Къде се намирам:
Риболов
Морски раздел
Специализиран риболов
Риболов от лодка
naRiba.com

Форум




Още за даляните от варнненския в.Черно море...
Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1
Още за даляните от варнненския в.Черно море...
Капитан на далян, или дупки в мрежата
Разказва Атанас Хараламбиев - 15 години капитан на далян "Чакър Сава" пред четвърта буна на Варненския залив
Страст
Въпреки, че твърде силно, а вече и твърде дълго съм свързан с рибарството, признавам, че то е моето "второ аз", защото основната ми професионална реализация догодина ще закръгли 3 десетилетия стаж по специалността. Завършил тогавашния ВИНС във Варна, последователно бях плановик и стоковед в ОКС, началник на отдел в Районна кооперация "Варна юг", началник на централното снабдяване на държавния монополист СП "Петрол", за да достигна от 1996 г. до една закономерна производна вече в частния бизнес - началник на отдел "Бензиностанции" към фирма "Черно море". Това, че рибарлъкът не ми е основно препитание (както и на всички други на даляна), ми дава възможността да се отнасям към него като към интересно занимание, предизвикателство, развлечение, почивка, да изпитвам радост от всяко излизане в морето, без да се притеснявам много ако лодката се върне празна.
През годините пътят ми към даляна премина етапите: блато-река-езеро-море. Още името на родното ми село - Тръстиково, доказва близостта му до пълното преди петдесетина години с риба блато край Провадийска река, на 7-8 километра от Белославското езеро. После кооперативът пресуши блатото, с което хлапашките ми интереси към природата и подражателството на по-големите поеха към по-сериозни води. Неусетно риби, въдици и лодки навлязоха в живота ми и се превърнаха в своеобразна страст. Двегодишната ми военна служба на "Родни балкани" допълнително подхрани някакво горско по форма, но морско по съдържание самочувствие.
Вече имах достатъчно опит с въдица и спининг, а и с една приспособена за плаване вътрешна гума от трактор, когато само година след дипломирането, събрах смелост и пари, за да се обзаведа с първата си лодка. Паркирана на "Траката", моята гордост - 6,5-метрова "липованка", бе грозна като юрдек, но затова пък имаше добро моторче и чудесна плавучест. В средата на 70-те имаше много лефер. На бавен ход в кръг влачиш чепарето, придърпваш калъмата, пълниш лодката ... По-късно с един колега, също с лодка, започнахме да излизаме заедно в морето, купихме си и първите мрежи.
Някъде към 1987-88 г. Тошко Дюзата, който държеше далян на "Журналист", ни запали по новата идея. Тогава бе модерно да се вземат обекти под аренда. Та казва ни той: "Така или иначе имате лодки, въртите се всеки ден край морето, имате и опит, защо не опитате с далян? Много е просто - идваш по-рано сутрин с вратовръзката, събличаш си костюма във фургона, обличаш рибарските дрехи, обуваш ботушите и палиш лодката. Едно воли - един час, колко му е. А рибата - нито я храниш, нито я поиш, има колкото искаш. Само да пълниш лондите. Матрапазите чакат на брега. Вземаш парите в момента и на ръка. Изкъпваш се, обличаш се и хайде ..." Годините многократно опровергаваха тази идилия, но тогава агитацията успя.
По това време "Черноморски риболов" нямаше свободен далян за даване под аренда. Трябваше да създаваме нов. Това решихме със Стефчо, Ради и Едвард. От "риболова" - мрежите, от нас - конструкцията и изграждането, разбира се - с помощта на приятели. Избрахме му мястото - точно срещу "Дружба". Но далян не става навсякъде. Той трябва хем да е отворен за пасажите риба, които да влязат вътре, хем защитен предимно от източните ветрове. Трябва да се отчитат теченията и релефа на дъното. Добре е ако далянът е в залив. А при нас - най-малкият полъх на вятъра създаваше течения, те надигаха хавлията и рибата не можеше да се насочи към устата. Все пак, две години робувахме на неуспешния си старт.
Далян
Преди да го вземем под аренда през май 1989 г., сегашният ни далян - "Чакър Сава", пред четвърта буна около година не бе използван, беше под водата и почти напълно разрушен, така че му се наложи сериозен ремонт. Подменихме всички проволки и обтяжки, ремонтирахме два комплекта стари мрежи. След около 2 години изкупихме съоръжението и лодките, притежаваме цялата техника и имущество по брега - фургони, контейнери, хладилна камера и др. Сега си давам сметка, че при всичките перипетии, от обсъждането на идеята до заработването на даляна, от един човек - Димитър Матеев (тогавашен директор на "Черноморски риболов"), срещнахме доверие и разбиране, получихме конкретна помощ.
