Къде се намирам:
Риболов
Сладководен раздел
Специализиран риболов
Риболов на хищници
naRiba.com

Форум




Шабла;Езерец
Модератор: sapuna
Re: Шабла;Езерец
Да не те лъжа, но си на прав пътIDA написа:Бе , това да не е автомивка![]()
![]()

Re: Шабла;Езерец
Привет на всички!
Някой да е прескачал към езерото?
Някой да е прескачал към езерото?
- Камбата
- сериозен играч
- Мнения: 2378
- Регистриран на: Нед Ное 26, 2006 6:05 pm
- Местоположение: Варна,Морето,сините вълни...
- Обратна връзка:
Re: Шабла;Езерец
Вчера бяхме там.От преди изгрев до към 12.30 без да спрем да сменяме блесни,воблери и силикон аз нямам нито удар,Жоро имаше една мида на блесната,а Делчо,демек Nas,имаше една дребна щука и една нереализирана.Езерото,въпреки забраната,беше пълно с лодки.Те имаха по някоя друга щука по половин килце,като всички риби отиваха в тигана.
Рибата се крие в папура,където без лодка неможе да се стигне.Аз хванах само един дребен костур,който пуснах обратно.

"Риболовът на дивите риби е твърде ценен, за да бъдат те улавяни само веднъж!"
- Лий Улф - 1939 г.
- Лий Улф - 1939 г.
Re: Шабла;Езерец
Благодаря, няма ли кои да им направи актове на тез с лодките?
ИЗтребиха всичко
ИЗтребиха всичко
- rikitikitavi
- разбира нещата
- Мнения: 997
- Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
- Местоположение: Варна
Re: Шабла;Езерец
Малко лични наблюдения за Езерец от миналата и по-миналата година. За тази година имам само 2 излета от които единият успешен,а втория не.
Езерото е с равно дъно, на места тиня, на места с пясък, като почти по цялото крайбрежие има гъст пояс от тръстика, а пред него пояс водорасли. Прозрачност на водата около 3 метра. Дълбочина 1,60 метра до тръстиките и до 4 метра в центъра. Водораслите са на петна с различна височина от 40 см. до 2 – 3 метра.
Ако при приближаването към водата имаме визуален контакт с щуката – вижда се да прави удари между водораслите и в началото на тръстиките, се стараем да хванем тази риба.
Трябва да пазим тишина. Да започнем облавянето в самите водорасли с плитко задълбаващи воблери с по – малки размери и сравнително широка игра. Хвърляме клекнали с плавни движения, като се стараем да сме на 2 – 3 метра от водата. Внимаваме да не счупим лопатката на воблера в брега. Стараем се да хвърлим в малките чисти пространства от водорасли. Те са с размер около половин – един метър. Размери на воблера 4-6 см. Цвят сравнително тъмен, примерна окраска костур, бабушка, бръмбърче. След падане на воблера изчакваме 4 – 5 секунди. Повеждаме бавно. На ръба на водораслите спираме отново. Ако не сме изплашили щуката тя прави един удар. От нас зависи да я закачим. Ако разполагаме с примамки, които не се закачат във водораслите ги прекарваме ветрилообразно през водораслите. Дистанцията на която замятаме е до 10 метра. Хванем ли риба за момент спираме да търсим риба на това място. Използваме, че щуката се покрива и заставаме на ръба на водораслите. Ако виждаме още удари на други риби встрани от нас се пробваме да ги хванем на същия воблер. Повеждаме воблера близо до тръстиките с темпо определящо от дълбочината до водораслите. Обикновнно тя е около 40 – 60 см. При удар и закачане на риба прекратяваме облавянето на тази зона. Поставяме по – голям воблер 7 – 9 см. Имитация на каракуда черен гръб, бял корем. Колкото е по – ярък денят, толкова повече тъмно да има по воблера. Желателно е бялото да не хвърля много силни отблясъци. Друг вариант е да се пробва въртяща блесна примерно MEPPS AGLIA N 4 жълт. Тя е сравнително тежка и работи на около 1,5 метра. Ако имаме по – малка дълбочина на свободнта вода – MEPPS LUXAT N 2 жълт или бял, без отежнение. При липса на удар минаваме на прозрачни воблери с щрихи имитация на окраска на костур, пъстърва. Също и прозрачно – зелени воблери. Водим воблера със скорост при която се тресе най – много върха на въдицата.
Ако няма удар до 15 – 20 мин. поставяме най – големия воблер 12 – 15 см. Ако сме в периода на засилено хранене (той е около 1 час) тя напада приоритетно само големи примамки. Големите воблери не е необходимо да ги хвърляме повече от 5 пъти на едно място. До тогава обикновенно имаме удар. Ако няма се оглеждаме внимателно. Ако още се виждат удари на щуки около нас, нещо сме в грешка. Най – често сме избрали много блестяща примамка или такава, която се движи твърде на дълбоко и закача по водоаслите и плаши рибите, или такава която минава много високо над щуките и те не атакуват, защото им е извън обсега. Ако закачаме воблера взимаме малко по – малък от същият модел той гази около 30 – 50 см. по – малко от по – големия при запазване на играта. Ако сме на по – дълбоко място – въртяща блесна или клатушка. Ако виждаме блесната на по – голямо от 2 – 3 метра разстояние от нас при дърпането й под водата и тя ни бляска – слагаме по – тъмна, или надираме нашата с върха на ножа или я разкрасяваме с перманентен маркер. При хваната риба на дадено място се местим веднага на място където можем да подадем към последно видяната ловуваща щука.
