Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Модератори: alekst, dobria1, Димо Михалев

L_G
новобранец
новобранец

Мнениеот L_G » съб окт 03, 2020 10:54 pm

Привет на всички морски колеги и такива с опит по тези места :D,

Тази седмица ми предстои разширен (петък-неделя) уикенд на морето отдаден само на риболов :fishing12: .

Планът е ловене на зарган, платерина и.....чернокоп.
С първите 2 имам опит, обаче със зъбаткото е почти 0-ев, т.е. случи се да хвана10-15 чернокопа преди месец на бомбарда. Всичките бяха с размер 5-6 см. и бяха върнати обратно.

Много четох и се рових последните няколко дни, но не намерих достатъчно информация или по точно се обърках :rolleyes:....

Въпросът е, за риболов от брега на чернокоп какви са вариантите и по кое време на денонощието да ги търся + каква стръв?
Намерих статия, която казва, че чернокоп може да се лови вечер по тъмно на дъно, но повече инфо не намерих.

Идеята ми е през деня да ловя зарган и платерина, а привечер и по тъмно чернокоп.

Ще съм благодарен ако някой може да даде съвети и насоки.

Благодаря предварително.

Реклама

Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач

Re: Чернокоп - такъми, примамки и момент за ловене

Мнениеот Чакала от Варна » нед окт 04, 2020 8:41 am

L_G написа:Привет на всички морски колеги и такива с опит по тези места :D,

Тази седмица ми предстои разширен (петък-неделя) уикенд на морето отдаден само на риболов :fishing12: .

Планът е ловене на зарган, платерина и.....чернокоп.
С първите 2 имам опит, обаче със зъбаткото е почти 0-ев, т.е. случи се да хвана10-15 чернокопа преди месец на бомбарда. Всичките бяха с размер 5-6 см. и бяха върнати обратно.

Много четох и се рових последните няколко дни, но не намерих достатъчно информация или по точно се обърках :rolleyes:....

Въпросът е, за риболов от брега на чернокоп какви са вариантите и по кое време на денонощието да ги търся + каква стръв?
Намерих статия, която казва, че чернокоп може да се лови вечер по тъмно на дъно, но повече инфо не намерих.

Идеята ми е през деня да ловя зарган и платерина, а привечер и по тъмно чернокоп.

Ще съм благодарен ако някой може да даде съвети и насоки.

Благодаря предварително.

Добре е ,че връщаш дафинчетата !
Комбинацията заргана,платерина и чернокоп е брилянтна .
Цял ден кесиш по камънака и дърпаш камшици,а защо не и някоя платерина ?!
Такъма там е ясен.
За чернокопа нещата стоят малко по-различно защото тая риба ,,си избира хората'' ! :D
Към момента -
До 19.30 ч. не атакува ли масово,чакай спорадични удари от хайти до 23 часа.
Обикновенно филма започва в 19ч и приключва в 21 ч. После остават най-упоритите ,може и до сутринта,но защо всеки си знае...
Вързвай 2 куки 2,3,4 номер /в никакъв случай не през ухото/ с 25-30 ,закачай 30-40 г.ваглер и бой.
За ема-кода е сафрид !
Дотука добре,ама тая работа зависи от още много други работи.
Локация,вятър,течения,вълнение,ем и т.н. Толкова много е изписано за това...
Аз ще ти кажа моето мнение за този рболов-
Не става с една пръчка ! За различно време ,особенно що се отнася до вятъра,а той въобще не се шегува, си трябват различни пръчки.Ами ако е комбинация от мъртвак и вятър? Ако е над 8 м/с ?Ако е морски или страничен ?
Приятелю, ако искаш да вземеш чернокоп извън стереотипа на уикенд-риболовец ще трябва да потренираш и то в никакъв случай не на самия риболов ! На плажа,там е мястото - избираш ветровит ден ,заставаш на открито място и замяташ във всички посоки. Закачаш на такъма някоя селиконка имитираща парченцето сафрид и почваш...Стотици пъти !!!
И през цялото време не трябва да забравяш,че действието ще се развива в тъмнина и вероятно с комшии-колеги-някои аджамии,други нерваци и т.н.
Трябва да достигнеш разстояние и точност/ диаметър около 2 метра независимо от дистанцията и условията/.
Мое мнение е да водиш ема ,а не да го оставяш статичен !
Убирай бавно като усещаш с върха на пръчката всяка браздичка в морето/пак опираме до пръчката/...
Филирай ако рибата е рядка и плющи с кожата ако е кал !
Не взимай сафрид от пазара !
Води ема до самия край в краката ти/камъните/сеобенно ако има вълна .
Ако има течение хвърляй срещу него и води бавно за да се получи ветрило.
Ако има вятър нагласи пръчката по вятъра,ако няма завет за нея !!! Ти си на вятъра,но тя трябва да е в най-изгодната позиция за да усещаш ударите.И пак пръчката...
Работи само с конец и то тънък.
На пазара има само няколко модела ваглери ,които работят-чети тук е писано много за това.
Вчеми си челник с разсейваща светлина и с опция вкл. и изкл. без да преминаваш през разни други режими за да го изключиш.
Не спирай да експериментираш и да трупаш опит!
На слука !
Морето обича хората,които го обожават !