Далянът е стационарно крайбрежно съоръжение за улов на пасажна риба. Състои се от 12 палузи (колове), стабилизирани в долната си част с камъни към дъното, а в горната - с проволка помежду си. По своята класификация "Чакър Сава" е от II категория и е най-дълбокият далян във Варненския залив - 11,5 м. Затова палузите са над 15 м. Те са от акация, защото това дърво има плавучест, жилавост, здравина и не гние. Една 360-метрова хавлия (преградна мрежа), поддържана от проволка и други палузи, разположени на една ара (40 метра) един от друг, започва от брега и стига до устата (отвора) на къщата (торбата) на даляна. Къщата е ориентирана успоредно на брега, перпендикулярно на хавлията, дълга е 112, широка - 13,6 м., има средно, ляво и дясно дюшеме (долна част) и две вътрешни торби (северна - юлма, и южна - терсене-торба), от които всъщност се вади рибата.
Далянът "работи" от март до октомври. През пролетта рибните пасажи обикновено се движат от юг на север. Достигнали до хавлията, която в долната си част следва релефа на дъното на дълбочина от 4 до 11 м., глупавите риби се насочват навътре към устата на къщата, започват да се лутат в нея и по дюшемето и през пердето (горната част), разположено на 3-4 метра от повърхността, попадат в страничните вътрешни торби. Първото воли - вдигане на мрежите от мауната (лодката), започва преди 6 часа сутринта, трае около час и се повтаря в зависимост от количеството уловена риба.
Най-важното ни движимо имущество е мауната. Тя е специална двуостра рибарска лодка за работа предимно на далян. Дълга е 10,5 м., широка - 2,7 м. Бившият й руски двигател "Четири ЧА" е подменен с 4-цилиндров дизел "Перкинс", варненско производство. Когато забравим да налеем нафта, влизат в действие резервните гребла. Мауната има товароподемност около 3,5 тона. Имаме още една пластмасова "сеферка" - лодка, която си караме на буксир и използваме за работа в къщата или на хавлията - да речем за закрепване на мрежите към проволките.
На около 20 дни се сменя комплектът мрежи, защото очите им (квадратчета със страна 6,5 мм) се запълват с планктон, тиня, медузи и други частици. Затворените очи не пропускат водата и най-малкото течение мести цялата мрежа и я прави нестабилна. Мрежата се пере с помпа, като преди това понякога се налага да угние, завита в найлон десетина дни. Важно е също да няма разкъсани очи. С годините усвоих и тази тънкост и сега съм най-добрият и почти единствен мериметчия (специалист по ремонт на мрежи) в тайфата (хората, работещи на даляна). Кройките и кърпенето на мрежите научих благодарение на Елка Христова - трал-майстор и мериметчия навремето в "Черноморски риболов". Мрежата трябва така да се закърпи, че квадратчетата да се възстановят в предишния им брой и размер, иначе точно тук тя е слаба и ще се къса отново.
Имаме вътрешно разпределение на задълженията - аз държа руля, карам мотора и кърпя мрежите, двама ремонтират двигателя и другата техника, един се занимава с корпуса на лодката, всички са равни пред общите дейности, най-младият работяга Здравко (което показва и името му) е незаменим, когато трябва да се вдигат палузи и камъни.
Капитан
Формално няма длъжност "капитан на далян". С годините тя е добила популярност, защото съчетава в себе си изисквания, задължения, опит и авторитет. В моя случай те са плетеница от притежаваното, макар и най-ниско по степен - до 20 брт, "капитанско право", това че около половин век се занимавам с риболов, че съм един от петимата собственици, че вече 15 години ръководя по-голямата по брой тайфа, че съм единствен от първия "квартет", осмелил се да работи на далян. Като изключим общия рибарски "знаменател", сред нас няма и двама еднакви по професия - икономист, полицай, лекар, механик, служители в общината и летището, един университетски професор за талисман, но и пълноценен работник. Аз решавам и нося отговорност дали да се влиза в морето, управлявам лодката (за разлика от някои модерни капитани), казвам кога какво ще се прави, занимавам се и с меримет.
Идваме сутрин към 5 часа. В мауната сме не по-малко от 5 души, обикновено - повече. През устата влизаме в къщата, обираме последователно двете торби. Поне по един човек на сезон цопва с дрехите и ботушите във водата: когато е топла - за майтап, когато е студена - за здраве.
