Зарган 2020

Модератори: emo vasilev, alekst

Потребителски аватар
Мilena
ще става разбирач
ще става разбирач

Re: Зарган 2020

Мнениеот Мilena » чет май 21, 2020 8:29 pm

L_G написа:

Извинявам се за проявеното недоверие от моя страна!
:smt023

Реклама

L_G
новобранец
новобранец

Мнениеот L_G » чет май 21, 2020 11:53 pm

Мilena написа:
L_G написа:

Извинявам се за проявеното недоверие от моя страна!
:smt023

Приема се :D .

Въпрос - аз лично се запалих по морския риболов от миналата година и реално ми е първа пролет-лято да ловя. В контекста на това, кога наистина се очаква заргана, само есента, пролетта, или при по студена вода или...?
Питам съвсем умишлено защото някъде в нета попаднах на статия, че започвал от май-юни да кълве.

Потребителски аватар
Мilena
ще става разбирач
ще става разбирач

Мнениеот Мilena » пет май 22, 2020 12:17 am

Ще отговоря откровено!
Аз лично, обожавам риболова на зарган, и в интерес на истината го очаквам с нетърпение! Той за мен започва от средата на септември и принципно завършва преди началото на декември.
Тази година обаче, имах щастието да повярвам на един непознат приятел, благодарение на който си се накефих и през месец март.
Много благодарности към El Pescador! !!!
Извинението ми беше, благодарение на него! :wink:

stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот stefannankov » пет май 22, 2020 8:56 am

rap66 написа:Едно проучване на плодовитостта на заргана.

https://link.springer.com/article/10.10 ... 010-0233-0
Април и Септември, ловим го когато идва край брега да си хвърля хайвера. Това не значи че през останалото време го няма. Но е по рядък.

Това изследване е за адриатическо море, в него има един любопитен за мен текст, че заргана се придвижвал към бреговете при размножаване, и към дълбочините когато не са размножава. Което според мен е грешка, понеже се разсъждава от гл.точка на големите риболовни траулери, които не могат да дойдат близо до брега с мрежа, която трябва да се ползва на дълбочини от повече от 20 м, така както е описано в това изследване. Според това изследване заргана в адриатическо море започва да натрупва хайвер през пролетните месеци, най-активно снася през Април, Май и Юни , а хванатите през юли и по-късни месеци екземпляри са изцяло изразходени - без хайвер. При описанието на размножаването се споменава че зарганът се опложда стадно и трябва да формира големи стада когато се отделят и двата вида хайвер. Аз мисля, че ние го хващаме край брега едва когато е завършил размножаването именно защото нашите брегове не са дълбоки.. От тази статия взех друг източник - учен от турция, който е изследвал заргани край Синоп, в Черно море, публикувана 2006 г. Според турската статия нашия зарган започва да натрупва рязко хайвер през Май, и го освобождава до около Септември. През октомври нашия зарган вече няма хайвер, както е посочено и в турското изследване. Според мен за оплождането зарганът отива на дълбоко, за да формира тези големи пасажи, а през останалото време е близо до брега при съответните условия , за да се храни. Затова лятото е много голяма рядкост да се хване от брега, и започваме да го хващаме чак през есента. Турското изследване обаче апелира, минималния размер на хванатия зарган да започва от около 40 смя, за да му се позволи да се размножава повече...
Population_biology_and_status_of_exploitation_of_i.pdf
Нямате нужните права за да преглеждате прикачените към това мнение файлове.

Потребителски аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата

Мнениеот rap66 » съб май 23, 2020 8:16 am

Късна есен, когато вече по буните беше рядкост, пред Златните на рифа, при тихо време беше кал, по една чанта 35 л. сме пълнили двама за 2-3 часа. на джиг. Така че съм склонен да вярвам че Април и Септември се приближава до брега, а през останалото време стои навътре

Qnislaw
новобранец
новобранец

Мнениеот Qnislaw » съб май 23, 2020 9:25 am

Вчера на Ной, 17:00-18:30 капо без удар даже, само водорасли

Реклама

stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот stefannankov » съб май 23, 2020 11:22 am

rap66 написа:Късна есен, когато вече по буните беше рядкост, пред Златните на рифа, при тихо време беше кал, по една чанта 35 л. сме пълнили двама за 2-3 часа. на джиг. Така че съм склонен да вярвам че Април и Септември се приближава до брега, а през останалото време стои навътре

А защо най-хубавия му улов е Октомври и Ноември, тогава?

Още от naRiba.com

Върни се в “Информация за активноста на рибата по морето.”