Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2205
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от баш_майстора »

Епа, нали си таковал чужда булка днес, ако буля не е разбрала, тряя си рахатясал.
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2205
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от баш_майстора »

Аз нали ви казах, че в неделя тръгват гъбите! :mrgreen: Тая сутрин с двама верни другари напъплихме гората на развиделяване, очаквах че ще има предимно жълт пачи крак, но освен него намерихме и сив пачи крак, дъбови, бронзови и царски/хлебни манатарки. Не съм снимал, че телефона ми беше в раницата, но финалния резуртат е това - около 3 кила гъби екстра качество.
1000019911.jpeg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
mitko 53
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Авг 25, 2020 3:02 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mitko 53 »

И ние с братчедът се разписахме задоволително, кило и половина пачи крак и седем манатарки екстра качество. Това на Витоша , 1000м.н.
Аватар
T.Mihov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Юни 10, 2021 10:35 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от T.Mihov »

Ние с малкия пък в събота се отчетохме с почти кило пачи крак и една манатарка.Очаквах повече манатарки,ама явно още не им е дошло времето или изобщо няма да им дойде там тая година - времето ще покаже :)
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1544
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Stefko »

Все не остава време да пиша, но дай да драсна тоя път и аз няколко реда, да не ме забравите :mrgreen:
В последните седмици редовно проверявам на различни места... Първите манатарки намерих по северозапада, в ниски дъбови гори 250-300 мнв., но бяха само единични гъби или съвсем ги нямаше. Този уикенд, вече по Софийско, нещата потръгнаха по-добре... В събота на 750 м. открих първия пачи крак - редки и малко гъби, но пък учудващо едри и свежи. Манатарка открих само една - царска, докато дъбови и брознови нямаше изобщо. Набрах и доволно от любимите ми гълъбки...
В неделя на 850-900 м. вече намерих и манатарките - тъкмо тръгващи, с отлично качество, но отново сравнително редки и малко като брой (за което вина според мен има и факта, че най-дашните ми участъци от гората са брутално изсечени и всичко е оголено и в безпорядък от сечта :cry: :x ) Отново имаше и малко пачи крак, както и гълъбки... В общи линии нещата са в самото си начало и би трябвало в следващите дни да стане доста интересно. За който има време да ходи... :roll:
Те ви за цвят малко фотоси от събота и неделя (с извинение за снимката от дОма :oops: ):

20260606_072234.jpg
20260607_081303.jpg
20260607_070643 (1).jpg
20260607_070047.jpg
20260607_124243.jpg

Поздрави!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Ако не виждаш изход от ситуацията... огледай се за вход!
mitko 53
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Авг 25, 2020 3:02 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mitko 53 »

[*]Сутринта направих един тараш на 750м.н , моите гъби слаба работа, към кило пачи крак, двадесетина манатарки,пет бронзака, шест дъбови и другите хлебни. Реших да си направя микс с хлебните, да видя дали ще се овкусят. На финала намерих и четири млади булки, първите за сезона. Пачият крак вече засъхва, ако не завали, съвсем ще се съсухри.
phillemow
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от phillemow »

Тръгнаха гъбите и на 1000м.Пачият крак вече отстъпва и позасъхва.Манатарките все още не са масови.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



Изображение

Кърлежите засега са много малко,за разлика от комарите.
Аватар
T.Mihov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Юни 10, 2021 10:35 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от T.Mihov »

Днес след работа направих едно кръгче на същото място от миналия път - 10-на пачи крака и 2 малки манатарки.Това на около 650-700м.Има нещо гнило - толкова дъж и слънце,а гъби малко... :? .Предишни години на същото място в далеч по-сушаво и горещо време съм намирал много повече манатарки.
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2205
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от баш_майстора »

След толкова дъжд и слънце и след обнадеждаващия резултат от миналата седмица, беше крайно време за първото истинско бране на горски гъби. Ставане в 4.30 ч., даже кафе не пихме и малко след 5.30 ч. сме на терен. Стара планина, 850-1000 мнв, гората е предимно дъб, тук-там примесен с бук/габър и иглолистни. Надявах се на повече пачи крак, но намерихме само около килограм, манатарки доволно - 6 кила, екстра качество, можех и повече да събера, ама някой трябва да ги носи... :wink:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
mitko 53
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Авг 25, 2020 3:02 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mitko 53 »

Манатарки да иска човек, но имаше много преминали и мухлясали от пороят онази вечер. Вчера с братчедът набрахме над пет кила. Имаше задоволително и пачунко, пресен излязъл след дъжда. Това при положение че някой ни беше изпреварил сутринта.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 15265
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Тази седмица бях на почивка,
Но понякога се размислях, дали не съм пропуснал изобилието на гъбите ! :D

И вчера се връщам, отбих до една гора, богата на гъби, предимно манатарки.
Влязох към гората, а там коли, коли, и пак коли .................... !

Помислих си :
- Изобилието е започнало без мен ! :D

Тръгнах и .................... греда ! :rolleyes:

Да, бях последен, в късният следобед,
Ама това е гора, винаги остават гъби !

Намерих редки манатарки, дребни на ръст, доста червиви, доста проядени от черните бръмбари,



Изображение



Изображение



Изображение



Изображение



Почистих гъбите на място, останаха десетина - за един тиган.

Нямаше преминали манатарки, което показва, че сега тръгват.
На 900 - 1000 м н.в.
phillemow
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 401
Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от phillemow »

В петък сутринта влязох в гората веднага след дъжда.Основно са букове и се бере пачи крак.Бяха се показали и манатарки.

Изображение

Изображение

Изображение

четири една до друга

Изображение

хубаво е да намериш манатарки и пачи крак в близост

Изображение

Изображение

това беше бонус-страхотна супа се получи

Изображение

доволно,от повече няма и смисъл

Изображение
Аватар
баш_майстора
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2205
Регистриран на: Пон Ное 24, 2008 8:59 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от баш_майстора »

2 кг във фризера, 2 кг в бурканчета, 1 кг на сушилката и останалото в тавата с няколко вратни пържолки със сметана и мащерка. :drinkers:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
mitko 53
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Авг 25, 2020 3:02 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от mitko 53 »

По принцип не ходя за гъби веднага след уикенда,но днес се качих на 1100м.н на лов за бронзаци. Имаше доста гъба, бронзаци на рояци, но повечето преминали. Прибрах към три кила чисти гъби и десетина пачи крака.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 15265
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Явно Ники и Митко са намерили изобилието тези дни ! :D

И аз ходих днес, ама събрах малко.

Хубава гора, под 500 м н.в.,
Много влага, топло време, а гъбите пренебрежимо малко !

Но, колкото, толкова,
Впечатлен съм от чистотата на манатарките през този месец - днес 100 % чисти гъби.



Изображение



Рядко се случва !
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”