По възрастни от мен рибари помнят времето на скумрията. Сега в даляните влиза предимно трицона. Максималният ни улов е около 3,5 тона - до банките на лодката. По-рядко излиза сафрид, хамсия, ако се излъже случайно - заргана, чернокоп, лефер, калкан. Най-рядката уловена риба е една чудесна средиземноморска ципура. Денят, в който изборите превърнаха Желю Желев в президент, обаче ще запомним с невероятен улов на паламуд - над 1000 бройки. Не сварвахме да изпразним едната торба, а той вече пълнеше другата. Е, имало е случаи, в които се връщаме с шепа рибки. По-слаб е уловът през август, когато рибата отива навътре, на по-хладно. И тогава настъпва времето на т. нар. мараджилък (пълна липса на риба).
В капитанските ми задължения влиза реализацията на рибата, разпределението на печалбата, грижата за даляна, лодките и техниката. За рибарите най-добрата риба е продадената. Наша политика е да задоволим преди всичко хората, дошли рано-рано на буната. На втори план са матрапазите (прекупвачите), които вземат на едро, плащат на ръка, товарят лондите и отпрашват с автомобилите. Сред тях има коректни хора, които спазват устните договорки. Други купуват ден-два, а като се задръстят, не се появяват никакви. Водя книга за улова, давам документ за произход. Сметките финализираме седмично по възприета от всички формула - 20 % се заделят за ремонт на съоръжението и мрежите, лиценз, както и за всякакви текущи общи разходи, 40 % си поделят собствениците, от останалите 40 % по равен пай получава всеки от тайфата, но пропорционално на отработените и отразени в специален дневник дни.
Работата на даляна има и своите "подводни камъни". На 2-3 години проволките ръждясват, късат се и тогава цялата конструкция отива под водата. От нея и слънцето с времето капроновите мрежи изгарят и се късат. Матрапазите ни диктуват цената на рибата. Всъщност, тръгнала от даляна по около 60 стотинки килото, преминала през прекупвачи, борси, магазини и ресторанти, трицоната достига в крайна сметка не по-малко от левче за 150 грама порцията в крайбрежното капанче. Дали се верни приказките, че и морето ще се дава на концесия? И това няма да ни откаже от даляна ...
Няма такава година, в която да не сме отбелязали Никулден във фургона, на метри от морето, което за всички ни е и начин на живот.
Разказва Атанас Хараламбиев - 15 години капитан на далян "Чакър Сава" пред четвърта буна на Варненския залив
Страст
Въпреки, че твърде силно, а вече и твърде дълго съм свързан с рибарството, признавам, че то е моето "второ аз", защото основната ми професионална реализация догодина ще закръгли 3 десетилетия стаж по специалността. Завършил тогавашния ВИНС във Варна, последователно бях плановик и стоковед в ОКС, началник на отдел в Районна кооперация "Варна юг", началник на централното снабдяване на държавния монополист СП "Петрол", за да достигна от 1996 г. до една закономерна производна вече в частния бизнес - началник на отдел "Бензиностанции" към фирма "Черно море". Това, че рибарлъкът не ми е основно препитание (както и на всички други на даляна), ми дава възможността да се отнасям към него като към интересно занимание, предизвикателство, развлечение, почивка, да изпитвам радост от всяко излизане в морето, без да се притеснявам много ако лодката се върне празна.
През годините пътят ми към даляна премина етапите: блато-река-езеро-море. Още името на родното ми село - Тръстиково, доказва близостта му до пълното преди петдесетина години с риба блато край Провадийска река, на 7-8 километра от Белославското езеро. После кооперативът пресуши блатото, с което хлапашките ми интереси към природата и подражателството на по-големите поеха към по-сериозни води. Неусетно риби, въдици и лодки навлязоха в живота ми и се превърнаха в своеобразна страст. Двегодишната ми военна служба на "Родни балкани" допълнително подхрани някакво горско по форма, но морско по съдържание самочувствие.
Вече имах достатъчно опит с въдица и спининг, а и с една приспособена за плаване вътрешна гума от трактор, когато само година след дипломирането, събрах смелост и пари, за да се обзаведа с първата си лодка. Паркирана на "Траката", моята гордост - 6,5-метрова "липованка", бе грозна като юрдек, но затова пък имаше добро моторче и чудесна плавучест. В средата на 70-те имаше много лефер. На бавен ход в кръг влачиш чепарето, придърпваш калъмата, пълниш лодката ... По-късно с един колега, също с лодка, започнахме да излизаме заедно в морето, купихме си и първите мрежи.
