С лодка в морето -безопасност

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Аватар
rikitikitavi
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 997
Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
Местоположение: Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от rikitikitavi »

При много лошо време най - стабилия плавателен съд е риб с дължина 5-6 метра и подходящ двигател. Забравих точно кой доказа това. Помня само, че беше на някакъв плаж в Австралия при вълни дето и сърфисти е нямало. Тогава се обясни факта с това, че лодката е достатачно къса и мощна да се дъържи на гърба на вълната и така да излезеш на пясъка. Да хората излезли на плажа при такова време. После минаха няколко години и едни други хора пак опитно доказаха че, лодка с надуваемо дъно на дължина 4,20 се държи също отлично при сериозно време.
Доказа се още, че за да има същата сигурност една твърда открита лодка то борда и трябва да е доста висок.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от КИРО »

bigfut написа:.Ако с гумена лодка се наложи да помогнете за отбуксиране на колега,въжето не на транеца,а през кръста-вашия или на човек от вашата лодка..
Почти всички лодки имат едни въжета по бордовете,те стават за буксировка.
Но хванете едновременно и двата борда.

Въже през кръста малко ме смущава,трябва внимателно да се направи самия възел,да не може да се стяга.
При буксировка отпуснете поне 30-40м въже между двете лодки,нека да играе ролята
на "ластик" въжето.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от kuka70 »

Наближава време за годишен преглед, дали има нови изисквания от ДИК /ИАМА/ за 2 мили? Ако някой има списъка, моля да ми го прати на лс или публикува тук! Мерси!
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

Няма нови изисквания..... разпореждане 68
http://www.marad.bg/upload/docs/SF_razpo_68.pdf
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от lozzy.68 »

:!: Точно и вярно (дай Боже актуално!) :drinkers:
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от КИРО »

Целия екип на проверяващите е сменен.Проверките са много
строги тази година.Доста колеги не са минали прегледа.
Другото си е ваша грижа.
Миналата година не бях на преглед,гледам има малки промени
в изискванията от преди 3г.Но са в добра насока.
Ще видим тази година какво ще е де,,,,,,, :D
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

Аз съм на 27 април, после ще докладвам...
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

Минах преглед, всичко си е по наредба 68. Никакви промени!
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от lozzy.68 »

Tогава,Наслука и :drinkers:
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

КИРО написа:Целия екип на проверяващите е сменен.
Не е сменен, напуснали са,
аве там е голяма каша....четирима инспектори са напуснали, от малки кораби....Има две жени и двама за прегледи. Тия за прегледите ги нямаше и тя ми вика друг ден. Аз викам ами добре, датата ми е днес, издайте ми едно документче, че ми разрешавате да си джиткам без преглед по ваша вина до еди кога си, защото иначе ми запорирате имущество, без причина и аз ще си потърся правото на ползаване чрез съда. Тя ме позагледа ама се задейства и след 10 мин получих инспектор от големи кораби и то механик, сиреч, такъв дето им проверява двигателите. Та човека много се оплаква, хора няма, напускат, заради шефа. Да ходят само по двама, да снимат само със служебни фотки и за всяка лодка да правят протокол (имам го), което си е бая писане и хората бягат, а кандидати няма.... Та така, нищо не е ясно за сега, скоро ще обявяват конкурс за инспектори...
Наистина не смеят никакъв компромис да направят, инспекторът дойде до Пчелник Варненско и даже ми поиска тромба с въздух :shock: при положение, че имам два акумулатора и два двигателя, от които единният, малкият-резервен е с камшично палене. Аз пък имах една в гаража та му я показах, засне я най съвестно. Та Кире, тия дето не минават, не е по вина инспекторите.....
Последно промяна от EU_BG_akademika на Чет Апр 27, 2017 6:46 am, променено общо 1 път.
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

lozzy.68 написа:Tогава,Наслука и :drinkers:
Миси и на теб :drinkers:
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от КИРО »

EU_BG_akademika написа:.......та Кире, тия дето не минават, не е по вина инспекторите.....
Ооооо,това ми е пределно ясно.Аз поне винаги съм си бил изправен в оборудването.
Притеснява ме,че бавно ми върви ремонта за сега.Всяка дреболия иска ръка да пипне,
после си иска време да изсъхне материала.Но не мога да карам през просото,
че една дреболия в морето,може да ми стъжни живота яко.

