Къде се намирам:
Риболов
Сладководен раздел
Специализиран риболов
Риболов на мирни риби
naRiba.com

Форум




Шарани на плувка !
Модератор: sapuna
- chirusa_bg
- учете се от него
- Мнения: 7798
- Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
- Местоположение: Sofia
- Обратна връзка:
Re: Шарани на плувка !
В общия случай лежа с един, по-голям, дропер долу. Плувката е преутежнена и при всяко движение на дропера потъва.
Когато обаче се скапе времето- вятър, вълни и тн. има 2 варианта
1 Лягаш стабилна с 1-2-3 дропера, като дори лежане с метър от линията долу не е прекалено, особено при мач риболов.
2 Намаляваш дълбочината и презентираш стръвта отново на дъното, но не стояща спокойно, а в постоянно движение от вълните и вятъра. В тоз ислучай нямаш дропер долу, естествено.
Втория вариант е предназначен за бройлери и в повечето случаи се спирам на него по платените с риби 1-3кг. идеята е, че от вятъра и вълните водата се размърдва, а заедно с нея и храната, и стръвта. Рибите се увличат и дори шараните налитат на подскачащата царевичка
Когато обаче се скапе времето- вятър, вълни и тн. има 2 варианта
1 Лягаш стабилна с 1-2-3 дропера, като дори лежане с метър от линията долу не е прекалено, особено при мач риболов.
2 Намаляваш дълбочината и презентираш стръвта отново на дъното, но не стояща спокойно, а в постоянно движение от вълните и вятъра. В тоз ислучай нямаш дропер долу, естествено.
Втория вариант е предназначен за бройлери и в повечето случаи се спирам на него по платените с риби 1-3кг. идеята е, че от вятъра и вълните водата се размърдва, а заедно с нея и храната, и стръвта. Рибите се увличат и дори шараните налитат на подскачащата царевичка

- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Re: Шарани на плувка !
Колеги утре ще ходя на р.Камчия я кажете някой монтаж на плувка колко грама и с подвижна оливетка или със синджир да лова ако някой е ходил там да казва защото казват че излизали амури по 3 4 кг да се покефим малко и ние 

-
- новобранец
- Мнения: 22
- Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 12:22 pm
Re: Шарани на плувка !
Попрочетох малко от темата, ама все пак да попитам
Значи, шаранчетата по 200-300 грама добра идея ли е да се вадят на кука 16 с средно голяма царевичка от консерва? И също така, зависи ли размера на куката и зърното царевица за това, дали ще клъквне едър шаран? Благодаря предварително!


- Naas
- ще става разбирач
- Мнения: 444
- Регистриран на: Съб Апр 30, 2011 7:25 pm
- Местоположение: Казанлък
Re: Шарани на плувка !
Здравей колега!Carpkiller написа:Попрочетох малко от темата, ама все пак да попитамЗначи, шаранчетата по 200-300 грама добра идея ли е да се вадят на кука 16 с средно голяма царевичка от консерва? И също така, зависи ли размера на куката и зърното царевица за това, дали ще клъквне едър шаран? Благодаря предварително!
![]()
Отиваш на водоема и изпробваш различни вариянти защото всеки е различен, не на всички места важат едни и същи правила за кълване, стръв, захранка и др. Ако искаш по големи риби съответно пробвай с по големи куки и по голяма стръв. Миналата седмица на един платен водоем вадих шаранчета на кука №9 с две големи зърна царевица на нея, като най малките бяха около 300-400грама. Така че като са гладни и малките захапват големите куки, ако са по капризни минаваш на по малка. Успех

-
- учете се от него
- Мнения: 7322
- Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
- Местоположение: гр. Карлово
Re: Шарани на плувка !
Темата гледам нещо е позамряла.
Една глава от книгата на Лий Джаксън за риболов на шарани с поплавък и контролер:


РИБОЛОВ НА ПОВЪРХНОСТТА
Лий Джаксън
Погледът ви пълзи по огледавалната повърхност на водоема. Появява се тъмна сянка, след нея още една и още една. Вие се вглеждате и неочаквано осъзнавате, че сенките се оказват различни по големина шарани. Сред тях има и едри...
Веднага им подхвърляте вейка от тръстика. Тя бързо бива изследвана и отхвърлена от една от големите риби. В този момент ви хрумва, че ако шаранът се е заинтересувал от клечката, навярно вниманието му ще бъде привлечено и от плуващата на повърхността стръв. Само че как да я поднесете?
Напълно логично е да подхвърлите на шарана малка коричка хляб на влакно без тежест, но, макар и това да е добра мисъл, докато се приближавате до брега с такъма, най-вероятно рибата ще се е отдалечила и ще е станала недосегаема. При което замятате максимално надалеч в надеждата си, че рибата ще дойде по-наблизо. Вместо това пасажи гладни червеноперки се нахвърлят на хляба ви и колкото по-старателно го замятате, токлкова почеве шум създават те, прогонвайки шараните все по-давече от брега.
Ако помислите обаче добре и подадете правилно стръвта на рибата, ще имате успех....
В НАЧАЛОТО
И така с какво да започнем? Първо, и това е най-главното, риболовът на повърхността предполага висока мобилност от страна на риболовеца, която зависи от правилната организация на риболова. Обикновено аз си устройвам на брега базов лагер и се отправям в търсене на риба, като взимам със себе си само въдица, кеп и минимум такъми и стръв.
Важен елемент от екипировката при риболов на повърхността се явяват качествените поляризационни очила. Те поглъщат отблясъците светлина, отразени от повърхността на водата, което облекчава търсенето ни. Дрехите също не са маловажни. Забележимите ярки цветове, като жълто и червено, изобщо не са подходящи за дебнене на разхождащия се по повърхността шаран. Невзрачните, особено камуфлажните дрехи, ще ви позволят да се слеете с обкръжаващата среда, така че да не уплашите рибата. Ако станете „невидим”, може и да успеете да се приближите към шарана толкова близо, че почти да го докоснете с ръка. Докато сте неподвижен, шаранът ще е спокоен, но и най-малкото рязко движение ще го подплаши.
ПЛУВКАТА
Почти при всички разновидности на риболов на повърхността, с изключени на свободното пускане на влакно, се изисква една или друга плувка, която служи и като тежест при замятане, и като визуален индикатор за местоположението на стрълта. Такива плувки се наричат контролери /controllers/. Плувки-контролери се предлагат от различни компании и се срещат в различни размери и цветове.
Прозрачната плувка е наполовина пълна с вода, за замятане на максимална дистанция. Основното влакное прокарано през двете дупки на тялото на плувката. Повода е свързан с вирбел с основното влакно, желателно е да е флуорокарбонов или монофилен, не по къс от един метър; стръвта е коричка хляб.
Повечето контролери работят като „неваляшки”, доколкото са отежнени. Ярката им горна част ги прави добре забележими на голямо разстояние, което обаче, както и при всички останали плувки, зависи от осветеността, ето защо винаги нося с със себе си и няколко черни на цвят плувки.
Плувката-контролер се закача само за горната си халкичка. Плаващата стръв е залепена, вързана или на косъм. Пред плувката може да се постави и гумен стопер за самозасичане
Размерът на плувката-контролер зависи от дистанцията, на която искате да заметнете. Съответно по-голямата плувка ще полети по-надалече, но и шумът при удара с повърхността на водата ще е по-силен, затова ви съветвам да използвате най-малката плувка, способна да изпълни поставената задача и при това да не изплаши рибите. И още един важен детайл: не се опитвайте да уцелите точно рибата – прехвърлете стръвта над нея, след което внимателно, сантиметър по сантиметър започнете да придърпвате плувката към себе си.
Ако водата е набраздена от вълни, замятайте малко по-нагоре срещу вятъра и вълните ще подгонят плувката към рибата. Между другото, след това те ще продължат да носят плувката, което означава, че ще трябва регулярно да презамятате такъма при облавянето на определена точка. Старайте се да оставяте плувката да изтича максимално дълго, за да не изплашите рибите с честите замятания. Имайте предвид, че само ако рибата не стои в прозорци сред шавара, не трябва да се бърза да се правят презамятания, дори ако плувката минава покрай самата цел, преди тя да е отплувала по-надалеч от рибата. Много любители на риболова на шаран от повърхността / в това число и аз/ допускат грешка, като се стараят да презаметнат колкото се може по-близо до рибата. Това в крайна сметка й досажда и тя или сменя мястото си, или изчезва от погледа ни. Проявете търпение и паузата е по-вероятно да ви донесе успех, отколкото честото презамятане на такъма.