Някъде към 1987-88 г. Тошко Дюзата, който държеше далян на "Журналист", ни запали по новата идея. Тогава бе модерно да се вземат обекти под аренда. Та казва ни той: "Така или иначе имате лодки, въртите се всеки ден край морето, имате и опит, защо не опитате с далян? Много е просто - идваш по-рано сутрин с вратовръзката, събличаш си костюма във фургона, обличаш рибарските дрехи, обуваш ботушите и палиш лодката. Едно воли - един час, колко му е. А рибата - нито я храниш, нито я поиш, има колкото искаш. Само да пълниш лондите. Матрапазите чакат на брега. Вземаш парите в момента и на ръка. Изкъпваш се, обличаш се и хайде ..." Годините многократно опровергаваха тази идилия, но тогава агитацията успя.
По това време "Черноморски риболов" нямаше свободен далян за даване под аренда. Трябваше да създаваме нов. Това решихме със Стефчо, Ради и Едвард. От "риболова" - мрежите, от нас - конструкцията и изграждането, разбира се - с помощта на приятели. Избрахме му мястото - точно срещу "Дружба". Но далян не става навсякъде. Той трябва хем да е отворен за пасажите риба, които да влязат вътре, хем защитен предимно от източните ветрове. Трябва да се отчитат теченията и релефа на дъното. Добре е ако далянът е в залив. А при нас - най-малкият полъх на вятъра създаваше течения, те надигаха хавлията и рибата не можеше да се насочи към устата. Все пак, две години робувахме на неуспешния си старт.
Далян
Преди да го вземем под аренда през май 1989 г., сегашният ни далян - "Чакър Сава", пред четвърта буна около година не бе използван, беше под водата и почти напълно разрушен, така че му се наложи сериозен ремонт. Подменихме всички проволки и обтяжки, ремонтирахме два комплекта стари мрежи. След около 2 години изкупихме съоръжението и лодките, притежаваме цялата техника и имущество по брега - фургони, контейнери, хладилна камера и др. Сега си давам сметка, че при всичките перипетии, от обсъждането на идеята до заработването на даляна, от един човек - Димитър Матеев (тогавашен директор на "Черноморски риболов"), срещнахме доверие и разбиране, получихме конкретна помощ.
Далянът е стационарно крайбрежно съоръжение за улов на пасажна риба. Състои се от 12 палузи (колове), стабилизирани в долната си част с камъни към дъното, а в горната - с проволка помежду си. По своята класификация "Чакър Сава" е от II категория и е най-дълбокият далян във Варненския залив - 11,5 м. Затова палузите са над 15 м. Те са от акация, защото това дърво има плавучест, жилавост, здравина и не гние. Една 360-метрова хавлия (преградна мрежа), поддържана от проволка и други палузи, разположени на една ара (40 метра) един от друг, започва от брега и стига до устата (отвора) на къщата (торбата) на даляна. Къщата е ориентирана успоредно на брега, перпендикулярно на хавлията, дълга е 112, широка - 13,6 м., има средно, ляво и дясно дюшеме (долна част) и две вътрешни торби (северна - юлма, и южна - терсене-торба), от които всъщност се вади рибата.
Далянът "работи" от март до октомври. През пролетта рибните пасажи обикновено се движат от юг на север. Достигнали до хавлията, която в долната си част следва релефа на дъното на дълбочина от 4 до 11 м., глупавите риби се насочват навътре към устата на къщата, започват да се лутат в нея и по дюшемето и през пердето (горната част), разположено на 3-4 метра от повърхността, попадат в страничните вътрешни торби. Първото воли - вдигане на мрежите от мауната (лодката), започва преди 6 часа сутринта, трае около час и се повтаря в зависимост от количеството уловена риба.
Най-важното ни движимо имущество е мауната. Тя е специална двуостра рибарска лодка за работа предимно на далян. Дълга е 10,5 м., широка - 2,7 м. Бившият й руски двигател "Четири ЧА" е подменен с 4-цилиндров дизел "Перкинс", варненско производство. Когато забравим да налеем нафта, влизат в действие резервните гребла. Мауната има товароподемност около 3,5 тона. Имаме още една пластмасова "сеферка" - лодка, която си караме на буксир и използваме за работа в къщата или на хавлията - да речем за закрепване на мрежите към проволките.
На около 20 дни се сменя комплектът мрежи, защото очите им (квадратчета със страна 6,5 мм) се запълват с планктон, тиня, медузи и други частици. Затворените очи не пропускат водата и най-малкото течение мести цялата мрежа и я прави нестабилна. Мрежата се пере с помпа, като преди това понякога се налага да угние, завита в найлон десетина дни. Важно е също да няма разкъсани очи. С годините усвоих и тази тънкост и сега съм най-добрият и почти единствен мериметчия (специалист по ремонт на мрежи) в тайфата (хората, работещи на даляна). Кройките и кърпенето на мрежите научих благодарение на Елка Христова - трал-майстор и мериметчия навремето в "Черноморски риболов". Мрежата трябва така да се закърпи, че квадратчетата да се възстановят в предишния им брой и размер, иначе точно тук тя е слаба и ще се къса отново.
