Къде се намирам:
Риболов
Сладководен раздел
Специализиран риболов
Тролинг
naRiba.com

Форум




Сом на тролинг
Модератор: bobopeli
-
- вече хвърля и на тежко
- Мнения: 233
- Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 1:42 pm
Re: Сом на тролинг
колко малко,бре,кроки,излъжете ме да хукна,че не издържам вече...
- krokibg
- учете се от него
- Мнения: 6920
- Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
- Местоположение: Пловдив
Re: Сом на тролинг
Малко бе Миро,понеделник,вторник ...........................................................и хоп,дошъл момента да хукнем към язовирите.Те хората и сега си ходят за бяла на силикони и си хващатмирославмладенов написа:колко малко,бре,кроки,излъжете ме да хукна,че не издържам вече...









Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
-
- сериозен играч
- Мнения: 1270
- Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 8:29 pm
- Местоположение: Мадрид
Re: Сом на тролинг
Любчо,случайно да си чул,дали сега ,са фанали некое соме-на силиконите за бела.Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:Те хората и сега си ходят за бяла на силикони и си хващат






Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Re: Сом на тролинг
Миналата година излизаше по некое 5-7килца, на силикони за бяла, обикновено в най-дълбоките части на язовира в близост до скали. Таз година нещо ми е студено и още несъм ходил.
Акъл и да нямаш, може да дадеш !!!!!!!
- krokibg
- учете се от него
- Мнения: 6920
- Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
- Местоположение: Пловдив
Re: Сом на тролинг
Момчета,само бяла за сега,от 1.5 до 3кг ! Аз,нали знаете че има ли сом и да е хванат от човек на които да вярвям,веднага ще кажа



Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Re: Сом на тролинг
А бялата на силикон я ловят вече месец.Л.ВИЧЕВ- krokibg написа:Момчета,само бяла за сега,от 1.5 до 3кг ! Аз,нали знаете че има ли сом и да е хванат от човек на които да вярвям,веднага ще кажа![]()

- krokibg
- учете се от него
- Мнения: 6920
- Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
- Местоположение: Пловдив
Re: Сом на тролинг
Аз знам че си дава и то повече от месец.Всяка година си ходя но тази я пропуснах 





Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
-
- вече хвърля и на тежко
- Мнения: 233
- Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 1:42 pm
Re: Сом на тролинг
моито боино поле е река искър на долу,но сега си купих и моторче и ще засиля язовирното присъствие с цел товарния...
-
- научил се да хвърля
- Мнения: 115
- Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 7:19 pm
- Местоположение: Сливен
Re: Сом на тролинг
Може би това е причината да има малко удари на естествен цвят примамки или въобще да липсват-
КАКВО Е ЗНАЧЕНИЕТО НА СВЕТЛИНИТЕ И СЕНКИТЕ В ЖИВОТИНСКИЯ СВЯТ?
Макар и заснети на черно-бял филм, ние все пак различаваме животните на екрана, защото различаваме тяхната форма от тази на останалите предмети. Наистина, окраската може да направи формата сравнително слабо забележима. На фона на снега една черна котка ще бъде много по-лесно възприета, отколкото снежнобялата котка. Но бялата все пак няма да остане скрита от погледа ни. Ще я издадат светлините и сенките. Те са резултат от неравномерното осветяване на тялото й. Светлините и сенките ни помагат да различим цялостната форма на животните – както техните контури, така и обема им.
Вече споменахме, че при странично осветление възприемаме обема на един бял цилиндър благодарение на това, че неосветената му страна остава в сянка. Но върху осветената страна бихме могли да нарисуваме една изкуствена сянка, която по сила да отговаря точно на естествената върху неосветената страна на цилиндъра. Така той ще изглежда равномерно сив, а заедно с това у нас ще изчезне чувството за неговата обемност. Цилиндърът ще възприемем като плосък. Такова едно обратно засенчване е широко застъпено в окраската на много животни. По този начин те скриват своя обем от погледа на страничния наблюдател.
При дневна светлина осветена е най-често тръбната страна на тялото, а коремната остава в сянка. Ето защо тръбната страна на животните, които са активни през деня, най-често има по-тъмна окраска, а коремната – по-светла. Този широко разпространен принцип на окраска, който бихме могли да наречем „принцип на обратното засенчване” или „принцип на противосянката”, не е проявен никъде с такова съвършенство, както при рибите.
При речните и при ония морски риби, които живеят в повърхностните води, тръбната страна е тъмно оцветена, а коремната е светла. Поради сливането на тъмната окраска на тръбната страна с естествената сянка на коремната, гледана отстрани, рибата изглежда равномерно оцветена, т. е. плоска. Това й помага повече или по-малко да се слее с околния фон. Такива риби ще изглеждат силно изпъкнали и формата им ще се възприема много по-добре, ако ги поставим в аквариум с изкуствено осветление отдолу.
Тъмният гръб и сребристият корем на рибите ги скрива от погледа на враговете им не само когато са наблюдавани отстрани, но и отгоре, и отдолу. Цветът на тръбната им страна е в зависимост от цвета на средата, в която живеят. Черно-кафявият гръб на селдата се слива с тъмните води на морето в северните области на океана, които населява този вид. Някои риби в онези тропични части на океаните, където водата има наситен син цвят, са яркосини. Тръбната страна на повечето речни риби е сиво-кафява или маслинено-кафява, какъвто е цветът на речното дъно. От друга страна, сребристата окраска върху корема на рибите се слива със сребристата водна повърхност, когато те са наблюдавани отдолу.
Във водата не само рибите, но и много други животни, като китообразните, морските змии и главоногите са обагрени също по принципа на обратното засенчване. Биологичното значение на този тип окраска се потвърждава от обстоятелството, че тя липсва, когато не би могла да бъде с нищо полезна. От такава окраска са лишени дълбоко-морските риби, които живеят при пълна тъмнина. Няма я и при обитателите на рифовете, които водят скрит начин на живот. Тя е много слабо изразена или липсва напълно и при риби, чието тяло е силно сплеснато странично. При такова тяло противо сянката не би принесла полза, а вреда. Има и случаи, когато противо сянката не е на тръбната, а на коремната страна. Такъв е случаят с една риба, която живее в Нил. Тя плува с корема нагоре.
Ролята на обратното засенчване проличава особено ясно при рибите прилепала. Тези неголеми риби имат върху главата и предната част на тялото елипсовиден вендуз, с който се прилепват върху акулите или по корабите. Така те могат да се придвижват на големи разстояния, което не е по силите им. Обикновено прилепалата се залепват върху коремната страна на акулите, но понякога и върху гърба. В тази поза с коремната страна нагоре те остават дълго време. Тогава гръбната страна на прилепалата постепенно избелява, а коремната потъмнява. Подобно преместване на противо сянката в зависимост от положението на тялото се наблюдава и при някои главоноги.
Принципът на обратното засенчване е широко застъпен и всред обитателите на сушата. При бозайниците противо сянка имат почти всички гризачи, повечето копитни,
торбестите бозайници в Австралия и Америка и т. н. Много птици, както и голяма част от влечугите и земноводните,също имат противосянка. У насекомите тя е развита до съвършенство при гъсениците на някои пеперуди.
При обитателите на пустинните области обратното засенчване е слабо изразено или напълно липсва. Там светлият пясък отразява голяма част от светлината и животните биват осветявани не само отгоре, но и отдолу. Също така слабо изразено е обратното засенчване и при обитателите на сенчестите гори, където осветлението е дифузно.
Трябва да се има предвид, че принципът на противосянката се осъществява не само чрез постепенен преход в оттенъка на окраската, но много често и чрез система от рисунки. Обикновено това са тъмни петна или ивици върху светъл фон. От определено разстояние тези петна или ивици се възприемат като еднороден тон. Същият принцип се използва при отпечатване на илюстрации във вестниците и списанията. С помощта на дребни точки, петънца или линии, които нашето око не различава като отделни от разстоянието, от което разглеждаме илюстрациите, се създава впечатление за сив цвят. Чрез постепенното уголемяване и уплътняване на точките или с постепенното удебеляване и сближаване на линиите могат да се постигнат всички преходи от най-светло сиво до черно. Трябва само да употребим една не много силна лупа, за да се убедим, че изображението, което ние възприемаме като съставено от различни по сила сиви тонове, представлява всъщност сложна система от черни точки, петънца или ивици, разположени върху бял фон.