При риболов на повърхността с плувка-контролер се старайте внимателно да следите не нея, а стръвта. Много риболовци разчитат, че в случай на кълване плувката ще започне да набраздява водната повърхност, но от собствен опит знам, че това рядко се случва. Аз се старая да държа натегнато влакното между въдицата и плувката, като постоянно обирам корема. Това дава възможност да се засече не когато плувката „тръгне”, а в момента, в който рибата поглъща стръвта.
З акрепването на плувката-контролер към основното влакно става през вирбела на плувката. След това се връзва по-малък вирвел, който служи за ограничител. Следва поводът, който не трябва да е по-къс от метър, за да се държи стръвта естествено. Освен това, винаги предпочитам да ограничавам преместването на плувката по влакното с помощта на гумен стопер, който придвижвам плътно към плувката. При това положение вирбела на повода, бидейки притиснат към плувката, не потъва, а следователно не придърпва и не потапя стрълта. А „линейната” връзка на стръвта с плувката понякога „помага” шарана да се самозасече.
ПОВОДЪТ
Изборът на материал за повода и изключително важен при риболов на шаран на повърхността. Обикновеното моно-влакно в известна степен е за предпочитане от
плетеното и колкото е по-малък диаметърът на влакното, толкова по-често ще кълве
Друг материал, добър за повод е флуорокарбонът. Известно е, че флуорокарбонът е „визуално разтворим” във водата, което означава, че е по-незабележим в сравнение с обикновеното влакно, т.е. идеално подхожда за риболов на шаран на повърхността.
Чел съм за още еди, в който се използва комбинация от обикновено моно-влакно и плетения материал за поводи Multi-Strand от Kryston. Multi-Strand е оплетен от влакната на материал от типа на кевлара и се явява най-мекия от известноте ни днес материали за поводи. Откъм вирбела се поставя моно-влакно, плюс Multi-Strand откъм куката. Двете влакна се съединяват на принципа „клуп в клуп” .
Преместването на плувката по влакното може да се ограничи с гумен стопер Goat stop – това способства самозасичането на шарана.
СТРЪВТА
Що се отнася до закрепването на стръвта, има за какво да поръзсъждаваме, а и в това отношение всеки риболовец иси има свои предпочитания.
Очевидно е, че ако стръвта е от типа коричка хляб, кукато трябва да е вътре в нея. За стръв от рода на протеиновите топчета или друго твърдо тесто съществуват няколко начина на закрепване. Стръвта може да се прилепи към куката с помощта на малко ластиче или направо да се залепи за цевта на куката.![]()
Някои риболовци предпочитат да закачат стрълта на къс косъм. Аз лично предпочитам този метод, като при това закрепвам два вида стръв от различни смеси, като предварително пробивам дупки в тях. Алтернативен начин, който успешно съм използвал, е да се направи надрез на корково топче с диаметър 12 мм вкарва се цевта на куката в него и се използва в качеството на стръв. Често се случва шаранът да не различи корка от естествената храна и доколкото корковото топче добре се държи на повърхността, понякога се оказва най-предпочитаната „стръв”.
ЗАХРАНВАНЕТО
Правилното захранване е от решаващо значение при използването на стръв от различни смеси. Най-важното е да не бърза със замятането. Според мен, най-добре е да се постъпи по следния начин: или изобщо да не се захранва и да се заметне само стръвта, или отначало да се хвърли захранката, да се почака, докато шаранът започне да подбира хранителните частици, и едва тогава да се заметне стръвта. И отново, най-важното е търпението. Възможно е шаранът да не започне веднага да яде захранката и ако избързате с хвърлянето на стръвта, шансовете ви да хванете рибата само намаляват. Освен това имайте предвид, че не на всички водоеми шараните се хранят на повърхността. Но е достатъчно един да започне, за де се присъединят и други към него. Така че продължавайте да захранвате, разпалвайки апетита на рибите. Стръвта трябва да е закачена на куката в бойна готовност – шараните бързат да се изпреварят един друг и точно сега е моментът да заметнете такъма. Но бъдете нащрек, тъй като удар може да последва мигновено! След като засечете, при ваденето е необходимо да действате наистина виртуозно – постаръйте се да отдалечите шарана от останалите хранещи се риби бързо и без шум. Важно е да не изплашите останалите шарани и тогава ще можете да хванете още.