Имаме вътрешно разпределение на задълженията - аз държа руля, карам мотора и кърпя мрежите, двама ремонтират двигателя и другата техника, един се занимава с корпуса на лодката, всички са равни пред общите дейности, най-младият работяга Здравко (което показва и името му) е незаменим, когато трябва да се вдигат палузи и камъни.
Капитан
Формално няма длъжност "капитан на далян". С годините тя е добила популярност, защото съчетава в себе си изисквания, задължения, опит и авторитет. В моя случай те са плетеница от притежаваното, макар и най-ниско по степен - до 20 брт, "капитанско право", това че около половин век се занимавам с риболов, че съм един от петимата собственици, че вече 15 години ръководя по-голямата по брой тайфа, че съм единствен от първия "квартет", осмелил се да работи на далян. Като изключим общия рибарски "знаменател", сред нас няма и двама еднакви по професия - икономист, полицай, лекар, механик, служители в общината и летището, един университетски професор за талисман, но и пълноценен работник. Аз решавам и нося отговорност дали да се влиза в морето, управлявам лодката (за разлика от някои модерни капитани), казвам кога какво ще се прави, занимавам се и с меримет.
Идваме сутрин към 5 часа. В мауната сме не по-малко от 5 души, обикновено - повече. През устата влизаме в къщата, обираме последователно двете торби. Поне по един човек на сезон цопва с дрехите и ботушите във водата: когато е топла - за майтап, когато е студена - за здраве.
По възрастни от мен рибари помнят времето на скумрията. Сега в даляните влиза предимно трицона. Максималният ни улов е около 3,5 тона - до банките на лодката. По-рядко излиза сафрид, хамсия, ако се излъже случайно - заргана, чернокоп, лефер, калкан. Най-рядката уловена риба е една чудесна средиземноморска ципура. Денят, в който изборите превърнаха Желю Желев в президент, обаче ще запомним с невероятен улов на паламуд - над 1000 бройки. Не сварвахме да изпразним едната торба, а той вече пълнеше другата. Е, имало е случаи, в които се връщаме с шепа рибки. По-слаб е уловът през август, когато рибата отива навътре, на по-хладно. И тогава настъпва времето на т. нар. мараджилък (пълна липса на риба).
В капитанските ми задължения влиза реализацията на рибата, разпределението на печалбата, грижата за даляна, лодките и техниката. За рибарите най-добрата риба е продадената. Наша политика е да задоволим преди всичко хората, дошли рано-рано на буната. На втори план са матрапазите (прекупвачите), които вземат на едро, плащат на ръка, товарят лондите и отпрашват с автомобилите. Сред тях има коректни хора, които спазват устните договорки. Други купуват ден-два, а като се задръстят, не се появяват никакви. Водя книга за улова, давам документ за произход. Сметките финализираме седмично по възприета от всички формула - 20 % се заделят за ремонт на съоръжението и мрежите, лиценз, както и за всякакви текущи общи разходи, 40 % си поделят собствениците, от останалите 40 % по равен пай получава всеки от тайфата, но пропорционално на отработените и отразени в специален дневник дни.
Работата на даляна има и своите "подводни камъни". На 2-3 години проволките ръждясват, късат се и тогава цялата конструкция отива под водата. От нея и слънцето с времето капроновите мрежи изгарят и се късат. Матрапазите ни диктуват цената на рибата. Всъщност, тръгнала от даляна по около 60 стотинки килото, преминала през прекупвачи, борси, магазини и ресторанти, трицоната достига в крайна сметка не по-малко от левче за 150 грама порцията в крайбрежното капанче. Дали се верни приказките, че и морето ще се дава на концесия? И това няма да ни откаже от даляна ...
Няма такава година, в която да не сме отбелязали Никулден във фургона, на метри от морето, което за всички ни е и начин на живот.
Прав си Дармадан...ама кой ще те чуе...те уж им увеличиха таксите...за риболов и такъми...ама само някой ги плащат...система за следене в морето... им туриха...ама като са калпави...пак ще я свършат като кучето на нивата...ще видим и евротарикатите като дойдат на 1.01.2007г.
кво ще направят....
А за даляните....видяли каква е пъстра тайфата....нека да имат подобаващи заплати...да видим ще ли ходят да киснат във водата за някоя каса цаца и ...та слугуват на матрапазите...чак полицай,лекар и професор дърпали торбата като салаги...