Като пример за противосянка, постигната с помощта на прости рисунки, може да се посочи зебрата. Нейната окраска се състои от черни ивици на бял фон. Както самите ивици, така и белият фон са лишени от противосянка. Те са едноцветни по цялото си протежение. Но на гърба както и на другите му части, които се осветяват по-силно, черните ивици са по-широки, а надолу постепенно те се стесняват. Когато животното е наблюдавано от голямо разстояние, това разположение на ивиците изпълнява същата роля, както окраската на еднородно оцветените животни с противосянка. Гледани от далеч, ивиците се сливат така, че се получава най-тъмен сив тон върху онези части от тялото, които са най-силно осветени. Естествената сянка изравнява неравенството в силата на сивите тонове на тръбната и коремната страна и животното изглежда равномерно сиво,плоско.
Гепардът притежава друг тип окраска, която също изпълнява ролята на противосянка. Тялото му е покрито с черни петна, които са по-големи и по-гъсто разположени на тръбната страна и са по-редки върху коремната. Подобна окраска имат и други видове бозайници. А при някои е обратно – вместо тъмни петна на светъл фон имат светли петна на тъмен фон. Тогава обаче светлите петна са по-дребни на гръбната страна и по-едри на коремната.
Всички споменати рисунки имат една обща черта: при прехода от тръбната към коремната страна се намалява тъмната площ и се увеличава светлата. Подобни рисунки се срещат не само при бозайниците, но и при птиците и влечугите.
Един добър пример за зрителен ефект от противосянка е гъсеницата на вечерното пауново око. Тя има светлозелен цвят на тръбната страна, който постепенно преминава в тъмнозелен на коремната. Това е така, защото върху клончетата на върбата, с чиито листа се храни, тази гъсеница застава винаги с гърба надолу. При това най-често тя се захваща само с помощта на задните си крака. В това положение естествената сянка добре изравнява по тон по-тъмно обагрената коремна страна и отстрани гъсеницата изглежда плоска. И тъй като е захваната за клончето само с единия си край, тя много прилича на листата на върбата, сред които трудно може да бъде открита. Обърнем ли обаче клонката така, че гъсеницата да се окаже с гръб към светлината, противосянката на нейната коремна страна ще се слее с естествената й сянка и това силно ще подчертае обема й. В тази нетипична за нея поза тя ще се вижда лесно на фона на плоските листа.
Това ли е всичко, което знаем за „оптическата измама в животинския свят?” А животните с плоски форми? Има ли „хитрости” в тяхната окраска, които скриват формата им?
Наистина има животни, които са повече или по-малко плоски или някои части от тялото им са такива. Плоски са например крилата на пеперудите. Но природата е не по-лош художник от човека. Тя е „снабдила” онази част от крилата им, която се вижда в поза на покой, със защитни рисунки. Те се състоят от петна и ивици. В тях светлините и сенките са разположени така, че петната и ивиците изглеждат изпъкнали, т. е. релефни, каквито са камъчетата и клонките, нападали по земята, или неравностите по кората на дърветата.
Това не е всичко! Окото на наблюдателя може да бъде измамено не само с помощта на светлините и сенките, но и с други „трикове” на природата.
КАКВО Е ЗНАЧЕНИЕТО НА СВЕТЛИНИТЕ И СЕНКИТЕ В ЖИВОТИНСКИЯ СВЯТ?
Макар и заснети на черно-бял филм, ние все пак различаваме животните на екрана, защото различаваме тяхната форма от тази на останалите предмети. Наистина, окраската може да направи формата сравнително слабо забележима. На фона на снега една черна котка ще бъде много по-лесно възприета, отколкото снежнобялата котка. Но бялата все пак няма да остане скрита от погледа ни. Ще я издадат светлините и сенките. Те са резултат от неравномерното осветяване на тялото й. Светлините и сенките ни помагат да различим цялостната форма на животните – както техните контури, така и обема им.
Вече споменахме, че при странично осветление възприемаме обема на един бял цилиндър благодарение на това, че неосветената му страна остава в сянка. Но върху осветената страна бихме могли да нарисуваме една изкуствена сянка, която по сила да отговаря точно на естествената върху неосветената страна на цилиндъра. Така той ще изглежда равномерно сив, а заедно с това у нас ще изчезне чувството за неговата обемност. Цилиндърът ще възприемем като плосък. Такова едно обратно засенчване е широко застъпено в окраската на много животни. По този начин те скриват своя обем от погледа на страничния наблюдател.
При дневна светлина осветена е най-често тръбната страна на тялото, а коремната остава в сянка. Ето защо тръбната страна на животните, които са активни през деня, най-често има по-тъмна окраска, а коремната – по-светла. Този широко разпространен принцип на окраска, който бихме могли да наречем „принцип на обратното засенчване” или „принцип на противосянката”, не е проявен никъде с такова съвършенство, както при рибите.
При речните и при ония морски риби, които живеят в повърхностните води, тръбната страна е тъмно оцветена, а коремната е светла. Поради сливането на тъмната окраска на тръбната страна с естествената сянка на коремната, гледана отстрани, рибата изглежда равномерно оцветена, т. е. плоска. Това й помага повече или по-малко да се слее с околния фон. Такива риби ще изглеждат силно изпъкнали и формата им ще се възприема много по-добре, ако ги поставим в аквариум с изкуствено осветление отдолу.
Тъмният гръб и сребристият корем на рибите ги скрива от погледа на враговете им не само когато са наблюдавани отстрани, но и отгоре, и отдолу. Цветът на тръбната им страна е в зависимост от цвета на средата, в която живеят. Черно-кафявият гръб на селдата се слива с тъмните води на морето в северните области на океана, които населява този вид. Някои риби в онези тропични части на океаните, където водата има наситен син цвят, са яркосини. Тръбната страна на повечето речни риби е сиво-кафява или маслинено-кафява, какъвто е цветът на речното дъно. От друга страна, сребристата окраска върху корема на рибите се слива със сребристата водна повърхност, когато те са наблюдавани отдолу.