В момента, в който шарана се окаже в кепа, вземете прашката и дохранете. Разбира се, ще бъдете доволни, че сте хванали един шаран, но едва ли ще имате нещо прототив да уловите още идин или дори два!
ПРОТЕИНОВО ТОПЧЕ РОР-UP
Съществува още един вид, по-точно подвид на риболова на повърхността, при който се използва протеиново топче рор-up на дълъг повод, а самият риболов става непосредствено под повърхността на водата. Този метод е най-успешен при риболов в плитчини при дълбочина не повече от метър.
Първоначално се използва дълбокомер с плувка-маркер, за да се определи дълбочината на мястото. Поводът трябва да е по-къс от дълбочината. Предимството на този метод е в това, че няма необходимост от презамятане на такъма и вместо един могат да се използват няколко. Освен това вие можете, и това е желателно, да дохранвате мястото на риболов с прашка.
Както и при риболова с плувка-контролер, следва да се отдаде предпочитание на поводите от обикновено влекно или флуорокарбон с използване в качеството на стръв на протеиново топче pop-up на къс косъм.
Ето още един вариант на риболов – използване на бягащ такъм. Захранването е най-важният елемент в риболова на шарани на повърхността. Създайте сред тях вълнение, дух на конкуренция в търсенето на храна и те ще бъдат ваши!
Такъмът е прост: той се състои от плъзгаща се тежест, вирбел на края на основното влакно и привързан към него повод. Към куката се закрепва плаваща стръв, която след замятането на такъма, трябва да се издигне на повърхността, и макар, че това не е монтаж от типа bold rig в чист вид, има голяма вероятност от самозасичане на шарана, когато той почувства жилото на куката.
Индикацията на кълването при риболов по гореоказаните начини е същата, както при риболова от дъното: въдицата се поставя на стойка, а на влакното се поставят както визуални, така и звукови сигнализатори на кълване. Както и при риболова с плувка, регулярно се извършва дохранване, а засечената риба трйбва да се изведе от захранената зона колкото се може по-бързо, за да може да се разчита на следващо кълване. На днешно време риболовът на шаран на повърхността вече не е толкова популярен, както е бил в миналото. Напълно е разбираема съвременната мода, когато щаранджиите удобно се разполагат пред ласкаещата окото гледва на стойката с две-три въдици, разположени на нея.
При риболов на шаран на повърхността няма необходимост регулярно да нарушавате водната повърхност със замятания на такъма, макар че трябва да се признае, че лекото поклащане на плувката или появата на мехурчета въздух около нея могат да накарат сърцето да забие като лудо.
Искам да отбележа още нещо – при риболов на повърхността разположението са сачмите не е от принципно значение, така че утежнението може значително да бъде утежнено. Знам какво говоря, тъй като някога се занимавах с риболовен спорт, а там правилното утежняване на такъма си е направо отделна наука!
При риболов на плитко обикновено използвам плувка-ваглер от типа „стик”
След измерване на дълбочината с помощта на обикновен дълбокомер на куката, поставям утежнение от сачки веднага след плувката. Две по-малки сачки поставям примерно на 6 дюйма от куката. Нищо сложно, но с такова отежнение съм улавял не малко шарани, в това число и един екземпляр 13.5 кг!
В болшинството случаи ловя с плувка, когато следя рибата. Често шаранът се плаши, когато редом до него пада тежката тежест. При риболов с плувка, ако добре се маскирате и пазите тишина, отблъскващият рибата ефект е далеч по-малък и шаранът дори може да не се досети за вашето присъствие. Понякога захранвам с малко количество коноп или сладка царевица няколко перспективни места, след което ги изследвам, прокрадвайки се внимателно към тях. Често се случва като се върна на първото захранено място, да открия един – два шарана.
При риболов на места, където дълбочината надвишава 1.8 м, използвам същите „умни” плувки, които сами установяват дълбочината. Трябва само достатъчно да се освободи влакно, докато плувката не покаже сама на полърхността. След това влакното се обира и плувката се фиксира.
Трябва обаче да се признае, че доколкото тежестта лежи на дъното, такъмът до известна степен отстъпва по чувствителност на класическия такъм на плувка. Този такъм обаче има едно удобство и то се състои в това, че при преминаването от място на място отпада необходимостта всеки път да се мери дълбочината.
И така, вече сте „въоръжени” с няколко хитрости, с помощта на които ще можете да съблазните някой и друг шаран както на повърхността, така и на дъното. Време е да си намерите поляризационни очила, да си вземете не дотам сложни такъми и да се отправите на водоема, за да уловите своя шаран.



