Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14834
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

T.Mihov написа: Пон Апр 22, 2024 11:26 pm ..............След тия дъждове,малко да понапече и ще се раздвижат нещата ............... .

Сигурен съм !
Даже може да има изобилие на ливадни гъби !


А по моят дневник - манатарки около София,
Не по рано от началото на м.юни.


За кърлежите - като правило се опаковам добре.
При една разходка по ливада видях кърлеж на крачола на дънките.
Като се хванат за плат - пълзят и търсят място да стигнат до кожата.
Като не стане - обикалят по дрехите и се виждат.
Затова се преглеждам поне 10 минути след като съм излязъл от гора или ливада.
За сега този метод работи.
mitko 53
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 105
Регистриран на: Вто Авг 25, 2020 3:02 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mitko 53 »

Според моята Витошка статистика първите манатарки съм брал на 19 май 2018г. А за кърлежите, излизам само с светло сив анцунг, с ластици отдолу, веднага ги фиксирам гадовете. Лани нито един не можа да ми пробие защитата, а имаше много. Като дойдоха жегите в средата на юли се изпокриха, но то и гъбите изчезнаха.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14922
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Павел Иванов »

В двора ми вече от седмица има налични няколко масловки покарали . Е , вече са с една по-малко щото Нурса я изеде , но така си седят и не хващат червеи щото преди две , три седмици напръскаха двора против кърлежи , комари и секви други гаведини :D
За по полета и гори време нанай си , но ще дойде най-щастливият ден и ще намеря време и за тях :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14834
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

mitko 53 написа: Сря Апр 24, 2024 8:08 am ...... А за кърлежите, излизам само с светло сив анцунг, с ластици отдолу, веднага ги фиксирам гадовете..... .


Митко спомена,

Та да продължа по въпроса за ходенето за гъби :
- винаги си слагам по-дълги чорапи и ги поставям над крачолите на дънките или панталона;
- винаги съм с риза или блуза с дълъг ръкав и задължително вътре в панталоните;
- винаги с шапка, очилата са ми по принуда. Въпреки това в един гъсталак, един клон с трън мина под козирката на шапката и над стъклото на очилата и ме удари в очната ябълка. Много кофти бе, но някак се размина.
- в горите понякога висят гъсеници. По принцип, козирката на шапката ги "хваща", но веднъж гъсеницата мина и ме налази по окото. Инстинктивно го разтърках и стана беля. Отровата влезе в дясното око, след десетина секунди вече не виждах и защото очите са свързани с канал, пострада и лявото око. Виждах мътилка и силуети на дървета. Помогна ми, че бях близо до шосето, стигнах до колата и обилно си измих очите с вода. След 20 минути малко просветна, колкото да следя пътя. С ниска скорост тръгнах, след около час зрението малко се подобри та се прибрах у дома.
- през лятото в горите летят много насекоми, като част от тях се опитват да се мушнат в слуховият канал на ухото. Веднъж едно успя ! Жужи и драска в ухото. Прибрах се веднага, жена ми наля топъл зехтин и бастиса насекомото. На другият ден УНГ доктор с голям труд извади сравнително едро насекомо и каза, че тъпанчето ми е много надраскано. Ако се инфектира - ще имам проблеми. Размина се и това. Та сега си слагам в ушите малко мека салфетка, но рехава - колкото да спира насекоми. Плътна тапа пречи на вестибуларният апарат.
- винаги ходя с дръжка от моп. Едно, че пази от кучета, друго - в гората често е стръмно и хлъзгаво, има обрасли дупки, стъпя накриво и прочие. Подпирането на тази пръчка ме е спасило от много и тежки падания. А е лека и не пречи.

Това е от моя си опит.
mitko 53
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 105
Регистриран на: Вто Авг 25, 2020 3:02 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mitko 53 »

Като стана въпрос за кръвосмучещи гадини има едни много гадни мухи по елените, светлокафяви, кацат някъде по дрехите и пълзят да намерят гола кожа, ухапванията са много болезнени и трудно зарздравяват. Като дойдеше сватбения период на елените в началото на септември, бяха жива жива напаст тези насекоми.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14834
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Въпреки, че за седмица около София падна поне 60 литра на кв.м дъжд,
Днес отново нямаше хубави гъби !

Нито една печурка ! :roll:
А доскоро към края на м.април торбичката започваше да се пълни !

Но, това е положението,
Затова се насочих към челадинките !
Профилирах се като челадинкаджия ! :D

Което е по-добре от нищото, все пак ! :wink:

Отново едно ювелирно спиране - до гъбите, но без да ги смачкам ! :D



Изображение



Имаше челадинки, за моя радост - малки, млади гъбки.
Но събирането им, особено във високата трева е много трудоемко !



Изображение



Изображение



Ето в тази трева, ама отдолу - има много гъбки,
Ако ги видиш !



Изображение



Накрая събрах за един тиган ! :D



Изображение
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14834
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Много бях доволен, че на 1-ви май се разписах с щуките,
А днес - 3-ти още по-доволен, че открих сезона на хубавите ливадни гъби ! :D

Ето, ливада,
Прекрасна !
Тревата е до кръста ! :rolleyes:



Изображение



След яко ходене успях да локализирам два участъка с печурки.



