Портата към Небесното царство

Модератори: bobopeli, sapuna

Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Портата към Небесното царство

Мнение от Кърцата »

Колко странно нещо е кръговрата на времето.
След деня идва нощ, след петъка идва събота...
А съботата по моя кръговрат е ...разходка из небесното царство.
С нетърпение чаках прогнозата за времето с Божана Филипова. Ма не щото девойката е убава, което си е видно и не може да се отрече даже и от дебелите , вечно намръщени и сърдити на нещо лелички, а защото вече бе крайно време дъжда, леещ се цяла седмица да отстъпи място и на Слънчо. поне за един ден, колкото да не ми се наруши кръговрата :wink: .
Хубавата девойка стопли сърцето ми с добри новини и с купчината малки слънца на екрана зад нея.
Веднага стъкмих въдицата, прерових кутията с блесни и воблери, да не би да съм забравил някой и навих часовника за ранни зори.
В никакъв случай не бих искал да изпусна изгрева на Слънцето в Планината:
Изображение
Огнения диск бавно се издига зад короните на дърветата и бавно пропъжда властващата в тях тъмнина за ужас на пълчищата комари за който няма нищо свято и нападат като обезумели хуни дръзналия да се появи по тъмно. Малко по малко короните на дърветата изсветляват и придобиват успокояващия очите зелен цвят.
Изображение
След малко от тъмнината изплуват и очертанията на причудливите скали, сякаш изваяни от луд склуптор.
Сред тях отчетливо изпъква Портата:
Изображение
Две огромни скали извисяващи се от двете страни на тясната пътека, които притискат дръзналите да се проврат през тях.
Дърветата в подножието им създават известно чувство за спокойствие, но колкото по нагоре се катери човек, толкова по призрачен става пейзажа.
Катерейки се не мога да не се замисля за Толкин и неговите призрачни герой. Зад всеки камък ми се привижда я Корубана, я някой орк от охраната на Моргул, а защо ли не и самият Ам Гъл. Тoй също като мен е любител на пъстървите, само дето не ги релиизва.
Мисълта за пъстървите , които ме чакат от другата страна на Портата прогонва от ума ми приказните герой и аз с удвоени сили се катеря между балваните.
Скоро вече се спускам към реката. А тя ме посреща с цялото великолепие на бистрите си води, шумящи между обраслите с мъх камъни и надвесените над водното огледало корони на вековни дървета, които с могъщите си корони пазят от неприятности своето потомство, младите дръвчета бързащи да извисят снага и да надраснат свойте пазители.
Задъхан, с треперещи почти ръце, приготвям въдицата и скоро вече примамките ми нарушават утринната тишина на Планината с цопкането си във спокойните води. Бавно и методично проверявам няколко вира и скоро успявам да уловя две кефалчета, които дори не си правя труда да снимам , а направо хвърлям обратно.
Стигам до Продълговат , тесен вир. Замятам блесната отдалеч, максимално прикрит зад крайбрежния храсталак. Правя няколко тегела по дължината на вира, но без удар. Изправям се и се приближавам до брега. Заставам на един камък и през поляризационните очила се опитвам да прозра до дъното и да открия спотайла се риба. Плясък на няколко метра от мен, до отсрещния бряг, ме кара да насоча вниманието си натам. Забелязвам как двайсетина сантиметрова пъстърва се вдига за да вземе нещо от поворхността. Леко замятам и спускам блесната плътно до шаварите. Първи оборот ... и пръчката ми се сгъна. Рибока напъваше нгоре по течението и ми костваше доста усилия да го обърна. сега пък се устреми надолу. Преминавайки покрай мен, в краката ми почти, различавам тъмните очертания на едра риба. Със сигурност не е тази която видях да се вдига. Надолу вира е по широк , тъй че мога спокойно да маневрирам с пръта и скоро успявам да уморя рибата и да я вдигна на повърхноста. До този момент си мислех че съм закачил едър клен, но на повърхноста лежи прекрасна балканка. Леко я повеждам към кепа и трофеят е мой. Добра риба над 35-37 см.
Вадя апарата и и нащраквам продължителна сесия.
Изображение

Изображение
Навеждам се да я пусна, като балансирам на стръмния бряг стремейки се да заснема сцената с една ръка, когато рибата с неподозирана, за изтощението си от престоя на сушата, сила се премята в ръката ми и цопва във водата, без дори да каже довиждане.
Продължавам нагоре по течението и скоро улавам приличен клен:
Изображение
Пускам го и преминавам на следващия вир. Замятам няколко пъти и сякаш имам едно причукване, но може да е била и закачка. Замятам към отсрещния бряг, но изглежда не прецених силата си, блесната се удря в скалата отсреща и цопва в подножието и. В този момент пръчката е почти изтръгната от ръката ми. Аванса писва , а незнаен звяр се втурва срещу течението. Впрягам всичките си умения и внимателно почвам да придърпвам рибата, като я пазя да не влезе в изобилстващите закачки. Взирам се през очилата, но не мога да я различа в дълбокото. Рибата напъва към дъното и отказва да се подчинява. ЛЕко я придърпвам, сега не е момента да бързам. Докарвам я пред мен и сега вече тя прави опит за скок, но тежкото и тяло едва се подава над водата. Нищо общо с дребните пъстървета, който правят сокове от по 20 санта над водата.
Подлагам кепа , но рибата го забеляязва и пак се втуърва навътре. Но вече е уморена и скоро се предав и поляга на повърхноста, позволявайки ми да я гребна.
Прекрасен трофей:
Изображение