А за даляните....видяли каква е пъстра тайфата....нека да имат подобаващи заплати...да видим ще ли ходят да киснат във водата за някоя каса цаца и ...та слугуват на матрапазите...чак полицай,лекар и професор дърпали торбата като салаги...

-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:
Да е пъстра тайфата...в това е красотата и !batmilen написа:...... каква е пъстра тайфата....нека да имат подобаващи заплати...да видим ще ли ходят да киснат във водата за някоя каса цаца и ...та слугуват на матрапазите...чак полицай,лекар и професор дърпали торбата като салаги...

И заплата на американски президент да получава човек, това е страст , която го тегли... душевност и темперамент ... средство за разтоварване!
Какво ти дърпане на торбата...това е ритуал, жътва-обред да се представя за ниско престижно е елементарно..............казах, че това не ги храни...ще си спестя колко се познавам с тях...ама то се подразбира, ще допълня само, че има и юрист сред тях - е още не се е дипломирал само. Ако някой си отиде-почине...роднина заема мястото му.
Разказът на Наско с редакционна намеса не мога обаче да нарека изповед, а съществува такава и "познай" чия ръка и чия камера я сътвори ...отдавна...отдавна преди ...10на години

Дали многоуважавният г-н Милен след влизането в ЕС и със заплата примерно от 10000 Евро ще престане да се мъчи да хваща риби и ще си ги купува направо от "гастрономическия кореком" ... не...е...еее !!! той ще започне да се мъчи още повече - дори ще се разкарва до на майната си за да хване една риба с меч на муцуната и после с гордост да се пъчи тука



...ей т'ва мисляMorski написа:...........какво мислите за мрежите опасващи всички буни от Варна до Балчик? Говорим за тези със шамандурите от бутилки минерална вода или бира.

били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
А бре Дурум40 ...ти ходил ли си да дърпаш мрежи...или си говориш на аба...отстрани всичко е лесно... и по даляни и по грибове съм ходил...да не говоря, че се изкривих от работа в бившия "Океански риболов"....такива "романтици" като тебе с лопата да ги ринеш....ама туриш ли ги да теглят "волята" на даляна...кръв просират...айде ходи си меткай бомбардите...и не ни пърни главите с глупости...
То кучето с гледане колбасар ще ше да стане...

То кучето с гледане колбасар ще ше да стане...

