пък ако не ти е ясно питай смело,НО....ПЪРВО,ЧЕТИ...! успех п.п. На колко години си? :)
Нищо не се гъбаркам, по принцип преди ходих за пъстърва, когато имаше в района и съм плувкаджия, но сега мн яко съм се навил за дъно, даже поръчах техниката.
Напоследък попрочетох доста, щото смятам, че науката има място в риболова :)
Просто в нашият район има само едно място за по-стойностна риба. Костур и шаран. И ми писна от червенопери. За топчетата не се бъзикам, преди няколко месеца го бях намерил отнякъде, но сега не мога да го открия.
И няма защо да ти е чудно, сигурно има купешка специализирана стръв за поне всяка по популярна риба, а костура си е такава. :)
Както се казва ние да се подготвим добре.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от hshopov »

Не бе няма проблем,но ако костура е свикнал да папа рибка,което е на 99.9 процента с топчета за костур нали се сещаш?! Чети,смело раздела и ще научиш много! :) С какво ловиш на плувка(мач,болонезе...) и къде(на река или затворен водоем?
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Въпроси за риболов на дъно.

Мнение от elanmorin »

hshopov написа:Не бе няма проблем,но ако костура е свикнал да папа рибка,което е на 99.9 процента с топчета за костур нали се сещаш?! Чети,смело раздела и ще научиш много! :) С какво ловиш на плувка(мач,болонезе...) и къде(на река или затворен водоем?
На плувка ловя предимно с 3м плувкаджийски телескоп, болонезе нямам. Ловим предимно на за затворен водоем.
И за крастата в един гьол, миналата година ударих 3 шарана на тоя гьол, иначе там е за дребни до средни каракудки и червенопери. Има и една щука, ако не е умряла вече :)
Обаче сериозно ми писна от червенопери боклуци и не искам да ги виждам вече.
Иначе в тоя затвореният водоем на плувка много рядко се удрят костури, а още по рядко шарани. Костура по принцип еваба само сутрин рано и вечер. Поне там.
Затва сега ще ги чакъля на дъно пък каквото стане.
Иначе червенопер боклук и то стабилен по 150-200 грама пълниш живарника.
Публикувай отговор

Обратно към “Въпроси и съвети при ловенето на риба”