Във водата не само рибите, но и много други животни, като китообразните, морските змии и главоногите са обагрени също по принципа на обратното засенчване. Биологичното значение на този тип окраска се потвърждава от обстоятелството, че тя липсва, когато не би могла да бъде с нищо полезна. От такава окраска са лишени дълбоко-морските риби, които живеят при пълна тъмнина. Няма я и при обитателите на рифовете, които водят скрит начин на живот. Тя е много слабо изразена или липсва напълно и при риби, чието тяло е силно сплеснато странично. При такова тяло противо сянката не би принесла полза, а вреда. Има и случаи, когато противо сянката не е на тръбната, а на коремната страна. Такъв е случаят с една риба, която живее в Нил. Тя плува с корема нагоре.
Ролята на обратното засенчване проличава особено ясно при рибите прилепала. Тези неголеми риби имат върху главата и предната част на тялото елипсовиден вендуз, с който се прилепват върху акулите или по корабите. Така те могат да се придвижват на големи разстояния, което не е по силите им. Обикновено прилепалата се залепват върху коремната страна на акулите, но понякога и върху гърба. В тази поза с коремната страна нагоре те остават дълго време. Тогава гръбната страна на прилепалата постепенно избелява, а коремната потъмнява. Подобно преместване на противо сянката в зависимост от положението на тялото се наблюдава и при някои главоноги.
Принципът на обратното засенчване е широко застъпен и всред обитателите на сушата. При бозайниците противо сянка имат почти всички гризачи, повечето копитни,
торбестите бозайници в Австралия и Америка и т. н. Много птици, както и голяма част от влечугите и земноводните,също имат противосянка. У насекомите тя е развита до съвършенство при гъсениците на някои пеперуди.
При обитателите на пустинните области обратното засенчване е слабо изразено или напълно липсва. Там светлият пясък отразява голяма част от светлината и животните биват осветявани не само отгоре, но и отдолу. Също така слабо изразено е обратното засенчване и при обитателите на сенчестите гори, където осветлението е дифузно.
Трябва да се има предвид, че принципът на противосянката се осъществява не само чрез постепенен преход в оттенъка на окраската, но много често и чрез система от рисунки. Обикновено това са тъмни петна или ивици върху светъл фон. От определено разстояние тези петна или ивици се възприемат като еднороден тон. Същият принцип се използва при отпечатване на илюстрации във вестниците и списанията. С помощта на дребни точки, петънца или линии, които нашето око не различава като отделни от разстоянието, от което разглеждаме илюстрациите, се създава впечатление за сив цвят. Чрез постепенното уголемяване и уплътняване на точките или с постепенното удебеляване и сближаване на линиите могат да се постигнат всички преходи от най-светло сиво до черно. Трябва само да употребим една не много силна лупа, за да се убедим, че изображението, което ние възприемаме като съставено от различни по сила сиви тонове, представлява всъщност сложна система от черни точки, петънца или ивици, разположени върху бял фон.
Като пример за противосянка, постигната с помощта на прости рисунки, може да се посочи зебрата. Нейната окраска се състои от черни ивици на бял фон. Както самите ивици, така и белият фон са лишени от противосянка. Те са едноцветни по цялото си протежение. Но на гърба както и на другите му части, които се осветяват по-силно, черните ивици са по-широки, а надолу постепенно те се стесняват. Когато животното е наблюдавано от голямо разстояние, това разположение на ивиците изпълнява същата роля, както окраската на еднородно оцветените животни с противосянка. Гледани от далеч, ивиците се сливат така, че се получава най-тъмен сив тон върху онези части от тялото, които са най-силно осветени. Естествената сянка изравнява неравенството в силата на сивите тонове на тръбната и коремната страна и животното изглежда равномерно сиво,плоско.
Гепардът притежава друг тип окраска, която също изпълнява ролята на противосянка. Тялото му е покрито с черни петна, които са по-големи и по-гъсто разположени на тръбната страна и са по-редки върху коремната. Подобна окраска имат и други видове бозайници. А при някои е обратно – вместо тъмни петна на светъл фон имат светли петна на тъмен фон. Тогава обаче светлите петна са по-дребни на гръбната страна и по-едри на коремната.
Всички споменати рисунки имат една обща черта: при прехода от тръбната към коремната страна се намалява тъмната площ и се увеличава светлата. Подобни рисунки се срещат не само при бозайниците, но и при птиците и влечугите.
Един добър пример за зрителен ефект от противосянка е гъсеницата на вечерното пауново око. Тя има светлозелен цвят на тръбната страна, който постепенно преминава в тъмнозелен на коремната. Това е така, защото върху клончетата на върбата, с чиито листа се храни, тази гъсеница застава винаги с гърба надолу. При това най-често тя се захваща само с помощта на задните си крака. В това положение естествената сянка добре изравнява по тон по-тъмно обагрената коремна страна и отстрани гъсеницата изглежда плоска. И тъй като е захваната за клончето само с единия си край, тя много прилича на листата на върбата, сред които трудно може да бъде открита. Обърнем ли обаче клонката така, че гъсеницата да се окаже с гръб към светлината, противосянката на нейната коремна страна ще се слее с естествената й сянка и това силно ще подчертае обема й. В тази нетипична за нея поза тя ще се вижда лесно на фона на плоските листа.
Това ли е всичко, което знаем за „оптическата измама в животинския свят?” А животните с плоски форми? Има ли „хитрости” в тяхната окраска, които скриват формата им?
Наистина има животни, които са повече или по-малко плоски или някои части от тялото им са такива. Плоски са например крилата на пеперудите. Но природата е не по-лош художник от човека. Тя е „снабдила” онази част от крилата им, която се вижда в поза на покой, със защитни рисунки. Те се състоят от петна и ивици. В тях светлините и сенките са разположени така, че петната и ивиците изглеждат изпъкнали, т. е. релефни, каквито са камъчетата и клонките, нападали по земята, или неравностите по кората на дърветата.
Това не е всичко! Окото на наблюдателя може да бъде измамено не само с помощта на светлините и сенките, но и с други „трикове” на природата.
Лягам с мисълта,че утре пак ще съм за риба.Риболов NON STOP!
-
- вече хвърля и на тежко
- Мнения: 233
- Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 1:42 pm
Re: Сом на тролинг
след тоя пост нещо се спря темата.....
- krokibg
- учете се от него
- Мнения: 6920
- Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
- Местоположение: Пловдив
Re: Сом на тролинг
Какво да се каже повече,незнам.Всеки си е направил собствен анализ на това какво иска хищника,и се води по него.Все пак е важен успеха а не писането




Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
-
- ще става разбирач
- Мнения: 327
- Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 5:27 pm
- Местоположение: РАЗГРАД
Re: Сом на тролинг
Е тука този сом не е на тролинг, но си е хапвал ЧОВЕЦИ
http://www.sportfishing.ua/news/7992.html
http://www.sportfishing.ua/news/7992.html
Re: Сом на тролинг
тва не е ли китова акула , хич не ми прилича на сом с тая гръбна перка
[img]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uarium.jpg[/img]
[img]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uarium.jpg[/img]
- krokibg
- учете се от него
- Мнения: 6920
- Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
- Местоположение: Пловдив
Re: Сом на тролинг
ТочноDimy написа:тва не е ли китова акула , хич не ми прилича на сом с тая гръбна перка
[img]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... uarium.jpg[/img]



Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
-
- ще става разбирач
- Мнения: 327
- Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 5:27 pm
- Местоположение: РАЗГРАД
Re: Сом на тролинг
То прилича, но е хванато в сладководно езеро/така са написали/, или се е аклиматизирала от малка.
Каждый год в одном из водохранилищ Китая таинственно исчезали несколько купальщиков.
Рыба на фотографиях очень похожа на китовую акулу. Но, как известно, тигровые акулы не обитают в пресной воде
Каждый год в одном из водохранилищ Китая таинственно исчезали несколько купальщиков.
Рыба на фотографиях очень похожа на китовую акулу. Но, как известно, тигровые акулы не обитают в пресной воде