-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:
...абе знам те аз , че по дърпането и щипането нямаш равен.
Не е ли кирия...не е за теб!
...намерил се кой житейски лекции да ми изнася.
Баш твойто
мнение за даляните не съм го искал.
Ако те напъва толкова отвътре може и на ЛС да си излееш любовта към мен ...нали така... защото ей сега някой ще зареве : "Докога ще се джанкате бе диванета" но целта ти е друга - да омаложиш с цената на осиране дори всеки пост , който правя....
На мен не са ми изключително естетически издържани темите ти със снимчиците ти с рибки в смачкани торбички, но си трая и се въздържам от реплики...нито сме приятели, нито сме роднини да те поучавам...
Можеше да бъдеш по интелигентен и да поднесеш собственото си отношение по темата без лични обръщения и нападки ... или ти е трудно да го направиш
Не е ли кирия...не е за теб!
...намерил се кой житейски лекции да ми изнася.
Баш твойто

Ако те напъва толкова отвътре може и на ЛС да си излееш любовта към мен ...нали така... защото ей сега някой ще зареве : "Докога ще се джанкате бе диванета" но целта ти е друга - да омаложиш с цената на осиране дори всеки пост , който правя....
На мен не са ми изключително естетически издържани темите ти със снимчиците ти с рибки в смачкани торбички, но си трая и се въздържам от реплики...нито сме приятели, нито сме роднини да те поучавам...
Можеше да бъдеш по интелигентен и да поднесеш собственото си отношение по темата без лични обръщения и нападки ... или ти е трудно да го направиш

Последно промяна от durumov на Сря Юли 12, 2006 12:07 pm, променено общо 1 път.
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:



Абе нямам нищо против твоето мнение, бе...БАТКА .... само не ми го навирай в муцуната с лично обръщение към мен и нападки.
Някой друг прави ли като теб?
Пишат си хората честно какво мислят ! Ние проблема не можем да разрешим...ние правим дискусия. Нали за това е форум!
ПИШИ това което ти е на СЪРЦЕ !!!
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Нищо лично Дурум40...просто считам , че не си прав в случая...с тия даляни..които са държавна собственост...май всичко е решено...кой ти глеа романтиката...те буните ще раздадат на концисионерите...а бреговата ивица ще оставят...

На мен не са ми изключително естетически издържани темите ти със снимчиците ти с рибки в смачкани торбички Е кво да правя...аз не съм учил за режисьор...та да изглеждат като рекламни клипчета...туй ловя...туй и показвам...като не хвана риба си трая...а ти що не пуснеш някоя снимчица...щото нямаш или щото от "скромност" си ги пазиш за ЛС....



На мен не са ми изключително естетически издържани темите ти със снимчиците ти с рибки в смачкани торбички Е кво да правя...аз не съм учил за режисьор...та да изглеждат като рекламни клипчета...туй ловя...туй и показвам...като не хвана риба си трая...а ти що не пуснеш някоя снимчица...щото нямаш или щото от "скромност" си ги пазиш за ЛС....


-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:
Тия работи с учене ако ставаха само...., Батюхаbatmilen написа:.........кво да правя...аз не съм учил за режисьор...та да изглеждат като ....


тия работи...не са за тук.
..а...ааа...да ти кажа все пак:
Ти имаш усет за композиция отностно пейзажа...личи си ! Но в сюжетните работи още си слаб.
Един ден сам ши ги 'фърлиш тез торбички ...сега ти е рано още.
Направи стаж с кадъра.... е не чак като моя 22г. поне 5-6...тогава ши'стане.
Последно промяна от durumov на Сря Юли 12, 2006 2:14 pm, променено общо 2 пъти.
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:
Не се казва "не си прав" ... а така: "Аз съм против даляните" ...защото и т.н.batmilen написа:...просто считам , че не си прав в случая...с тия даляни..които са държавна собственост...май всичко е решено...кой ти глеа романтиката...те буните ще раздадат на концисионерите...а бреговата ивица ще оставят...
Защото всеки е прав за себе си - аз със мнението си - ДА ОСТАНАТ, НО ДА СЕ ИЗПИПАТ"
... ти със мнението си - ДА СЕ МАХНАТ.
Тука криви няма ... има тези, мнения, формулировки, реплики, пасквили дори............. всичко това е говорилнята-форум.
Никой няма право да съди кое е право и кое криво - това става на други места .... капиш

били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Дуруме квати композиция с торбичките...тя рибата върви като луда...а аз да карам Кирето на тоя пек да я вади и реди като на битпазар...като кълве...рибата изкуството остава на втори план...днеска я има утре не ...риба къща няма...Ти ако беше на кея щеше да занемееш...хвърлиш - вадиш...и се движиш след ятото по кея...местиш се с пръчката,кофата и стола...на всеки 10 на минути...ум да ти зайде като гледаш 30-40 см. пасамаци да излизат по 2-3 а имаше и по 5 наведнаж...