-
- новобранец
- Мнения: 14
- Регистриран на: Сря Юли 18, 2012 11:35 am
Re: Шарани на плувка !
[quote="laplandeca"]еха , шарани на плувка/егати и кефа, голям кеф е даго хваниш на телескоп 8 м., за риби до 0.500кг, с основно влакно/0,20 и повод 0,14., или 0,12.Случва се често когато ходя на плувка много рано сутрин на Марица, има и доста късания,но при оплитане с драки. обикновено го хващам близо до брега.Когато не ходим специално за голяма риба,когато се хване голямо си е голям кеф. 
извинявай можеш ли да ми кажеш къде е това място на р.Марица също така на каква стръв ловиш
... понеже съм начинаещ както във форума така и в самият риболов ... благодаря предварително 

извинявай можеш ли да ми кажеш къде е това място на р.Марица също така на каква стръв ловиш


- livinginchaos
- научил се да хвърля
- Мнения: 141
- Регистриран на: Нед Окт 17, 2010 8:56 pm
- Местоположение: Пловдив/Пазарджик
Re: Шарани на плувка !
На затворени водоеми /обикновено арендаторски/ го ловя с основно 0.16 и повод 0.12 или 0.14 в зависимост от настроението на шарана. Куките са ми 12-ки Б611. Ваглерите ползвам най-често на Кралусо PRO MATCH в 4гр. вариант с куха антена.
- Georgi.Nikolov
- новобранец
- Мнения: 90
- Регистриран на: Вто Май 15, 2012 11:18 am
Re: Шарани на плувка !
Голям черви или едра царевица и в жегата на най малко 3 метра и половина . Язовира ако е малък някъде до папури или камъни Аз съм хващал и на плитко до кило и 300 грама на по малките язовири . Ама на малък язовир дивия шаран като бройка по рядко се обажда и трябва да е по хладничко.
-
- кандидат преподавател
- Мнения: 3795
- Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
- Местоположение: Смолян
Re: Шарани на плувка !
Има си места,където на стандартна неподвижна плувка си кълват шаранчета и то на стръв,каквато им подадеш -както бял/шарен/,земен,торен червей,така и троха хляб,зърно царевица или житно.Няколко години поред,първата половина на м.април, непосредствено преди забраната,на голям и пълен до козирката язовир,между едни залети върби,се е случвала епична борба последователно с по 7-10 шарана с тегло от 1,5 до 2,5 кг на дълбочина 1,20-1,80 м,като там съм действал с телемач "Колмик Емпериа",4,30 м,макара "Тубертини Вертиго",основно влакно "Горила Лейк енд ривър "0,16 ,повод кой ще ти го помни
0,12 и куки "Гамакатсу" и "Оунър" № 12.Сега,през жегата,на дълбоко 3-5 метра заливче на същия голям свободен язовир,се хващат шаранченца по 400-500 г,които пускам веднага обратно -там излизат достатъчно едри бабушки,костур и морунажи с прилични размери.