Поведение на щуката
Активна щука
Рибата е гладна. Следи внимателно всичко което минава над нея и покрай нея. Напада всичко което й напомня размера на нормалната й плячка. В такива ситуации е много по – резултатна изкуствена примамка създаваща силни трептения – голяма въртяща блесна или силно вибриращ воблер със сравнително обемно тяло. По – светлите окраски се забелязват по – бързо от рибата. Ако времето е много слънчево никелираните примамки ги пропускаме. Скорост на водене – да усещаме вибрациите на воблера или да чуваме добре бръмченето на въртушката.
Неутрална щука
Най – честото състояние на тази риба. Рибата си стои в укритието и само плячка минала точно пред нея я кара да нападне. Живата рибка подадена на около 1 метър от щуката е доста ефикасна. За съжаление при нея имаме забавяне на удара – понякога и до 1 час, защото щуката изчаква рибката да й застане на подходяща позиция. Воблерите имат доста добра успеваемост. Избираме такива, които се движат на 10 – 15 см. над водораслите. Чупещите са също добър избор. Ако воблера е силно вибриращ, понякога е е удачно много бавно водене с леки придръпвания на всяко 3 – 4 поклащане.
Не ни ли кълве можем да се пробваме със малки, тъмни или черни воблери 3-4 см дълги. Тях ги дърпаме малко по-бързо. Често на такъв воблер имаме удари на костур. Хванем ли костур е добре да сменим мястото-костура се показва на лов само при сита щука.
Ако видим място, което би се харесало на някоя щука и не ни кълве там, можем да се пробваме да раздразним рибата-използваме голям воблер ‘щука ‘ 12-14см. прекарваме го го 6-7 пъти бавно и 3-4 пъти бързо край укритието. После слагаме чупещ воблер и го водим бавно.
Въртящите блесни са съшо добър избор. Най-добре работят на границата между дълбокото дъно и първият ред водорасли. Скоростта е максимално ниска, без да закачаме водорасли и с максимално силен “звук”.всяко спиране на въртенето е или риба или закачка.
Пасивна щука.
Щуката стои с “главата надолу” близо до дъното. Използваме слабо амплитудни примамки: силиконови рибки, клатещи воблери, малки клатушки. Водим на тласъци и се стараем да получим пропадания на примамката и отново повеждаме. Стараем се да имитираме полумъртва рибка. Тя се движи на неравномерни тласаци и често се блъска в дъното и застива за малко там.
Как да си харесаме примамка, която хваща щуки?
Голям водоем – голяма примамка.
Канал – малка примамка.
Ярко слънсе – тъмна примамка
Облаци и мъгли – светла примамка.
Бистра вода – естествени цветове или полу-прозрачни или черни примаки.
Мътна вода- шумни примамки и “крещящи” цветове.
Топла вода – “дебелички” примамки, примамки “пляскащи” по повърхността.
Студена вода – “тънки” примамки с малки трептения.
НАСЛУКА и маломерките във водата да викат бабите си
Езерото е с равно дъно, на места тиня, на места с пясък, като почти по цялото крайбрежие има гъст пояс от тръстика, а пред него пояс водорасли. Прозрачност на водата около 3 метра. Дълбочина 1,60 метра до тръстиките и до 4 метра в центъра. Водораслите са на петна с различна височина от 40 см. до 2 – 3 метра.
Ако при приближаването към водата имаме визуален контакт с щуката – вижда се да прави удари между водораслите и в началото на тръстиките, се стараем да хванем тази риба.
Трябва да пазим тишина. Да започнем облавянето в самите водорасли с плитко задълбаващи воблери с по – малки размери и сравнително широка игра. Хвърляме клекнали с плавни движения, като се стараем да сме на 2 – 3 метра от водата. Внимаваме да не счупим лопатката на воблера в брега. Стараем се да хвърлим в малките чисти пространства от водорасли. Те са с размер около половин – един метър. Размери на воблера 4-6 см. Цвят сравнително тъмен, примерна окраска костур, бабушка, бръмбърче. След падане на воблера изчакваме 4 – 5 секунди. Повеждаме бавно. На ръба на водораслите спираме отново. Ако не сме изплашили щуката тя прави един удар. От нас зависи да я закачим. Ако разполагаме с примамки, които не се закачат във водораслите ги прекарваме ветрилообразно през водораслите. Дистанцията на която замятаме е до 10 метра. Хванем ли риба за момент спираме да търсим риба на това място. Използваме, че щуката се покрива и заставаме на ръба на водораслите. Ако виждаме още удари на други риби встрани от нас се пробваме да ги хванем на същия воблер. Повеждаме воблера близо до тръстиките с темпо определящо от дълбочината до водораслите. Обикновнно тя е около 40 – 60 см. При удар и закачане на риба прекратяваме облавянето на тази зона. Поставяме по – голям воблер 7 – 9 см. Имитация на каракуда черен гръб, бял корем. Колкото е по – ярък денят, толкова повече тъмно да има по воблера. Желателно е бялото да не хвърля много силни отблясъци. Друг вариант е да се пробва въртяща блесна примерно MEPPS AGLIA N 4 жълт. Тя е сравнително тежка и работи на около 1,5 метра. Ако имаме по – малка дълбочина на свободнта вода – MEPPS LUXAT N 2 жълт или бял, без отежнение. При липса на удар минаваме на прозрачни воблери с щрихи имитация на окраска на костур, пъстърва. Също и прозрачно – зелени воблери. Водим воблера със скорост при която се тресе най – много върха на въдицата.