L_G
новобранец
новобранец

Мнениеот L_G » нед окт 04, 2020 12:21 pm

Супер и много благодаря за многото информация, време и желание за такъв дълъг пост -оценявам го.

Сега имам нещо, което не разбирам и срам не срам ще питам. Преди това, с мятането предполагам няма да имам голям проблем, смея да твърдя, че се справям добре и умея да преценям ветровете и теченията - това относно целенето на желаното място. За хората около мен не се притеснявам защото по това време няма да има никои освен мен и още 2-ма приятели.

Сега, относно въпроса - нещо не ми се навръзват нещата или немога да си го представя:

Вързвай 2 куки 2,3,4 номер /в никакъв случай не през ухото/ с 25-30 ,закачай 30-40 г.ваглер и бой.
За ема-кода е сафрид !

и

Убирай бавно като усещаш с върха на пръчката всяка браздичка в морето/пак опираме до пръчката/...

Ако ще ловя на плувка защо да обирам постоянно :roll: ....
Също може ли да ми опишеш как правиш самия такъм, т.е. дввте куки предполагам стоят под ваглера и се замята с тежеста на ваглера. При замятане не се ли оплита....

Последно, не ми стана ясно дали да прекарвам влакното през ухото или не :fishing8: .

Още веднъж много благодаря и ако някой ден се засечем ще имаш бира от мен :drinkers:

Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач

Мнениеот Чакала от Варна » нед окт 04, 2020 3:43 pm

L_G написа:Супер и много благодаря за многото информация, време и желание за такъв дълъг пост -оценявам го.

Сега имам нещо, което не разбирам и срам не срам ще питам. Преди това, с мятането предполагам няма да имам голям проблем, смея да твърдя, че се справям добре и умея да преценям ветровете и теченията - това относно целенето на желаното място. За хората около мен не се притеснявам защото по това време няма да има никои освен мен и още 2-ма приятели.

Сега, относно въпроса - нещо не ми се навръзват нещата или немога да си го представя:

За ема-кода е сафрид !

и

Ако ще ловя на плувка защо да обирам постоянно :roll: ....
Също може ли да ми опишеш как правиш самия такъм, т.е. дввте куки предполагам стоят под ваглера и се замята с тежеста на ваглера. При замятане не се ли оплита....

Последно, не ми стана ясно дали да прекарвам влакното през ухото или не :fishing8: .

Още веднъж много благодаря и ако някой ден се засечем ще имаш бира от мен :drinkers:

Какво и как да правиш- нека някой от модераторите да те насочи към тема където е изписано и нарисувано всичко.
Аз мога да ти кажа ,какво Да Не правиш,ако искаш да вземаш чернокоп!
Не оставяй тапата статична.
Не буши куките в ухото.
Не замятай остро.
Не ходи на западен вятър
Не се плаши от плиткача
Не вързвай влакното и повода за тапата,сложи вирбели.
Не се плаши от силен вятър и вълна.