- Дилян
- ще става разбирач
- Мнения: 533
- Регистриран на: Нед Мар 18, 2012 6:43 pm
- Местоположение: Панагюрище
- Обратна връзка:
Re: Шарани на плувка !
Здравейте!
Бих искал да споделя от скромният(в сравнение с някои от вас)опит как ловя шарани на плувка(обикновено в "ръкава" на някой водоем).
Обикновено работя с телескоп 3.80 и акция 10-40,и основно влакно Milenium 0.16 (минал съм през десетки влакна,скъпи и прехвалени докато открих "моето"само за 4лв-100м)кука номер 8;10 на Kamatsu.(златисти,тънки,много остри и същевременно много здрави и с много добре изразена контра)В повечето случаи я завързвам направо за основното влакно а утежнението ми започва на25-30см от куката(и не съм имал проблем с кълването)Използвам статични и подвижни плувки в зависимост от дълбочината и далечината на замятане,като се старая да избирам възможно най малкият грамаж който би ми свършил работа-така-по лесно отчитам кълването,дори при най плахото "пипане" Някога много четях и питах,докато не попаднах на един колега,който ми каза:
-"Момче,не чети толкова а ходи за риба,ако има място където да се усъвършенстваш,това е водоем река или море,а не интернет"(така и направих)
За стръв използвам,грухана пшеница,сладка или млечна царевица или коричка стар хляб.На каквото ловя,на това захранвам и досега не ми се е налагало да сменям тази тактика.Въдицата винаги е в колата,готова за бой и при първа възможност отивам да си почивам и да се уча
Бих искал да споделя от скромният(в сравнение с някои от вас)опит как ловя шарани на плувка(обикновено в "ръкава" на някой водоем).
Обикновено работя с телескоп 3.80 и акция 10-40,и основно влакно Milenium 0.16 (минал съм през десетки влакна,скъпи и прехвалени докато открих "моето"само за 4лв-100м)кука номер 8;10 на Kamatsu.(златисти,тънки,много остри и същевременно много здрави и с много добре изразена контра)В повечето случаи я завързвам направо за основното влакно а утежнението ми започва на25-30см от куката(и не съм имал проблем с кълването)Използвам статични и подвижни плувки в зависимост от дълбочината и далечината на замятане,като се старая да избирам възможно най малкият грамаж който би ми свършил работа-така-по лесно отчитам кълването,дори при най плахото "пипане" Някога много четях и питах,докато не попаднах на един колега,който ми каза:
-"Момче,не чети толкова а ходи за риба,ако има място където да се усъвършенстваш,това е водоем река или море,а не интернет"(така и направих)
За стръв използвам,грухана пшеница,сладка или млечна царевица или коричка стар хляб.На каквото ловя,на това захранвам и досега не ми се е налагало да сменям тази тактика.Въдицата винаги е в колата,готова за бой и при първа възможност отивам да си почивам и да се уча