Изображение
40+ сантиметрова балканка с уникални, сякаш нарисувани, червени точки обрамчени от по светли кръгове. Отдавна не съм хващал такава и сърцето ми бие до пръсване.
Присядам на тревата и си позволявам кратка почивка.
Мисълта, че едрите риби са се разкълвали обаче не ми дава мира и скоро скачам и пак се отправям нагоре по течението.
Набързо улавям още един кефал:
Изображение
Стигам до любимия си вир и нетърпеливо замятам. Плувката бавно се носи по течението. После пак и пак и пак. Кълване липсва. Накрая ми писва и решавам да продължа. Правя обаче две крачки и ... изненада.
Забелязвам движение под водата и щом се вглеждам оставам изумен. Мрежа в която се е уловил кефал и две водни костенурки. Хващам вързаното за близкия храст въже на мрежата и скоро вече съм я извлякъл на брега, барабар с половината клони във вира:
Изображение

Изображение
Набързо я скатавам на топка, както си е с клоните и я мятам в най-гъстата къпина.
Продължавам напред и още в следващия вир реката реши да ми се отблагодари за жеста и ме награждава с прекрасна балканка , около 30 сантиметра:
Изображение
Тая отново се релиизна сама, точно по средата на фотосесията и докара тъжна физиономия на лицето ми:
Изображение
Следва я един дребосък:
Изображение
После още един:
Изображение
И така няколко пъти :wink: :wink: :wink:
Отдалечил съм се доста навътре в гората и вече е време да се връщам, тъй че решавам следващата риба да е последна.
И тя не закъснява:
Изображение
Отново около 30 см.
Удовлетворен прибирам въдицата и бавно се спускам надолу , наслаждавайки се на пищната зеленина на вековната гора.
И накрая малко РЕЗИЛИ:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
НИКИ ДОНЧЕВ
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1238
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 7:36 pm
Местоположение: София

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от НИКИ ДОНЧЕВ »

Каквото и да се каже,ще е малко :prayer: :prayer: :prayer: :smt023
Изображение
сомчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1282
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 4:30 pm
Местоположение: София

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от сомчо »

Професионалиста си е професионалист !! Евала,всичко е прекрасно(е без мрежата) :drinkers:

п.п. Преди време четох в списание ''Риби и такъми'' подобен твой репортаж и също ми хареса :drinkers:
eminem94
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2729
Регистриран на: Чет Май 22, 2008 10:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от eminem94 »

Отново уникален излет.Браво Кърца . :smt038
georg

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от georg »

Браво Кърца!
Можеш го! :smt023
jporlando
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1922
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 10:14 pm

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от jporlando »

Ей,Краиславе да вземеш да станеш един писател,бате бестселър ще напишеш,така ги разсказваш излетите си,че човек ги прочита с интерес и жажда .Както и снимките,могат да допълнят и обрисуват уникалният ти разказ :smt023 :smt023 :smt023 Евала за всичко и 100 сантиметрова балканка да хванеш пак ще я релийзнеш :prayer: :smt023
Ето сега този прекрасен излет от теб пак и пак ще го разгледам и препрочета,и с нетърпение ще очаквам следващият ти такъв :D Дерзай и наслука за все такива хубави моменти!!!
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от Nikola Polizovski »

Отдавна не сам се накефил на репортаж като сега :P Други думи са излишни друже :wink:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Аватар
Николай Неделков
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5489
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:25 am
Местоположение: Перник

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от Николай Неделков »

Тоя Кръцко , тоя Кръцко :shock:
http://www.krakra-fishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
milev74
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Пон Мар 17, 2008 3:41 pm
Местоположение: boston.usa

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от milev74 »

:smt038 :smt038 :smt038 :smt023
което си е наше,не се губи
Йордан Марков
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1953
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 8:08 pm
Местоположение: Пловдив,с.Житница

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от Йордан Марков »

Който си го може си го може :prayer: :prayer: :prayer:
Светът е кръговрат. Всеки е отговорен за действията си. Всичко се връща..
Аватар
d_bozhkov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1415
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:28 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от d_bozhkov »

Отново неповторим .
Извиках и жената да прочете ,как се пише репортаж .Остана изумена :D
Аплодисменти !
Изображение
Насакото Яката:ма странен човек си...като кажа "да ВИ *ба ***ката майна" сьм се ЗАЯЖДАЛ..като кажа нещо по деликатно-не се разбира..бе цел живот ли така ще си прекарам-НЕРАЗБРАН
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от snegk »

Уникален си брат.Рядко има такива хора.Пъстървите са много красиви и доста големи, мечта за всеки спинингист.Жалко за това красиво място, тези мрежари онищожават всичко. :smt023 :smt038 :smt038 :smt038
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
borislavvasilev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1111
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:56 am
Местоположение: Житница (Пловдив)

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от borislavvasilev »

Браво Кърца супер излет само не зная как успяваш всеки излет да ни направиш съпричастни с това което си изживял :prayer: :prayer: :prayer:
Изображение
БАЙ-100-ЯН
Аватар
bat_boiko_nikolov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1658
Регистриран на: Пет Окт 17, 2008 11:06 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от bat_boiko_nikolov »

Вторачил съм се в празният екран и се чуда какво да напиша :?:
Точната реплика ми се губи . Може би е някъде там , високо , във владенията на майката- природа .
Явно трябва да се потопя в обятията й за да я открия или по-точно, за да я почуствам.

Като теб...........
За да победи злото е нужно само едно - добрите хора да не правят нищо !
Аватар
beis
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1806
Регистриран на: Сря Окт 29, 2008 7:50 am
Местоположение: Пазарджик

Re: Портата към Небесното царство

Мнение от beis »

браво за излета и страхотния репортаж :D уникални риби :wink:
Изображение Изображение Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Моят риболовен излет”