Наслука!
пп
Къде ходиш на риболов ?

L_G
новобранец
новобранец

Мнениеот L_G » пон окт 05, 2020 12:11 am

Да, нета е пълен с информация, но проблемът е че повечето е от преди 6-10+ години, което от една страна може да има нещо по ново или постовете са с картинки, които вече не са налични и от там 50% от идеята/информацията се губи.

Останалите теми или са с полувинчата информация защото някой се притеснява да не му откраднем рибата или темата отива в графата чесане на езика :lol: .

Аз наистина не се шегувам като казвам че от няколко дни се ровя чета и препрочитам. Тази вечер се случи същото и мистерията в главата ми става по голяма. На едно място плувката е 3-5 гр, а на друго варира 10-40....оловото къде се слага, и т.н.

L_G
новобранец
новобранец

Мнениеот L_G » пон окт 05, 2020 12:12 am

Забравих да пиша за мястото - в района на Влас.

Реклама

dido18
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот dido18 » пон окт 05, 2020 12:38 am

На кратко:

Плувка 30-40гр - http://www.varna-fishing.com/1044108810 ... 41080.html - тази е специално разработена за риболов на чернокоп на плувка.
Монатажа- https://www.google.com/search?q=%D0%BF% ... 8TkGCMIY4M

Повод - флурокарбон 0,19-0.22 в зависимост от големината на рибите

Kуки - gamakatsu ls 5013f - номер 2 и номер 6, които се монтират така https://www.google.com/search?q=%D0%BF% ... Ym4XOpwFzM

За стръв - филе от сафрид или зарган

Метод на ловене - Хвърляш и навиваш, идеята е линията е да е изпъната за да усетиш мигновенно кълването, не че иначе няма да хванеш, но в пъти по-малко - защо е така и аз не знам, но е така!!!

Всичко друго са подробности)) Наслука!

Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач

Мнениеот Чакала от Варна » пон окт 05, 2020 9:15 am

L_G написа:Забравих да пиша за мястото - в района на Влас.

Дидо те е насочил правилно.
Не слагай олово,търси рибата горе !
Защо не пробваш на Несебър ,там може да се въртиш с вятъра?
Пък що не на РК-тата,дето мият палубите ?

vanko4at
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот vanko4at » пон окт 05, 2020 9:53 am

Здравейте колеги
Хубаво разчепквате темата за чернокопа, плувките и т.н. ...
Ами за дънния риболов на тези риби нещо ...
Държавата се издържа от платените данъци , а народа от укритите.

http://www.facebook.com/Veterinaren.kabinet.Todorovi

L_G
новобранец
новобранец

Мнениеот L_G » пон окт 05, 2020 7:39 pm

Чакала от Варна написа:

Ще видим за мястото, за три дни ще има време и да се размърдаме ако не кълве.

За да съм сигурен, че съм разбрал -под без олово имаш предвид да остане да се замята само с тежестта на плувката?

Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач

Мнениеот Чакала от Варна » вт окт 06, 2020 9:32 am

L_G написа:
Чакала от Варна написа:

Ще видим за мястото, за три дни ще има време и да се размърдаме ако не кълве.

За да съм сигурен, че съм разбрал -под без олово имаш предвид да остане да се замята само с тежестта на плувката?

Да.

Реклама

Чакала от Варна
ще става разбирач
ще става разбирач

Мнениеот Чакала от Варна » вт окт 06, 2020 9:40 am

vanko4at написа:Здравейте колеги
Хубаво разчепквате темата за чернокопа, плувките и т.н. ...
Ами за дънния риболов на тези риби нещо ...

Ако имаш предвид истински лефери,закъснял си малко,това действие се развива през август и малко след това.
Сега има шанс единствено на определени места,но времето пък не дава !

пп
Предвид ошантавяването на климата,твърде е вероятно такива риби да бъдат взети и през зимата.
Миналата година е ясен показател за това-морето ,,задържа'' лефер и заргана през цялата зима !!!
Какво ядоха и досега се чудя ?! :rolleyes:

Още от naRiba.com

Върни се в “Риболов от брега”