Изображение



Изображение



Имаше и "двуетажни" ! :D



Изображение



Челадинки имаше малко, но ги сложих за вкус,



Изображение



И ливадни цветя в изобилие,



Изображение



Това събрах от първата ливада,



Изображение




За мен бе достатъчно,
А тъкмо започна да вали.
Но, знам че наблизо има друга една ливада и .............. никак не ми се прибираше толкова рано ! :wink:

Отидох !
Паркирах правилно ! :D
Не знам как ми се получава, но се е случвало твърде често за да е случайно.
Може и колата да е "гъбарска" ! :D
Още като я купих, на първият излет спрях в една гора до три манатарки ! :roll:
Та, така си върви !



Изображение




И там цветя,



Изображение



И гъби,
Огромни и много ! :D



Изображение



Изображение



Накрая се изморих, имах две торби с гъби,



Изображение



Имаше и гъби с протеин, ама като са много - лесно се чисти ! :D
А едната торба я раздадох още на връщане към дома.
Аватар
T.Mihov
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Чет Юни 10, 2021 10:35 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от T.Mihov »

Христос Воскресе :D .Бъдете живи и здрави преди всичко :D
По темата с кърлежите и изобщо гадинките из горите,ако някой новак прочете перипетиите през които е минал G.Petkov ,ще се откаже изобщо да стъпва ОКОЛО гората,камо ли в нея :lol: .Шегата си е шега,ама всички знаем,как понякога от супер дребни и наглед безопасни неща стават големи проблеми,но и да го мислиш ,няма как да го спреш :D .Взимаш мерки и стискаш палци.
Явно съм късметлия с кърлежите,понеже не съм особено старателен в пазенето,а до сега да чукам на дърво не съм хващал.На крачола да,но по мен не.Ходя си с едни работни гащи (заради многото джобове и здравта материя),ботуши според времето-гуменяци или декатлонки и толкова.Оглеждам се на прибиране и това е.Като малък,на село ходехме да пасем козите и това да ти се лепне кърлеж никой не го смяташе за събитие.Включително и аз съм бил "жертвата" доста пъти.Баба ми го мажеше с паста за зъби и въпроса приключваше.Наскоро четох,че всичките бабешки методи с паста за зъби,клечка от кибрит и т.н били неправилни и според обосновката има логика,но фактите са си факти - никой на село не се е гътнал от болест хваната от кърлеж.Или цяло село сме били късметлии да сме случвали на такива ,които не са пренасяли нищо...Кой да знае ? :D
А сега по гъбения въпрос.Онази седмица на прибиране от обект извън София,спрях да пусна една вода :mrgreen: на една отбивка,при едни шубраци и докато си блеех,забелязах че зад храсталаците има доста перспективна полянка .Не се сдържах, отидох да проверя и още след първите крачки ме посрещна туфичка свежи челядинки :D
55241
Върнах се до колата за някакво пликче и буквално за 10-на минути ,преди да плисне пороя успях да напощя някоя и друга гъбка.Резултата от експресния и непредвиден гъбобер
55242
Хем красиво,хем вкусно :D .Малкия си хапна от бабината супа от челядинки,аз пък си ги хапнах на тиганче а чесънчче и копър...ммм :D
Няколко дена по-късно ,през уикенда реших да скокна да огледам някоя поляна в околията,ама мира не ми даваше мисълта за оная ливадка и макар,че не ми се караше чак до там (не че е при света),реших да си я навестя и да начопля още някоя челядинка.
А имаше колкото щеш.Дори на орките ще им е трудно да ги ожънат :D
55243
Конкуренцията не спи и ме беше изпреварила :D
55244
В крайна сметка след час и нещо падни-стани си начесах крастата и си бих камшиците,че и без това имах работа за вършене
55245
Няколко дена по-късно се занимавах с разни неща из гаража,ама беше от ония дни,дето нищо не спори,та зарязах всичко и
реших пак да се разтъпча,ама по-наблизо.Нямаше нищо освен едно бебе печурка...ама карболка :wink:
55246
Хубавото е,че на същата поляна се бяха оформили кръговете в тревата.Остава след тия порои да пекне малко слънце за да стопли и ще побелеят :)
Онзи ден сутринта валеше и реших,че така и така няма какво да правя цял ден,ще се разходя до любимата ми горичка на свежо и да ми мирише на мокра гора-любим аромат.За гъби там и дума не може да става още,та си беше просто разходка за кеф.Само дето ударих греда-явно там дъжда не беше минавал и си беше сухо и горещо.Точно обратното на това,за което бях тръгнал :mrgreen: .За сметка на това пък приятно ме изненадаха 3 екстра печурки,близо до пътя.Мернах ги от колата и веднага при тях :D
55247
Та разходка,разходка ама пак имаше намесени и гъби :D
А ето и любимия синьо-зелен пейзаж.
55248
И още една случайна среща от днес.Тръгнах да боря ситни червеноперки по богровските дупки и се спънах в тези печурки (едната беше сгазена) и вероятно порцеланови копринки.
55249
55250
Явно чалъма да намирам гъби,е като не ги търся и ги оставя те да намират мен :lol:
Браво на G.Petkov за слуката и търпението да рови в тая джунгла.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14834
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Гъбите тръгнаха ! :D

Ливадата е цялата в полски цветя !



Изображение



И гъби,
Много !



Изображение



Изображение



Изображение



Изображение



Ако прогнозата за времето и валежите се сбъдне,
В началото на м.юни ще трябва да проверя и ниските места за манатарки.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”