ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ?!?!?!

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
67aigata
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Яну 22, 2008 2:29 am

ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ?!?!?!

Мнение от 67aigata »

Здравейте колеги,
ако някой има повече инфо за тази стръв нека пише.Каде може да се намери,колко струва и ако е ползвал,какво е ловил и дали и рибите в БГ са луди по нея както в чужбина?Имам приятели в чувбина,които казват,че това е най-популярната и най-универсална стръв за пъстърва,клен,костур (както през лятото така и за подледен риболов също),блек бас,каракуда,шаран и тн....
Дали е така?
Предварително мерси за всички отговори и НАСЛУКА!
There's always a bigger fish!
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

...

Мнение от Бачо Илия »

Голям восъчен молец


Още малко за един от най-големите ни и често срещани вредители по пчелните пити. Големият восъчен молец (Galleria mellomella) е най-известният вредител на пчелите. Женската снася върху пчелните пити съвсем дребни, жълто оцветени яйца, наподобяващи зърна грис. На петия ден от яйцата се излюпват ларви, които преди да какавидират достигат на дължина почти 3 см. Те са много лакоми и се хранят с пчелен восък предимно от стари пити, в които има и цветен прашец.

В ларвен стадий поколението от една женска може да унищожи 0,5 кг. пити, от които остават само парченца гнезда, замърсени от черни, цилиндрични екстременти. Какавидите са разположени една до друга в бели пашкули, в които протича превръщането им в имаго. Излязлата от пашкула пеперуда вече не приема храна, след кратък период копулира, и след снасянето на яйцата живее само за сметка на хранителните запаси в тялото си (обикновено на 10-я ден загива). Мъжкият живее няколко дни повече от женската и е по-дребен.

Развитието на големия восъчен молец зависи не само от храната, но и от температурата на околната среда. Резултатите от проведените изследвания са показали, че при най-благоприятната температура – 30 до 320 С, пълният цикъл на развитие трае 47 дни, при 200 С процесът се удължава, а при температура 100 С и по-ниска – се прекратява напълно. В кошера презимуват само ларви, а понякога и какавиди, които изпадат във вцепенено състояние. При температури под 00 С и над 400 С восъчният молец загива.

Пчеларят може и да не забележи в първите стадии на развитието му наличието на восъчния молец. Показател за присъствието на ларвите му в питите му е наличието на черните екстременти, които се откриват в килийките.

За предпазване от големия восъчен молец са описани многобройни начини за борба с него – опушване със серен окис, обработка на питите с техническа оцетна киселина, други химически средства, които крият ред опасности, биологична бора чрез микроорганизма Bacillus thuringiensis, който е безвреден за пчелите, а молецат загива веднага след контакт с неговите спори (това не е достатъчно рентабилен метод); съхраняване на питите в присъствието на нафталин или орехови листа, което отдавна е отречено, поради силното и трайно замърсяване на пчелния восък с активните съставки на нафталина. Най-лесният и евтин начин си остава съхраняването на питите в съответните корпуси или магазини, наредени един до друг на открито (на двора под навес), куминообразно, така че да е осигурен постоянен въздушен поток през питите, което проваля комфорта на молеца. В тази среда той не се развива. За предпазване и от един друг вредител, каквато е полската мишка, трябва долния и горния край на така образувалият се кумин да се затвори плътно с мрежи.


Вестник “Пчели”
При пчеларите , в Италия и Франция ги отглеждат изкуствено- ОСНОВНО за риболов на пъстърва , бкл. на състезания. Аз съм ловил кефал на Стряма. Основно се ползва и за риболов със "Сбиролино" , пак за пъстърви , поради липса обаче на такава стръв, вместо нея ползвам брашняни червеи за сбирото.
Последно промяна от Бачо Илия на Вто Яну 29, 2008 1:52 pm, променено общо 1 път.
Изображение
Аватар
67aigata
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Вто Яну 22, 2008 2:29 am

Мнение от 67aigata »

Да разбирам значи ,че няма откаде да се купи в България...
There's always a bigger fish!
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Мнение от Бачо Илия »

Молец , правилно поставен на кука за Сбиролино :D

Изображение


п.п. в същност-ларвите на восъчния молец.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стръв и захранка”