Синко,има още един момент - ние сами сме си виновни.
Без регистрация,влязъл на 5-6км навътре.
Има право на 2мили ( 3700м),намират го на 10км навътре.
И още много неща могат да се изкажат,особено за обезопасяването на лодките.
Накрая ИАМА ходят да търсят изгубените лодки.
И рядко тези акции завършват щастливо,което е по-лошото.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

Всички спасителни средства, са се наложили като изисквания от конкретни ситуации, никой не е седнал да си бръкне в носа и да ги измисля..... Но тук е пълно с идиотизъм и бюрокрация. Гърмежките, и лампичките са със срок на годност от три до пет години, само пожарогасителят е една. Защо прегледът да не е поне на две години? В цивилизованите страни, принципът е горе доло следният:
Веднъж годишно подаваш по нета декларация, че всичко ти е на ред. Толкоз. Ако те гепят в морето че си без нещо декларирано, глобата започва от 3 пъти цената му и е по усмотрение на Coast Guard-a. Ако я платиш на място -50%. Ядва се, обаче ако изпаднеш в ситуация, в която трябва да използваш декларирано средство, за спасяване на себе си или друг и го нямаш, глобите са такави, че трябва да си продадеш колата, лодката, или жилището, ако банката не ти даде многохиляден заем. Защото в тази ситуация застрахователят на задължителната застраховка, отказва да плати спасителна операция, както тук, не се плаща при колите, ако водачът е пил или е без книжка.
Аз съм и за това и тук да е така и да има задължителна застаховка, тук те спасяват безплатно, но ти зарязват лодката. С подаване то на декларацията пак си плащай 30лв за поддръжка на регистрация на прегледа, но защо тези мъки и унижения и за клиенти и за инспектори?
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
trustworthy
новобранец
новобранец
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 10:26 am

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от trustworthy »

Академиче, проблемът на нашите е, че нямат хора да правят проверки в морето. Застраховките и тук важат при същите условия, защото липсата на някоя част от оборудването се води несъответствие с документите на лодката.
Аз също минах онзи ден преглед. Проверяващите бяха от Каварна, не местни. Хората се държаха нормално и си направиха проверката съвестно, без да се заяждат. Единствено чакането поизнерви собсвениците на лодки, че бяха трима, но не се пръснаха, за да стане по-бързо. Аз лично чаках 3 часа.
Има някаква заблуда относно термо облеклата. Те за задължителни заа периода 15 ноември - 15 май. Явно от колегите, проверени в началото на месеца е тръгнало, че са задължителни и почти изчезнаха от пазара, че даже и спекулативно и скочи цената на места...За пиротехниката също разбирам, че се е поизкупила от магазинната мрежа. На мен единият проверяващ ми написа фалшвеерите с номера на лодката, че бях забравил. Като цяло нищо лошо в позатегнатите изисквания. Дано имат желания ефект! Недомислиците в изискванията на места все още ги има, но никой не е съвършен.
Аватар
EU_BG_akademika
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 31, 2008 8:03 am
Местоположение: с.Пчелник област Варна

Re: С лодка в морето -безопасност

Мнение от EU_BG_akademika »

Пламски, аз минах преглед около 25 април. Никой нищо не ми е искал като термо облекло.....Те, милсля, че бяха задължителни само за съдове "стопански риболов" и "превоз на хора". Моята е регистрирана за спорт и развлечение и не са ми нужни термо костюми. Да не говорим, че лодка не потъва.... Тя се обръща или от нея се пада. И в двата случая, нямаш време да обличаш костюм. Ако си го облякъл предварирелно, нищо не можеш да правиш с него. Така че е пълна безмислица това изискване....Те са големи, заемат място и служат, ако кораб започне да потъва по северните или южните ширини, да обличаш и да чакаш спасителите. Какво всички полудяхте с тия термо облекла не разбирам. Някой каже някоя глупост и тя тръгва като лавина....
Ако искаш да си щастлив 2 часа-напий се, ако искаш да си щастлив 1 месец- ожени се, ако искаш да си щастлив цял живот- стани рибар.
/китайска мъдрост/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”