Да беше дошъл с камерата да снимаш...а ние да хващаме...как щеше да изтраеш....не знам...







Да беше дошъл с камерата да снимаш...а ние да хващаме...как щеше да изтраеш....не знам...

-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:
Това ми е познато с местенето...ама си представи че разстоянието е 1,5 километра и се местиш с кола...Живко дългия да каже ...да не ми се скатава кво стана 2002 год. и как с колата преграждаше на другите пътя да потеглят за да мога да изпреваря аз и да заемамем следващото по-добро мястоbatmilen написа:..хвърлиш - вадиш...и се движиш след ятото по кея...местиш се с пръчката,кофата и стола...на всеки 10 на минути...ум да ти зайде като гледаш 30-40 см. пасамаци да излизат по 2-3 а имаше и по 5 наведнаж...



... господ вий я е изсипал на Юг рибата... защо все на вас , бе отличници такива......
Навит съм на карагьоз обаче ...ама нееее.

Купил съм го преди 4 години и още стои сухо ... от много зарганянски ангажименти не ми е останало време да го пробвам.
Тва чепаре го купих защото станах свидетел на спор м/у 2ма Огито и доктора(не нашия от UK) за тва кой ще извади повече бройки на воблер(DUAL) или на чепаре(old shcool). Старата школа прасна 10 карагьоза за 30 мин. а воблера 1.
били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!
Тук на воблер не върви карагьоза...
Имам и аз такова чепаре със синичките перца...слабо дават...
най-добре е на обикновенно сафридено чепаре с куки 7№..ама по-разредено...нали ти писах, че рибарите "разреждат" с ножичка през кука купешките чепарета...като има готови ...що да се мъча да вързвам...то кунки винаги в гъзунки...
Имам и аз такова чепаре със синичките перца...слабо дават...
най-добре е на обикновенно сафридено чепаре с куки 7№..ама по-разредено...нали ти писах, че рибарите "разреждат" с ножичка през кука купешките чепарета...като има готови ...що да се мъча да вързвам...то кунки винаги в гъзунки...

-
- сериозен играч
- Мнения: 2346
- Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 8:13 pm
- Местоположение: Варна,морето, сините вълни
- Обратна връзка:
Дoкато съм добре с очите ...ще си вързвам сам такъми
имам към 20ина чепарета selfmade. За мен заниманията с менгеме, с клещи, отверки и бъзикации са почивката като не става за риба времето.
Купих ама сега го пиша тва .... пълен комплект за мухарски истории (както гледах френския канал) - с тях чепаретата се вързват къде-къде по лесно, проблем са само перата и ламетата и др. анджиклами...ама си събирам.......докато му дойде времето и на мухарката с катушката
Очертава се едно ходене на балкан и май ще карам на спининг и малко сбиро, стига да има пастървички... Изкарал съм към 7-8 год. по Струма в македонията и ги познавам тез работи.
Изобщо признавам, че един добре запознат и умеещ различните сладководни техники, рибар може да дойде и да ни скрие шапката, стига да не е гьоладжия , а да ходи по реки само, защото разликата е съществена!
p.s. в Събота или Неделя ще отида да се видя с бригадата на 4та буна даляна ...да видим кви са тез Насково разкази по весника и ко'са намислили
имам към 20ина чепарета selfmade. За мен заниманията с менгеме, с клещи, отверки и бъзикации са почивката като не става за риба времето.
Купих ама сега го пиша тва .... пълен комплект за мухарски истории (както гледах френския канал) - с тях чепаретата се вързват къде-къде по лесно, проблем са само перата и ламетата и др. анджиклами...ама си събирам.......докато му дойде времето и на мухарката с катушката

Изобщо признавам, че един добре запознат и умеещ различните сладководни техники, рибар може да дойде и да ни скрие шапката, стига да не е гьоладжия , а да ходи по реки само, защото разликата е съществена!
p.s. в Събота или Неделя ще отида да се видя с бригадата на 4та буна даляна ...да видим кви са тез Насково разкази по весника и ко'са намислили

били сме предупредени. Трябвало да слушкаме, Батка! Да имат много здраве от 12тата миля. GSMа ми го знаят който трябва!