Ако няма удар до 15 – 20 мин. поставяме най – големия воблер 12 – 15 см. Ако сме в периода на засилено хранене (той е около 1 час) тя напада приоритетно само големи примамки. Големите воблери не е необходимо да ги хвърляме повече от 5 пъти на едно място. До тогава обикновенно имаме удар. Ако няма се оглеждаме внимателно. Ако още се виждат удари на щуки около нас, нещо сме в грешка. Най – често сме избрали много блестяща примамка или такава, която се движи твърде на дълбоко и закача по водоаслите и плаши рибите, или такава която минава много високо над щуките и те не атакуват, защото им е извън обсега. Ако закачаме воблера взимаме малко по – малък от същият модел той гази около 30 – 50 см. по – малко от по – големия при запазване на играта. Ако сме на по – дълбоко място – въртяща блесна или клатушка. Ако виждаме блесната на по – голямо от 2 – 3 метра разстояние от нас при дърпането й под водата и тя ни бляска – слагаме по – тъмна, или надираме нашата с върха на ножа или я разкрасяваме с перманентен маркер. При хваната риба на дадено място се местим веднага на място където можем да подадем към последно видяната ловуваща щука.
Поведение на щуката
Активна щука
Рибата е гладна. Следи внимателно всичко което минава над нея и покрай нея. Напада всичко което й напомня размера на нормалната й плячка. В такива ситуации е много по – резултатна изкуствена примамка създаваща силни трептения – голяма въртяща блесна или силно вибриращ воблер със сравнително обемно тяло. По – светлите окраски се забелязват по – бързо от рибата. Ако времето е много слънчево никелираните примамки ги пропускаме. Скорост на водене – да усещаме вибрациите на воблера или да чуваме добре бръмченето на въртушката.
Неутрална щука
Най – честото състояние на тази риба. Рибата си стои в укритието и само плячка минала точно пред нея я кара да нападне. Живата рибка подадена на около 1 метър от щуката е доста ефикасна. За съжаление при нея имаме забавяне на удара – понякога и до 1 час, защото щуката изчаква рибката да й застане на подходяща позиция. Воблерите имат доста добра успеваемост. Избираме такива, които се движат на 10 – 15 см. над водораслите. Чупещите са също добър избор. Ако воблера е силно вибриращ, понякога е е удачно много бавно водене с леки придръпвания на всяко 3 – 4 поклащане.
Не ни ли кълве можем да се пробваме със малки, тъмни или черни воблери 3-4 см дълги. Тях ги дърпаме малко по-бързо. Често на такъв воблер имаме удари на костур. Хванем ли костур е добре да сменим мястото-костура се показва на лов само при сита щука.
Ако видим място, което би се харесало на някоя щука и не ни кълве там, можем да се пробваме да раздразним рибата-използваме голям воблер ‘щука ‘ 12-14см. прекарваме го го 6-7 пъти бавно и 3-4 пъти бързо край укритието. После слагаме чупещ воблер и го водим бавно.
Въртящите блесни са съшо добър избор. Най-добре работят на границата между дълбокото дъно и първият ред водорасли. Скоростта е максимално ниска, без да закачаме водорасли и с максимално силен “звук”.всяко спиране на въртенето е или риба или закачка.
Пасивна щука.
Щуката стои с “главата надолу” близо до дъното. Използваме слабо амплитудни примамки: силиконови рибки, клатещи воблери, малки клатушки. Водим на тласъци и се стараем да получим пропадания на примамката и отново повеждаме. Стараем се да имитираме полумъртва рибка. Тя се движи на неравномерни тласаци и често се блъска в дъното и застива за малко там.
Как да си харесаме примамка, която хваща щуки?
Голям водоем – голяма примамка.
Канал – малка примамка.
Ярко слънсе – тъмна примамка
Облаци и мъгли – светла примамка.
Бистра вода – естествени цветове или полу-прозрачни или черни примаки.
Мътна вода- шумни примамки и “крещящи” цветове.
Топла вода – “дебелички” примамки, примамки “пляскащи” по повърхността.
Студена вода – “тънки” примамки с малки трептения.
НАСЛУКА и маломерките във водата да викат бабите си
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Шабла;Езерец
Брее колега ти си цяла енциклопедия.
Искам да те питам да ли имаш наблюдения върху едрата щука. Аз останах с впечателение, че тази година я няма никаква. Най големите извадени риби, които съм видял там са в порядъка до килограм. Да ли лодките в езерото плашат по-големите екземпляри, тъй като последният път имаше сигурно 4-5 лодки вътре, а пък знаеш, че територията за ловене на Езерец не е много голяма.
По мои наблюдения щуката се скатава в тръстиката до брега и резултата идва след воденето на примамката покрай коренищата.
Поздрави и наслука!