http://www.xfish.hu/images/gif/sexy-fishing.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
- Дилян
- ще става разбирач
- Мнения: 533
- Регистриран на: Нед Мар 18, 2012 6:43 pm
- Местоположение: Панагюрище
- Обратна връзка:
Re: Шарани на плувка !
Ловя само на плувка.Последната си голяма риба хванах на същото влакно (0,16)номер 8 и статична плувка 1.5gи стръв грухана пшеница-люспест шаран-6.850кг.Някой от вас ще кажат че е чист късмет но по този начин съм хващал много по 3,4,5 кг .Важното е да не се бърза и да не се напъва рибата за да не се скъса влакното или устата на рибата,че тогава "сбогом гергино" (рибата може и 15кг да стане)
Последният ми риболов беше на един малък водоем на който извадих 8 шаранчета по 2-3кг,на царевица.
след което ги пуснах да растат.
Аз не съм нито състезател,нито риболовец-аз съм рибар който ходи за удоволствие

след което ги пуснах да растат.
Аз не съм нито състезател,нито риболовец-аз съм рибар който ходи за удоволствие
Последно промяна от Дилян на Вто Юли 31, 2012 1:28 pm, променено общо 1 път.
http://www.xfish.hu/images/gif/sexy-fishing.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
- Дилян
- ще става разбирач
- Мнения: 533
- Регистриран на: Нед Мар 18, 2012 6:43 pm
- Местоположение: Панагюрище
- Обратна връзка:
Re: Шарани на плувка !
Почти 7 килограмовият красавец който си прибрах в къщи
още жив за да го снимам
http://forum.nariba.com/gallery/image_p ... e_id=23462


http://www.xfish.hu/images/gif/sexy-fishing.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
- Port_Royal
- разбира нещата
- Мнения: 674
- Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 4:20 pm
Re: Шарани на плувка !
Шарани на плувка-уникално и неповторимо изживяване
Тази година за пръв път се пробвах на риболов с мач да ловя шаран и мога да кажа,поне за мен е голяма тръпка и удоволствие.Ползвам пръчка на 3.90м,основно 0.18мм,повод 0.16мм с ваглер 5гр.,като ловя предимно на платени водоеми.До сега имам няколко излета и доста уловена риба,която веднага пускам,за разлика от други колеги,които ловят на дъно и даже не използват кепове да вадят уловената риба.Понякога като ги гледам ми става жал за рибата как я тормозят,и ми идва да отида да му взема въдицата и да я метна в храстите,просто не мога да проумея такова държание.За напред ставам върл фен на риболова с плувка на мач


Бъди себе си, доверявай се на вълшебството, следвай сърцето си, мечтай по много и се забавлявай!
- Батко Емо
- разбира нещата
- Мнения: 1089
- Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 1:25 pm
- Местоположение: гр.Перник
Re: Шарани на плувка !
Отивам на един от Радомирските,пуснали са рибета до кило.Че ги пробам на пропадане дали,че зимат още у въздухо 

- msotiroff
- фен клуб-скобар
- Мнения: 74
- Регистриран на: Нед Мар 18, 2007 2:43 pm
- Местоположение: Пазарджик
Re: Шарани на плувка !
Ще използвам темата на колегата, за да попитам по - компетентните в шаранския риболов на плувка за една неяснота, която ми чопли мозъка, а именно:
При риболов на подвижна плувка тип ваглер, например 12гр, 10гр, 8гр и т.н., при които ваглера си носи цялата тежест и линията може да се утежни съвсем малко(напр.0,3/0,5гр.) при кълване шарана усеща ли съпротивлението на ваглера или усеща само нищожната тежест на линията???
При риболов на подвижна плувка тип ваглер, например 12гр, 10гр, 8гр и т.н., при които ваглера си носи цялата тежест и линията може да се утежни съвсем малко(напр.0,3/0,5гр.) при кълване шарана усеща ли съпротивлението на ваглера или усеща само нищожната тежест на линията???