Искам да те питам да ли имаш наблюдения върху едрата щука. Аз останах с впечателение, че тази година я няма никаква. Най големите извадени риби, които съм видял там са в порядъка до килограм. Да ли лодките в езерото плашат по-големите екземпляри, тъй като последният път имаше сигурно 4-5 лодки вътре, а пък знаеш, че територията за ловене на Езерец не е много голяма.
По мои наблюдения щуката се скатава в тръстиката до брега и резултата идва след воденето на примамката покрай коренищата.
Поздрави и наслука!
- rikitikitavi
- разбира нещата
- Мнения: 997
- Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 4:29 pm
- Местоположение: Варна
Re: Шабла;Езерец
За мое съжаление единственият ми удар на нещо голямо доведе до изправяне на общо 4 жила от двете троики на воблера. Или казано по друг начин по-голяма щука от 2 кг нямам.
Е-книгата "Черноморски риболов"
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
http://knigite.bg/book.php?pid=268" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Шабла;Езерец
Отлично наблюдение и подробно пояснение
Големи емоции с голеееми рибоции




-
- научил се да хвърля
- Мнения: 110
- Регистриран на: Пон Май 21, 2007 8:41 am
- Местоположение: Варна
Re: Шабла;Езерец
Здравейте колеги !
Няма ли да я атакуваме скоро тази щука, нали от 01.03.09г. е разрешено
Смятам да прескоча в Неделя с приятел да си пробваме късмета! Някой да има случайно някакво инфо

Няма ли да я атакуваме скоро тази щука, нали от 01.03.09г. е разрешено




Re: Шабла;Езерец
Здрасти колега,
и ние се гласим да ходим в неделя, но не сме го решили твърдо. Мисля още малко да изчакаме да си хвърли хайвера и да се активизира малко повече. Иначе едва ли някой ще има инфо, тъй като е в забрана. Поздарви.
и ние се гласим да ходим в неделя, но не сме го решили твърдо. Мисля още малко да изчакаме да си хвърли хайвера и да се активизира малко повече. Иначе едва ли някой ще има инфо, тъй като е в забрана. Поздарви.
Re: Шабла;Езерец
Колега, какво стана, ходи ли на Шабла? Аз бях там от 05:00ч. до 12:00ч., но резултата е нулев. Пиши, ако имаш някакво различно инфо.bobimax написа:Здравейте колеги !
Няма ли да я атакуваме скоро тази щука, нали от 01.03.09г. е разрешеноСмятам да прескоча в Неделя с приятел да си пробваме късмета! Някой да има случайно някакво инфо
![]()
![]()
-
- научил се да хвърля
- Мнения: 110
- Регистриран на: Пон Май 21, 2007 8:41 am
- Местоположение: Варна
Re: Шабла;Езерец
Здравей nas ,
моята информация вече е стара
Ходих на Езерец на 01.03.09г. както се канихме с бандата!
В 8:00h бяхме там и се хвърлиха 9 въдици (3 души) , като 5 бяха на рибки ( 3 на жива и 2 на умряла - на дъно и тапи ), останалите бях с пружини ( с бели и торни червеи и царевица - да е богата трапезата ) и работата стана " Now we' ll wait ! "
Междувременно се пробваше на изкуствени примамки ( воблери, туистери и блесни ) , ала отново без успех
Слес 5 часово дремане решихме да отидем до Дуранкулак ( та да го видя най-накрая каде е ,макар че не знам дали е разрешено там
, но съдеики по броя на хората трябва да е било разрешено) и там поседяхме около час и малко, но без успех! Там пробвахме за бяла риба , ала и тя отсъстваше от занятия !!!
Та така протече поредният безуспешен риболов за тази година
Тя почти свърши годината а аз още съм КАПО !!!
Това е от мен с малко закъснение. ЖИВ И ЗДРАВ И НАСЛУКА !!!
моята информация вече е стара

В 8:00h бяхме там и се хвърлиха 9 въдици (3 души) , като 5 бяха на рибки ( 3 на жива и 2 на умряла - на дъно и тапи ), останалите бях с пружини ( с бели и торни червеи и царевица - да е богата трапезата ) и работата стана " Now we' ll wait ! "
Междувременно се пробваше на изкуствени примамки ( воблери, туистери и блесни ) , ала отново без успех



Слес 5 часово дремане решихме да отидем до Дуранкулак ( та да го видя най-накрая каде е ,макар че не знам дали е разрешено там



Та така протече поредният безуспешен риболов за тази година



Това е от мен с малко закъснение. ЖИВ И ЗДРАВ И НАСЛУКА !!!
Re: Шабла;Езерец
Значи работата наистина е зле на Шабла и около Варна. Мислех си, че в мен е проблема, ама то вече 6-7 човека да потвърдят едно мнение, значи...
След Шабла отидохме на Одринци, а там леко замръзнал и ще кажеш, че бомба беше паднала, мъртвило отвсякъде. На всичкото от горе и пари дойдоха да ни вземат
. Ще поизчакаме да се позатопли малко времето и тогава да видим каква ще я свършим.
Жив и здрав и ти.
п.п. Вие да не бяхте с един Мерцедес 190 на Шабла.
След Шабла отидохме на Одринци, а там леко замръзнал и ще кажеш, че бомба беше паднала, мъртвило отвсякъде. На всичкото от горе и пари дойдоха да ни вземат



Жив и здрав и ти.

п.п. Вие да не бяхте с един Мерцедес 190 на Шабла.
Re: Шабла;Езерец
А според мене вече е нужно да я оставим на мира зъбатата ... 

"Щастие за всички, щастие даром!"
Re: Шабла;Езерец
Колега, няма нужда от тия гневни физиономиики. Шабла е единственото място около Варна, където има щука и то е на 90 км. Езерото е резерват и е разрешено само за 3-4 мес. от годината. Сега го разрешиха на 01.03. и го забраняват на 31.03, на всичкото от горе там едва ли има щуки по-големи от 50см, които пускам, ако хвана. Така, че ако може без такива мнения тип "нямам си друга работа".